in memoriam Nieuwe filmwoordenlijst gereed D. M. Boon J. van Leeuwen H. J. D. Daudey Op 13 januari overleed na een ziekbed van ruim ander half jaar de heer D. M. Boon uit Schagen, exploitant van het Theater Royal aldaar sedert 1924, in de leeftijd van 71 jaar. Gedurende vele jaren exploiteerde de heer Boon samen met wijlen de heer J. Schenk deze bio scoop, die daar vooral in vroeger jaren floreerde op een wijze, die ver uitging boven de capaciteit van deze ge meente met haar thans ruim 6000 inwoners. Dit was een gevolg van de omstandigheid, dat Schagen de func tie van streekcentrum en centrale marktplaats vervult, waardoor wekelijks talrijke boeren uit de omtrek daar behalve de commercie hun vertier zoeken. Sedert het overlijden van zijn compagnon Schenk in 1959 exploiteerde de heer Boon de zaak als alleen eigenaar, daarbij geassisteerd door zijn zoon. De heer Boon was een bekende en geziene figuur in het bedrijf. Zijn lange gestalte viel vroeger geregeld op tus sen de andere bezoekers van de filmbeurs en de leden vergaderingen van zijn afdeling, waar hij als getrouw lid van de Bond zelden ontbrak. De crematie van zijn stoffelijk hulsel geschiedde op 17 januari te Driehuis-Westerveld. De plechtigheid werd bijgewoond door vele familieleden en vrienden, alsmede bedrijfsgenoten, waaronder namens het Hoofdbestuur en het Bondsbureau de heer H. W. Hagenberg, Adjunct- Directeur en namens de Afdeling Het Centrum van de Bond de heer S. Spanjaart. Als gevolg van een tragisch ongeluk hem overkomen, overleed op 15 januari in de Valeriuskliniek te Amster dam, slechts 55 jaar oud, de heer Jan van Leeuwen, adjunct-directeur van de Maatschappij Tuschinski, be last met de leiding van de afdeling publiciteit van deze onderneming en met de haar gelieerde filmverhuur kantoren, waarvoor hij sedert de oorlog werkzaam was. Als voormalig journalist bleef hij actief met het schrij ven van filmartikelen voor verscheidene bladen. Overweldigend was de belangstelling bij zijn uitvaart op 19 januari. Talloze vrienden en collega's uit de theater- en filmwereld en tientallen journalisten begeleiden hem op zijn laatste gang. De in de aula van de begraaf plaats Zorgvlied geplaatste baar werd gedekt door een schat van bloemen. Het Hoofdbestuur van de Bond en de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders waren door vele leden, waaronder de waarnemend Bondsvoorzitter, de heer J. G. J. Bosman, en de Voorzitter der Bedrijfs afdeling, de heer W. Hemelraad, vertegenwoordigd. Woorden van afscheid en waardering werden gespro ken door de heren M. Gerschtanowitz, directeur van de Mij Tuschinski, J. J. F. Stokvis, hoofdredacteur van de Telegraaf, Dick van Swol, Kees de Bruijn en Jan Cot- taar. De zoon van de heer van Leeuwen dankte mede namens zijn moeder en zijn zuster voor de eer aan de overledene bewezen en de woorden van troost tot de familie ge richt. Moge deze bedrijfsgenoten in vrede rusten. Een alom bemind en gerespecteerd bedrijfsgenoot, de heer H. J. D. Daudey te Amstelveen, ging op de tweede Kerstdag van het afgelopen jaar van ons heen, toch nog onverwacht, ondanks zijn zwakke gezondheidstoestand. De heer Daudey, die sedert december 1948 mededirec teur was van Filmex Distributie Maatschappij N.V., bekleedde tijdens de moeilijke oorlogsjaren het direc teurschap van de NV. Nederlandsche Bioscoop Theater Maatschappij, die toen een groot aantal bioscopen op haar naam had in Amsterdam, 's-Gravenhage, Gronin gen, Leiden, Nijmegen, Rotterdam, Schiedam en Utrecht. Van zijn delicate taak kweet hij zich voortreffelijk, door er voor te zorgen, dat de desbetreffende zaken na de oorlog afgezien van enige door oorlogsgeweld ver woeste of beschadigde bioscopen in uitstekende staat aan de oorspronkelijke bioscoopondernemers of hun erf genamen konden worden teruggegeven. De heer Daudey was een man, die door zijn integere en charmante manier van zakendoen en omgaan met mensen, veler achting verwierf. Zijn achteruitgaande gezondheid belette hem de laatste jaren actief werk zaam te zijn. Ingevolge zijn wens geschiedde de crematie, welke plaatsvond op 28 december 1967, in alle stilte. Ware dit niet het geval geweest, dan zou ongetwijfeld een grote schare bedrijfsgenoten hun collega en vriend Hein Daudey eer hebben bewezen, door hem te be geleiden bij zijn laatste gang. Thans moesten Hoofd bestuur, het Bestuur van de Bedrijfsafdeling Filmver huurders en de overige collega's zich beperken tot schriftelijke condoleances aan de familie Daudey en de directie van zijn maatschappij. Zijn nagedachtenis zal bij alle bedrijfsgenoten, die hem kenden in hoge ere blijven. Tijdens de werkzaamheden ter bevordering van de culturele samenwerking tussen de landen van de Raad van Europa meer in het bijzonder op het terrein van de film werd behoefte gevoeld aan een filmwoordenlijst, waarin de ge specialiseerde filmterminologie in de meest gebruikte talen van de aangesloten landen voorkomt. Hieruit is gegroeid een filmwoordenlijst die ongeveer 900 filmtermen in Frans, Engels, Nederlands, Italiaans, Duits, Spaans en Deens bevat. Het was de eerste filmpublicatie van deze omvang, die onder auspiciën van een intergouverne mentele organisatie verscheen. De vraag naar deze publikatie bleek zo groot, dat thans hiervan de 6e druk is verschenen. De filmwoordenlijst is bedoeld als een handig hulpmiddel voor praktisch gebruik ten dienste van allen die zich met onderwijs- en culturele films bezig houden. De opgenomen technische termen en gespecialiseerde uitdrukkingen komen in de aangesloten landen vrij algemeen voor. Waarschijnlijk echter bevat de filmwoordenlijst naar verhouding een groter aantal bij de verspreiding en vertoning van films gebruikte termen dan andere publicaties op dit gebied. De hierna vermelde organisaties hebben veel hulp geboden bij de samenstelling van de filmwoordenlijst, waarbij moet worden opgemerkt, dat deze in geen enkel opzicht aan sprakelijk zijn voor de mogelijke tekortkomingen van deze uitgave. Het verzamelen van de gegevens en het redigeren van de definitieve tekst werden verzorgd door de heer S. I. van Nooten, Hoofd van de Afdeling Film van de Rijksvoor lichtingsdienst. De filmwoordenlijst werd voor de Raad van Europa gedrukt bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbedrijf en is te bestellen bij de Rijksvoorlichtingsdienst te 's-Gravenhage. 198

Film | 1968 | | pagina 25