ioscoopbedrijf is een ouwend bedrijf nieuwbouw vernieuwing nieuwer nieuwst verbouwing nieuwer nieuwst afbraak nieuwbouw een theater cyclus Markant 283 T Tpt zou ons te ver voeren in dit blad een overzicht te geven van alle bioscopen, die sedert het oprich ten van de Nederlandse Bioscoop bond in ons land zijn gebouwd en ge restaureerd. Wij hebben ons daarom beperkt tot de laatste tien jaar, de periode, waarin het bioscoopbedrijf voor de grootste problemen is ge plaatst. Wij constateren dan, dat er sedert begin 1958 in ons land 61 nieuwe bioscopen zijn gebouwd. Merkwaardig is voorts, dat er in de jaren 1966 en 1967, ondanks de on gunstige conjunctuur, vijf nieuwe bio scopen per jaar zijn gesticht en dat er ook in 1968 reeds eenzelfde aan tal is verrezen. Zonder op volledigheid te bogen, wil len wij een aantal markante nieuwe theaters releveren. In 1958 is in Nij megen tot stand gekomen het Scala Theater met ruim 800 zitplaat sen. Zowel de gevel als het interieur voldoen aan hoge eisen van standing en comfort. Zoals bij vele, na 1945 verrezen bioscopen, bevat deze bio scoop geen balkon. De zaal is echter sterk oplopend en de loges zijn even voorbij het midden in de zaal opge steld. In groot contrast daarmede staat het in hetzelfde jaar in Nijmegen tot stand gekomen kleine Studio Theater dat met een zeker raffi nement voldoet aan de eisen van een jong, nieuw publiek. In Amsterdam werd de oude schouwburg L e i d s e- pleintheater (waar vroeger vooral de grote cabaretiers schitter den) verbouwd tot een strakke en ui terst doelmatige bioscoop, die door vorm, kleur en verlichting geheel is ingesteld op de smaak van het publiek, dat onze ,.arthouses" pleegt te be zoeken. In Eindhoven werd met het bouwen van het 1200 zitplaatsen tellende Metropole Theater gedemon streerd, dat de explosieve groei van de srote industrieën in deze stad een Het begin ook van Centrum Theater Nijme gen was overal een chaos van steiger planken

Film | 1968 | | pagina 21