Symbool Strijdwagens 7000 Olievlek Feestavond 24 jectie op de gebogen oppervlakken van de koepel tot elke andere met ie dere verlangde schermgrootte. Deze ontwikkelingen indiceren dat het filmbedrijf, als het wil en bekwa me ontwerpers kan vinden snel kan ontwikkelen naar een derde en mis schien groter bioscooptijdperk dan ooit te voren, aldus de auteur. Sharp besteed in zijn boek grote aan dacht aan de auto-bioscoop, waarover hij o.m. vertelt dat de eerste investe ringen opliepen tot een half miljoen dollar maar welke geldinjecties binnen drie jaar waren terugverdiend. Wat betreft de journaaltheaters merkt Sharp op, dat de Cineac Reguliers- breestraat te Amsterdam van Duiker beslist een van de beste was uit de ja ren dertig. Hij noemt het „de funktio- nele bioscoop par excellence". De Ci- neac-vermelding kreeg twee foto's en een werktekening mee. In de verantwoording van de mede werkers aan het bijeenbrengen van de gegevens zien wij Philips Nederland en het Nederlands Filmmuseum. Het fotomateriaal in dit boek verzameld is van opmerkelijke gevarieerdheid, om vang en kwaliteit, het drukprocedé in acht genomen. Dat de stelling „dit is het eerste boek van deze aard" geen holle frase is toont een uitvoerige bi bliografie aan. Voorts is een geselec teerde lijst van bioscopen in Enge land en de Ver. Staten opgenomen Vervolg van pagina 14 actie-comité, dat erop is gericht dat gene wat hier aan herstel wordt beoogd, zo dicht mogelijk te brengen bij de maatschappij, ja, als het kan, midden in de maatschappij." Kapitein Beldman nam daarop het woord: „Een feestvierend centrum blijde kindergezichten en een tevreden mili taire gemeenschap. Redenen om met dankbare gevoelens de actie „Drie in één" af te sluiten. Ruim Wi jaar geleden werd deze actie ingeluid, met als doel militair en bur ger dichter bij elkander te brengen en de maatschappelijke functie der strijdkrachten te benadrukken. Om dit doel te verwezenlijken is er gezocht naar een object dat de moge lijkheid bood de militair bij het maat schappelijk leven te betrekken. Dankbaar zijn we, omdat we hebben begrepen dat het project Kinderboer derij in deze opzet een symbool het middel is, waardoor een hechte vriendschap en verbondenheid is ge groeid tussen de bewoners van het centrum en onze militaire gemeen schap, w.o.b het met ons verbonden burgerpersoneel. Met gepaste trots kunnen wij thans tonen de boerderij, waarvoor wij ons in de afgelopen maanden gezamenlijk hebben ingezet," aldus kapitein Beld man, die besloot met: „Dat u. Ko ninklijke Hoogheid, ons de eer aan doet het project te willen openen, stemt ons tot grote vreugde. Mag ik u thans verzoeken door het luiden van de bel de kinderboerderij in ge bruik te stellen." Inmiddels stonden in een aantal „strijdwagens", geïnspireerd op de Romeinse wagenrennen bio-kinderen te trappelen van ongeduld met de leidsels van hun bok in de hand, om het cortège te vormen, dat de Prinses naar de binnenmanege zou brengen, waar zij een les paardrijden voor de kinderen zou bijwonen. Prinses Beatrix bezocht de nieuwe stallen, daarna het schoolgebouw en een paviljoen waar de les ten behoeve van de vorstelijke bezoekster ijlings was hervat, zodat zij een indruk van Bio-aan-het-werk kon krijgen. Dit was het laatste programmapunt van een ontwapenend bezoek. De kroon op een werk van anderhalf jaar was gezet of zoals het in het draai boek heette: „De eerste opdracht, die het actiecomité zich had gesteld is uitgevoerd", maar „verzorging van de dieren en onderhoud van de stallen etc. zal aandacht en geld eisen." Daarom kwam in de kantlijn het giro nummer van de actie postgiro 815138 voor (en de goede lezer begrijpt waar om wij het overnemen!) De kinderboerderij met kippen, ko nijnen, kalkoenen, een lama, eenden, lammeren en voorts de moderne bin nenmanege en een buitenmanege met stallen is het resultaat van het werk van de 7000 (zevenduizend man militairen en burgerpersoneel van het garnizoen Arnhem. Voor 1967 waren deze mensen ge woon geld bijeen te brengen om de minder bedeelde kinderen uit Arnhem en omgeving een feestelijke St. Nico- laasmiddag aan te bieden. Deze actie werd, omdat het begrip „minderbe- deeld" minder ging aanspreken omge bogen naar werk voor het gehandi capte kind van alle gezindten, waarop een min of meer „adoptie" volgde van het Bio-revalidatiecentrum. De medisch therapeutische behoefte aan een kinderboerderij met annexen werd uitgangspunt van een actie, die in januari 1968 begon en zich uit breidde als een olievlek. Het zou zeker twee pagina's van Film kosten om elk onderdeel te ver melden. Hoogtepunten waren o .m. een voetbalwedstrijd tussen het Ne derlands Militair Elftal en Vitesse en een grote avond in het Rembrandt- theater te Arnhem. Maar het bleef niet bij geld inzamelen alleen. Het garnizoen sloeg de hand aan de schop. De genie maakte wegen, andere onderdelen kwamen timmeren. Allerlei militaire specia lismen werden tijdens de bouw „in de praktijk geoefend" en zoals kapitein Beldman later bij de lunch vertelde „waar anders nog al eens gevit wordt op overwerk, offerden de mi litairen graag vrije tijd en verlofdagen op om de kinderboerderij te realise- De deelhebbers aan dit werk is op 10 juli een feestelijke avond aan geboden doordat de penning meester van de Stichting en mede eigenaar van het Rembrandttheater de heer P. Nassette te Arnhem tijdens de lunch gratis zijn theater daartoe beschikbaar stelde. Toen wij Bio verlieten werden daar juist de toebereidselen getroffen voor een „levend ganzebordspel" naar een idee van de heer H. Oversteegen, ka pitein D. van den Noort en de heer K. Klazes, het hoofd van de Mytyl school. Per slot van zaken was het een feestdag voor de kinderen van het Bio-revalidatiecentrum en in feite wa ren zij het ondanks de invasie van zoveel volwassenen die in het mid delpunt van de belangstelling stonden. Zij namen ook daarom met het grote enthousiasme dat gezonde kinderen kenmerkt al bezit van hun boerderij toen de ouderen nauwelijks waren vertrokken.

Film | 1969 | | pagina 23