In memoriam P. F. Standaert P. Wester P. C. H. Martens 27 sluiten met betrekking tot het geza menlijk doen uitgeven van een prijs courant voor platenreclame, het in voeren van wekelijkse cabinelijsten waarop de per bioscoop te vertonen reclamefilms zijn vermeld teneinde vertoningsabuizen tegen te gaan, als mede tot het stellen van een termijn waarbinnen de bezoekcijfers per ver- toningsweek behoren te worden op gegeven. De laatste maatregel was noodzakelijk omdat de opdrachtgevers weigeren de vertoning af te rekenen als de factu ren door het wachten op achterstal lige bezoekcijfers te laat aan hun wor den toegezonden. In deze vacature heeft het hoofdbe stuur van de Bond inmiddels voorzien door de benoeming van de heer J. van Willigen. In de leeftijd van 74 jaar overleed op 21 april na een geduldig gedragen lijden de heer P. F. Standaert, exploi tant van de bioscopen Luxor en Con certgebouw te Terneuzen. De heer Standaert verwierf de exploitatie van deze bioscopen in de jaren 1931 en 1932. Voorts heeft hij voor de oorlog geëxploiteerd de Beurs Bioscoop te Oostburg, welke zaak in de oorlog werd verwoest. Hij zette deze exploitatie enige tijd voort in een noodgebouw en verplaat ste haar naderhand naar het modern gebouwde Ledel Theater. De heer Standaert was vanaf 1936 enige jaren lid van het Bestuur der Afdeling Het Westen. Het Hoofdbestuur heeft de familie Standaert schriftelijk deelneming be tuigd met haar verlies en liet zich bij de begrafenis vertegenwoordigen door de heer C. van Liere uit Goes. Ver scheidene collega's uit de omgeving en filmverhuurders bewezen de over ledene, die in het bedrijf een uitste kende naam genoot, de laatste eer. Op 9 mei overleed in de ouderdom van 77 jaar de heer P. Wester, exploi tant van het Theater Harmonie te Roermond, dat hij in 1934 in exploi tatie had genomen, nadat hij vanaf 1925 een reizende bioscoop had ge ëxploiteerd. De heer Wester was een beminnelijk mens, die een goede naam had in be- drijfskringen. In de organisatie trad hij niet op de voorgrond, weshalve hij geen functie heeft vervuld. De kennisgeving van zijn overlijden bereikte het Hoofdbestuur helaas te laat om zich nog te kunnen vertegen woordigen bij de begrafenis. Het moest derhalve volstaan met een schriftelijke condoleance aan de fa milie Wester. De uitvaartplechtigheid op 13 mei werd bijgewoond door enige bedrijfs- genoten uit Roermond en omgeving, alsmede door vertegenwoordigers van filmverhuurkantoren. Na een langdurig en zwaar ziekbed overleed in de leeftijd van 67 jaar de heer P. C. H. Martens, firmant van de Firma Top Martens, exploitante van het Luxor Theater te Den Bosch en directeur van de N.V. Zuid Neder landse Theatermaatschappij, exploite rende de Parade Bioscoop aldaar. De heer Martens was een dynami sche persoonlijkheid, die al zeer jong bioscopen exploiteerde in Den Bosch en Heerlen. In Den Bosch exploiteer de hij bovendien met succes geduren de een kwart eeuw de Schouwburg. Zijn activiteiten als stimulator van de cultuur op het gebied van film en to neel hebben hem grote bekendheid gegeven. Het gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch erkende zijn ver diensten enige jaren geleden door de toekenning van de leroen Boschpen- ning. Ook in het film- en bioscoopbedrijf genoot de heer Martens grote be kendheid, ondanks het feit, dat hij geen functies in de Bond vervulde. De plechtige uitvaart op 24 mei in de Kathedrale Basiliek van Sint lan te Den Bosch werd o.a. bijgewoond door de heer P. I. N. R. Ooms namens het Hoofdbestuur en de heer M. I. W. Peters namens het Bestuur van de Afdeling C van de Bond, collega's uit de omgeving en vertegenwoordigers van filmverhuurkantoren. Vervolg van pag. 18 worden. Men bezit een in iedere grootte verkrijgbare elektronische wand, waarop het beeld verschijnt, uit de ontvanger of uit de video-re corder die dan even populair zal zijn als de bandrecorder en de platenspe ler nu. Films kan men kopen op de band of op de plaat in een warenhuis. Ze worden als koopwaar verhandeld, net als boeken en er is geen verhuur der of bioscoop meer voor nodig. De consument kan ook zijn eigen films, die hij op 8 mm heeft opgenomen of op een videoband afspelen op het scherm thuis. Men zal nauwelijks meer in de pen klimmen om elkaar een brief te schrijven. Men stuurt een gesproken film in cassette naar zijn vrienden. Ie dereen kan films maken met uiterst ingewikkelde, maar buitengewoon eenvoudig te bedienen apparaten, die door massaproduktie slechts prijzen zullen vergen als nu foto en filmca mera's voor amateurgebruik. Dat men met zijn „printer" via TV en zonder dat het programma wordt ge stoord de krant en zijn drukwerk thuis gezonden krijgt zij hier terloops genoemd. Wanneer de bovenomschreven toe stand een feit is geworden zegt Hell- mut Haffner zal de filmhandel er ge heel anders uitzien, zij zal zich op andere grondslagen met de TV als samenwerkingspartners gedragen, om dat het filmbedrijf zich een strijd met het TV medium niet meer kan per mitteren. De tijd dringt. Het film- en bioscoopbedrijf zal zich geheel moe ten herstructureren, maar ook het TV-bedrijf zal zijn monopolistische karakter van vandaag verliezen. Haffners toespraak verwekte een schok bij zijn toehoorders in Luzern. Haffner staat bekend als „bezeten van film" en zijn oordeel kreeg daar door een ander aspect dan dat het kwam uit de mond van een TV adept. Men erkende, dat een struisvogelpoli tiek uit den boze is, dat men zich niet door de TV moet laten biologe ren en men was er zeker van dat er geen reden is tot pessimisme, wan neer men de verschijnselen van de tijd maar tijdig genoeg kan onder kennen.

Film | 1969 | | pagina 26