Computer verkoopt kaartjes Krachtige hand Vermakelijkheidsbelasting Tijdig Zitten waar men wil Centraal systeem Grote omzet De teruggang van het bezoek en het zich toespitsen van het bezoek op een betrekkelijk gering aantal films blijven verontrustende verschijnselen, verschijnselen die parallel lopen met de ervaringen in andere landen. Ui teraard ondervinden ook onze leden filmverhuurders de terugslag van de gang van zaken in de bioscopen. Het blijft een aangelegenheid die het hoofdbestuur met zorg vervult en dit college in de eerstkomende tijd voor een zware taak stelt. T>ij de filmproduktie zijn nieuwe in- komstenbronnen aangeboord door de sterk gestegen werkzaamheid voor de televisie, met name op het ge bied van de televisiereclame, doch. voorzover films worden vervaardigd voor vertoning in de bioscopen, worden wij ten nauwste geconfron teerd met de vraag, in hoeverre deze films aantrekkingskracht hebben voor het bioscooppubliek. Ik geloof, dat aan een krachtige hand in de produk- tiesector meer dan ooit behoefte is. Over het lastenvraagstuk bent u uit voerig geïnformeerd. Het verstreken bondsjaar bracht ons op dit punt an dermaal teleurstelling, omdat de da tum van de afschaffing der vermake- lijkheidsbelasting een jaar is opge schort, teleurstelling ook, omdat de regering een tarief van 4 B.T.W. voor onze sector niet heeft willen aanvaarden. De situatie was voor het hoofdbestuur bepaald niet gemakke lijk en het heeft het daarom als een redelijk resultaat ervaren, dat de rege ring bereid is gebleken ons na krach tige interventie onzerzijds voor dit jaar een tegemoetkoming te verlenen. Zoals bekend heeft het hoofdbestuur om tegemoet te komen aan werkelij ke noden, in verband met onze peni bele toestand de minister van C.R.M. doen weten, dat, toen ons na ambte lijk overleg was gebleken, dat van rijkswege geen voorschotten konden worden verkregen, door de Bond pondspondsgewijze voorschotten aan de leden zouden worden verleend uit de weerstandskas. Hpen aanzien van de afschaffing der vermakelijkheidsbelasting heeft de regering blijkens een dezer dagen verschenen Memorie van Antwoord naar aanleiding van het Voorlopig Verslag aangaande de voorgestelde wijziging van de bepalingen inzake gemeentelijke en provinciale belas tingen, voet bij stuk gehouden. De re gering zegt daarin, dat zij in tegen stelling tot sommige opmerkingen uit de Kamer weloverwogen tot de con clusie is gekomen, dat in het voortbe staan van de vermakelijkheidsbelas ting in haar huidige vorm een inbreuk op een juiste belastingstructuur zou liggen. Zoals reeds in de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp werd aangeduid, is er in de ge- dachtengang van de regering voor een bijzondere verbruiksbelasting als de onderhavige slechts dan plaats naast een algemene verbruiksbelasting, in dien bijzondere redenen de heffing van een extra belasting van een be paald gebruik rechtvaardigen. Die bij zondere redenen kunnen naar de me ning van de regering ook steeds aan wezig worden geacht, bijvoorbeeld bij alcoholhoudende dranken en tabaks fabrikaten, doch met name niet meer bij het bioscoopbezoek. Daarnaast speelt naar het oordeel van de rege ring een rol, dat de vermakelijkheids belasting in de sector van ons bedrijf het effect heeft van een niet meer of niet meer volledig in de prijzen ver haalbare bedrijfsbelasting, alsook dat de B.T.W. de belastingdruk in deze sector niet onaanzienlijk verzwaart. Het is opmerkelijk, dat de regering ten aanzien van het economische kli maat in onze bedrijfstak niet verwijst naar de rapporten die wij in de loop der jaren hebben ingediend, maar eenvoudig naar de cijfers uit ons jaar verslag. Voor het overige vermaak blijft de regering vasthouden aan een termijn van tien jaar, een termijn die naar haar opinie voldoende gelegen heid zal bieden om een oplossing tot stand te brengen voor de problemen die het wegvallen van de vermakelijk heidsbelasting zal veroorzaken voor bepaalde gemeenten die bijzondere kosten moeten maken in verband met massaal bezochte evenementen. Willen echter de verschillende wetswijzigingen tijdig kunnen worden aangebracht, dan zal het be trokken wetsontwerp nog vóór het zomerreces in behandeling moeten komen. De regering geeft toe, dat de omzet belasting, die voor ons bedrijf in haar nieuwe vorm ongunstiger is uitge vallen, doordat wij in de achterliggen de periode zekere concessies van het "Tie computer-bespreekautomaat heeft Engeland bereikt. Ginger Rogers heeft er de eerste twee kaar tjes mee gekocht voor een west-end show. Computerticket, een onderaf deling van de International Publi- shing Corporation verzorgde de demonstratie. Computer Sciences Corporation of the USA heeft de machine gemaakt. De apparatuur levert een volledige bespreekservice in minder dan de tijd, die men normaal nodig heeft om een kaartje aan een kassa te bemach tigen. De machine bevordert ook dat men komt te zitten waar men dat verkiest (bijv. bij de deur, een middenpad, midden in de rij etc.) voor de prijs, die men betalen wil. En als dat plekje niet meer voorradig is krijgt men de dichtstbijzijnde stoel. Als de voorstel ling is uitverkocht wordt verteld wan neer de volgende begint. De machinerie werkt raten op een centraa sub-stations worden banken, supermarkten bedrijven e.d. plaatsen bliek verkeert. Men k plaats bestellen voor voor cricket, voetbal burg. met sub-appa- 1 systeem. De geplaatst in grootwinkel- waar veel pu- an er zijn zit- de bioscopen, of de schouw- De maatschappij, die de computer ex ploiteert levert de „eindstations" gra tis en maakt een winst door een klei ne commissie op de kaartjes bij een grote omzet. Aan het eind van het jaar zal Londen beschikken over vijftig operatieve be- spreekmachines, zo hoopt de maat schappij IPC.

Film | 1969 | | pagina 4