- Officieus wordt de markt in Nederland geschat op anderhalf miljoen stuks voor het eerste jaar na detaillisten- uitbreng van de apparatuur. Zoals uit het voorafgaande blijkt, is er sedert onze publikatie over dit on derwerp in april jl., al weer heel wat gebeurd, althans op het gebied van de internationale berichtgeving over de cassette-ontwikkelingen. Ook in ons land is een duidelijk be richt verschenen en wel van de Philips persdienst. De inhoud van dit bericht komt erop neer dat Philips, die zoals men weet, op dit terrein nauw samenwerkt met de Japanse Sony- en de Duitse Grün- dig-fabrieken, een video-cassette re corder op de markt zal gaan brengen, die geschikt is voor het opnemen en weergeven van tv-programma's in zwart/wit zowel als in kleuren. Dit systeem werkt, in tegenstelling tot het EVR-systeem dat in ons aprilnummer werd besproken, met een magnetische band. Diverse Europese elektronische industriën zouden reeds hebben toe gezegd hetzelfde systeem te zullen gaan hanteren. Philips duidt haar systeem aan met de afkorting VCR (video-cassette-record- ing), terwijl in buitenlandse publikaties de benaming Videoscope van Sony wordt gebruikt. Er wordt gesproken over verschillen de afspeelapparaten, te weten een goedkope zwart/wit speler, die ca. $300.zal gaan kosten; een kleuren- speler voor ca. 350.en een com plete opname/weergavemachine voor een prijs van ongeveer 550.De apparaten zullen volgens het bericht eind 1971 beschikbaar komen. HET VCR-SYSTEEM De videoband van het Philips/Sony/ Gründig-systeem bevindt zich in een cassette ter grootte van een pocket boek (zie foto 1). Deze cassette kan op eenvoudige wijze worden geplaatst in de afspeler, waarvan foto 2 een beeld geeft. De cassette kan op ieder gewenst mo ment uit de recorder worden genomen en het zal eveneens mogelijk zijn de band te wissen, waarna men onmid dellijk een nieuw programma kan op nemen. De afmetingen van de speler stemmen nagenoeg overeen met die van een gemiddelde bandrecorder, zo als de hierbij afgedrukte foto 3 laat zien. Tevens ziet men daarop het in brengen resp. uitnemen van de cas sette. Aansluiting vindt ook hier plaats op de antenne ingang van een willekeurig tv-toestel. Voor het opnemen van tv-program ma's is in de complete afspeler als bovenbedoeld, een speciale afstem- eenheid opgenomen. Deze wordt op de antenne aangesloten. Het is moge lijk om terwijl men een bepaald tv- programma bekijkt, tegelijkertijd een 16

Film | 1970 | | pagina 14