Amsterdam troefde Den Haag 11 lillili van film nog als verwijt te horen krij gen. Ten onrechte! De voorlopers van het bioscoopbedrijf, zoals de gebroeders Mullens, presenteerden op niveau hun films als de Expeditie van Shackleton met cultureel-wetenschappelijke ach tergrond. De ontwikkeling van kermis naar het arthouse was al begonnen tussen 1905 en 1912 toen deze gebroeders Mullens als zovele anderen ruimte zochten en vonden om een „hard top" theater te exploiteren. De Mullens vonden dit aan de Heren gracht in het latere, maar al weer ver dwenen Odeon Theater. In 1912 staat de hoofdstad eensklaps vol bioscopen en bioscoopjes. Sinds 1894 toen het oudste bekende bio- scoopje werd geopend en 1912 had de wereld niet stilgezeten. Het schudde de schil van de 19de eeuw van zich af en begon voorzichtig de ruimte te verkennen met auto's, vliegmachines, de telegraaf, de foto grafie, de krant en de film. Wij hebben uit die beginjaren van de bioscoop in Amsterdam een prenten boek gemaakt van knipsels, program ma's, een enkel handschrift en een enkele foto. Uit de teksten spreekt de sfeer, uit de vorm de tijd. Maar boven al voelt men er een ge weldige kracht in van mensen, die zich met vernieuwing bezighielden, met nieuwe ideeën, nieuwe vormgeving. Mensen, die dorsten voort te gaan en desnoods te struikelen, want het ging niet iedereen voor de wind. Ook toen niet! U zult er een krantebericht uit 1911 (Nieuws van de Dag) in aantref fen, waarin dit tot uiting komt. Een vergeelde getuige van het begin van organisatie in het Nederlandse film en bioscoopbedrijf. De Cinémathographe van Lumière: boven a/s projector, onder als camera. Ongeveer veertien jaar, nadat de toen malige voorzitter van de Bond de heer Joh. Miedema in het muuroppervlak van het Kurhaus te Scheveningen een zwart-granieten gedenksteen onthulde heeft drs. A. H. B. Briels zich met re den afgevraagd of deze steen daar wel terecht is geplaatst. Aan de zeezijde van het Palais de Danse kan men lezen: „In dit gebouw werd op 9 juni 1896 het eerste bio scooptheater in ons land (de Cinéma- tographe Lumière) geopend". In 1896 betekende het dat binnen een half jaar na de opzienbarende voor- 90

Film | 1970 | | pagina 18