Jaartallen van de prehistorie York. 1913: stellingen in Parijs de Nederlanders konden kennis maken met een film als Sorties des Usines Lumière a Lyons. Zaterdag 9 juni 1956 was er een fees telijke bijeenkomst in de Kurzaal, edoch, het eerbetoon gegeven aan de muur van het Palais de Danse behoor de vermoedelijk in Amsterdam. In 1968 droeg de directie van het Ne derlands Filminstituut een tweetal pla ten aan als geschenk voor de jubile rende Bond. Deze behelsden foto's van de Reguliersbreestraat en de Kal- verstraat resp. anno 1894 en 1896. Voorts waren twee stuks drukwerk in fotocopie toegevoegd, welke explosief mochten heten voor de Haagse steen. Zij werden eerder gepubliceerd in Kritisch Filmforum. Het bleek dat de Cinématographe Lu mière tussen april en juni 1896 reeds operatief was in Amsterdam in het winkelpand Kalverstraat 220. Een waardig programma vermelde, dat men „instantanés" kon komen kijken ofwel „levensgrote lichtbeelden op een scherm voor een zaal vol toe schouwers". Men jubele echter niet, dat nu de da tum voor de prilste vertoningen in Nederland zou zijn vastgesteld. Geenszins want Amsterdammers gin gen al veel eerder naar de bioscoop. In 1894 was er in een hoekpand Regu liersbreestraat 48 (precies op de hoek van het Rembrandtplein, richting Thor- beckeplein) een Kinetoscope geves tigd. Voor de deur was een halte van de paardetram. Deze Kinetoscope ver toonde „Edisonfilms uit de studio Black Maria". Daarbij waren een Sme derij in werking, een Barbierswinkel en wild-westfilms met lassowerpers. Men kon er terecht van 's morgens 10 tot middernacht, waaruit moge worden geconcludeerd, dat de Cineac terug gaat op een zeer oude traditie ter plaatse in de Breestraat. In dit jaar van de herdenking van het 75-jarig bestaan van de film dagen wij alle archiefsnuffelaars uit ons nog oudere plaatsen en data van filmver toningen in Nederland te ontdekken. Uw bijdragen foto's, en fotocopieën van originele stukken worden gaar ne ingewacht door de redactie van „Film". 1895: februari R. W. Paul projec teert bewegende beelden te Londen De Lumières verwerven pa- 1904 tent op een 20 beelden per se conde camera cum projector. 1905 22 maart Het uitgaan van de fabriek van de Lumières wordt 1906 op film vertoond voor genodig den. 1907: 30 maart Birt Acres filmt met de „Kinetische lantaarn" een bootrace. september Thomas Arnat ver toont film in Atlanta (USA), november Skladanovski doet hetzelfde in Berlijn. 1908: december Op de 28ste een openbare demonstratie te Parijs van de gebroeders Lumière- vinding: de Cinématographe. 1909: 1896: Première van de eerste Meliès- film in het Robert Houdin Thea- 1911: ter te Parijs. Walker en Turner gaan de Edi- 1912: son Kinetoscope exploiteren. Op 23 april vertoning van de Cinématographe-films in New 1897: Meliès vestigt een studio. Lu mière maakt ca. 300 shorts. 1898: Gaumont-British wordt opge richt en begint produktie. 1899: De eerste Britse studio ge- 1914: bouwd in New Southgate (Lon den). 1915: 1900: Regisseur G. A. Smith ontdekt de mogelijkheden van sequen tie. 1902: The Electric Theatre in Los An- 1916: geles wordt het eerste commer cieel geëxploiteerde luxe bio scooptheater in moderne zin. 1917: 1903: Eerste bioscoop in Japan ge opend. Eerste Nederlandse speelfilm gereed (Heertje zonder panta lon). In Italië komt aarzelend film- produktie op gang. De eerste nickelodeon in Pitts- burg geopend. Edison bouwt een studio in New York. Zweden krijgt zijn eerste pro- duktiebedrijf Svenska Biograf- theatern. Ook in Rusland wordt een film studio gebouwd. Will Barker zet een hal op het terrein van de toekomstige Ealing studio's. Urban en Smith lanceren een kleurenprodukt: Kinemacolor. Pathé journaal wordt het eerste nieuwsjournaal. 35 mm wordt het internationale standaardformaat voor film. Mack Sennett en Kessel for meren Keystone. William Fox grondvest de Fox Company. Eerste Hongaarse filmstudio ge bouwd. Onaanzienlijk Los Angelesvoor- stadje krijgt de naam Hollywood. Warner Features Company ge grondvest als bedrijf. Eerste studio verrijst op Elstree. Chaplin en Cecil B. DeMille vol tooien hun eerste films. Carl Laemmle opent Universal City. Technicolor Corporation depo neert zijn naam. Goldwyn Picture Co. opgericht door Sam Goldfish en Archy Selwyn. Paramount Pictures stelt zich voor in Amerika en U.F.A. in Duitsland. 1919: United Artists Corporation ont staat uit samenwerking van Chaplin, Griffith, Fairbanks en Mary Pickford. Lenin nationaliseert de Russi sche film. Svensk Filmindustrie gesticht. 1920: Amerikaanse producenten kie zen Hollywood als vestigings plaats van 50 studio's met 25.000 employé's. 1922: De eerste filmschool begint zijn werk in Joegoslavië. 1924: MGM opgericht door Sam Gold wyn, Louis B. Mayer en Metro Pictures Corporation. Columbia vestigt zich als een „Major Company". 1926: Walt Disney vestigt zich als ma ker van tekenfilms. Eerste art-house (Ursulines) te Parijs geopend. 1927: The Academy Awards geïnsti tutionaliseerd. 1928: R.K.O. (Radio Keith Orpheum Corporation) opgericht. 1929: Film verlaat de variëteit van snelheden van 16 tot 22 beeldjes per seconde om zich op een standaard snelheid van 24 te verbinden met geluid. (Gegevens o.a. ontleend aan P. Cowies' „70 Jaar bioscoop".) gi mm 21

Film | 1970 | | pagina 19