Grand! Blik in de „Cine Bar" te Medemblik Grand Theatre in Groningen veertig jaar Britten willen röntgenbeeld van het bedrijf Britten vieren 75 jaar film Eremedaille 'm zilver voor heit\\h\mèet Eremedaille (Van één onzer verslaggevers) De bioscoop Grand Theatre aan de Grote Markt in Groningen bestaat vandaag 40 jaar. In die veertig jaar heeft het theater waarin buiten film- gebeurtenissen ook andere tWsatereve- nententen plaatsvinden, veel gedaan voor een verhoging van het culturele peil in Groningen. In de foyer van het theater werd vanmorgen ter gelegenheid van dit ju bileum een receptie gehouden, waar loco-burgemeester drs. J. J. H. v. d. Ree de directrice mevrouw F. F. De Vries-Evenhuis gelukwenste met het heuglijke feit. „Wij, B. en .W van Groningen, zijn U zeer erkentelijk voor het vele werk dat U gedaan heeft en nog doet voor het culturele leven in Groningen" zei loco-burgemeester van der Ree. Van het eerste begin af aan het thea ter verbonden was de bedrijfsleider de heer H. J. Kuipers. Loco-burgemees ter Van der Ree kon hem vanmorgen uit naam van Hare Majesteit de Ko ningin de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau overhandigen. „U heeft in* de af gelopen veertig jaar veel lichamelijk en geestelijk werk verricht in dienst van de cultuur en wij zijn daar heel dankbaar voor," aldus de loco-burge meester. De portier van het theater de heer «f. C. Hollander kon eveneens vandaag terugzien op 25 jaar trouwe dienst. Hem werd evenals de heer Kuiper» een erespeld overhandigd van het thea ter. Nieuwsblad van het Noorden 24 april 1970 AUSTRALIË STICHT FILMBANK De Australische regering heeft de ba sis gelegd voor een Filmfinancierings- bank, een instelling met winstoogmerk welke in de bestedingssfeer behulp zaam zal zijn bij film- en TV-projecten. Het aanvangskapitaal is 465.000 Austr. ponden. Hier zal jaarlijks een bedrag aan worden toegevoegd. De Australische Film en Televisie Ont- wikkelings Organisatie kan daarmede thans producenten de terugbetaling garanderen van in de private sector gesloten leningen. Het fonds is bedoeld om te dienen als investeringskapitaal en niet als „weg gooi-subsidie". 36 Medemblik is een „Cine Bar" rijker geworden, die kan concurreren met gelijksoortige etablissementen in wij de omgeving, en dit gebeurde op initiatief van een onzer bedrijfsgeno- ten. Het is nl. de nieuwe foyer van het Scala Theater aan de Bagijnhof 13, welke de eerste stap is naar de totale renovatie van dit solotheater in Me demblik met zijn ca. 6000 inwoners. De exploitant, de heer J. C. Hoek, huurt het bioscooppand van de ge meente en krijgt een subsidie, omdat de gemeente prijs stelt op een bio scoop. Aanpalend aan het theater stond een café, dat feitelijk nauwelijks meer aanspraak op die naam mocht maken. In samenspraak met de gemeente heeft de heer Hoek het bij zijn bedrijf getrokken en er een integrerend deel van de bioscoop van gemaakt, het geen de naam „Cine Bar" tot uitdruk king wil brengen. De heer Hoek verwierf de vergunning voor de exploitatie door de gemeente het voorstel te doen om via de inkom sten van de „Cine Bar" ten dele of misschien zelfs geheel de subsidie te compenseren. De gemeente is op dit voorstel in gegaan en zal nu zelfs bijdragen in een deel van de restauratie van het theater. De heer Hoek offerde 100 zitplaatsen uit het theater (nu nog 175) op om een ruimte te winnen, welke bij het oude café kon worden getrokken. Het doek werd een aantal meters in de richting van de cabine verplaatst, maar voor het zover was liet de heer Hoek zijn brouwerij een schatting ma ken van de verbouwingskosten. Deze becijferde, dat hij met 42.000,— krap uit zou komen. Daarop is de heer Hoek zélf, met hulp van familie en bioscoopfans ter plaat se met hamer, zaag en breekijzer aan de slag gegaan en heeft voor de ron de som van ca. 15.000,een juweel van een foyer met hoefijzerbar ge bouwd. De bar met rondom 36 plaatsen is ge maakt van teakhout met een rood-grijs geblokte stoffering buitenwerks. De vloer werd bedekt met groene vilt- tegels. De wand werd betimmerd met teak. Achter het hoefijzer creëerde de beel dend kunstenaar André Wilkens een grote abstracte wandplastiek, welke men symbolisch zou kunnen zien als de indrukken, die op het oog toe komen, ofwel als een explosie, waar van de schokgolven zich in de ruimte verplaatsen. Dit kleurige in geel, rood en zwart uitgevoerde werk lijkt door een border vol grote, exotische plan ten buiten de ruimte te staan en geeft de foyer een rijk aanzien, rn de foyer is voorts plaats voor ca. 30 stoelen met tafeltjes, uitgevoerd in Oudhollandse stijl en transparant groen gelakt. De verlichting komt van imitatie olie lampen, die in een zwart-wit honing- raatplafond zijn gehangen. De lampeglazen hebben verschillende tinten net als de bijpassende overige armaturen. De foyer ziet er feestelijk uit. Vrijdag 1 mei heeft de loco-burge meester van Medemblik N. Comman deur de „Cine Bar" officieel geopend. De consequentie van het bouwen en breken is geweest, dat ook de bio scoopzaal een opknapbeurt krijgt. Er komen een nieuw tapijt en enige an dere voorzieningen. De bijdrage van de gemeente in de renovatie wordt de verbouwing van de (nu nog kale) loopgang tot een representatieve hal. Voorts zal de entree een ander ge zicht krijgen. De heer Hoek is nl. voor nemens de hal te benutten tot het houden van exposities en de entree tot het inrichten van een krantenhal. Hij wil zijn bioscoop, welke hij zes jaar exploiteert, het karakter geven van een cultureel centrum en oogstte voor dit denkbeeld uitbundige belang stelling. De expositiehal, de krantenstand (als deze gereed zijn) en de foyer zullen de gehele dag geopend zijn. De heer Hoek, in 1952 als operateur in Scala begonnen om vervolgens eni ge Amsterdamse carrière te maken, het bedrijf daarop geheel vaarwel te zeggen en weer terug te keren, meent dat hij met moderne zienswijzen de „minimum-exploitatie", tot welke zijn bioscoop tot voor enige jaren behoor de, kan opvijzelen tot verantwoorde bedrijfsresultaten. „Je behoeft maar om je heen te kijken om te zien dat de spirit van weleer weer noodzakelijk is om er wat van te maken." Blik in de ,,Cine Bar" te Medemblik. Van zeven tot tien juni aanstaande zullen alle sectoren van het Britse film- en bioscoopbedrijf te Brighton vergaderen. Aandacht zal worden ge vestigd op financiële en produktie- problemen, waar de filmindustrie mee worstelt. Ook worden de ogen gericht op verwachtingen in de komende tien jaar wat betreft technologie, produktie financiering, marketing en communi catie. Alle sectoren van het maatschappelijk leven zullen (in de personen van poli tici, bankiers en vooraanstaande cul turele persoonlijkheden) vertegen woordigd zijn. De Britse minister-pre sident zal met zijn tegenwoordigheid het openingsbanket opluisteren. De Film Industry Organisation, waar van deze conventie uitgaat, is de nieu we naam voor een commissie gesticht door de Cinematograph Exhibitors Organisation, de Filmproduction As- sociation en de Kinematograph Ren- ters Society. De doeleinden van de organisatie zijn: 1. Te onderzoeken of er raakvlakken zijn van verschillende bedrijfssec toren en of de belangen en ge zichtspunten ten aanzien daarvan kunnen worden geformuleerd. 2. Een forum te verschaffen aan de Britse filmindustrie, waar kan wor den gesproken over algemene pro blemen, die alle sectoren van het Britse film en bioscoopbedrijf ra ken. 3. Om aan alle maatschappelijke sec toren (inbegrepen de handel, de regering, de politiek en de jeugd) de groeiende invloed van het toe nemende belang van de film in het moderne leven te laten blijken, zo wel om te wijzen op het stijgende niveau van de filmproduktie en de opgaande kwaliteit van de bijdrage die film levert aan het lokale en na tionale welzijn van Engeland. Technologie, produktie, marketing, fi nanciering, en communicatie zijn de punten waarover gediscussieerd zal worden. Onderwerpen voor inleidingen zijn o.a. „De markt voor de vrijetijds-vuller" (John E. Read, directeur van EMI). „What about the public" (Bryan Quil- ter van Rank). „The environment" (James Gulliver, president van een supermarktbedrijf). „Communicatie" (Sheila Black, redac trice van Financial Times). „Nieuwe technologie" (Coenrad Solle- veld, president-directeur van Philips Phonographische industrie). Een filmtentoonstelling in de maand september zal jong en oud in Enge land belang inboezemen. In het teken van het 75-jarig bestaan van de film kunst en de bioscoop hebben de Sun- day Times Magazine en het Nationale Film Archief in Round House bij Cambden House te Londen een im posante opzet bedacht om in het ka der van een tentoonstelling de ont wikkeling van de film aanschouwelijk te maken. De tentoonstelling houdt een groot aantal kleine bijeenkomsten in, waar filmmateriaal en diaplaatjes zullen worden geprojecteerd. Een serie van aaneengeschakelde za len met verschillende themata zullen de ontwikkeling van de musical, de western, de verhalende film enz. illu streren. In een centraal auditorium kunnen grote films worden vertoond, conferentie en discussies worden ge houden en forums worden belegd. OM HET BEHOUD VAN FILMS Eind mei zijn te Lyon in de Rue du Premier-Film de directeuren van 45 cinematheken (filmmusea) uit de ge hele wereld bijeen geweest voor het 25ste congres van de FIAF (Fédération internationale des archives du film). Onderwerp was het behoud van de materiële filmhistorie, m.a.w. van films die verloren dreigen te gaan. FOX REDT OUDE FILMS Ondanks alle pogingen van, zelfs grote, organisaties als het Museum voor Moderne Kunsten in Amerika, het Amerikaanse filminstituut en andere om zoveel mogelijk oude films, ge maakt op brandbaar materiaal over te zetten op houdbare filmbanden, gaat een groot deel van de produktie van voor het „houdbare tijdperk" verloren. De oude films krimpen, verdrogen, vervallen tot stof. Het overzetten van één enkele film kost tussen zes en zevenduizend dollar. 20Th Century Fox heeft als een der eerste grote maatschappijen zijn klui zen geopend en geld beschikbaar ge steld om het filmverleden te redden van totale ondergang. 37

Film | 1970 | | pagina 34