10 Maandag 3 september In theater Studio A te Arnhem-Presik- haaf begon het Festikon Hiotikon. Maandag tot woensdag werden in dit theater en op een aantal scholen gese lecteerde speelfilms vertoond, die aan sloten bij het thema: verandering in de historische film .Onder de zes films be vonden zich drie Nederlandse premiè res: „Der plötzliche Reichtum der ar men Leute von Kombach" (Volker Schlöndorff), de Bulgaarse film „Dimi- trov" en ,,Mathias Kneiscl" (Reinhard Hauff). De films werden gezien door een groot aantal leerlingen van het V.W.O. en van sociale en pedagogische acade mies in Arnhem en omgeving, 's Avonds werden met een tweetal films openbare voorstellingen gegeven. In de Korenbeurs startte het twee daagse Festikon Kreatikon met 's och tends een voorstelling met de Zwitser se film ,,Lo stagionale" van Alvaro Bizarri. Deze speelfilm werd oorspron kelijk op 8 mm-formaat gemaakt, 's Middags werden openbare verto ningen gegeven van 8 mm-films die vlak voor en tijdens de filmweek ge maakt zijn door schoolklassen en ande re jeugdgroepen uit Arnhem (ruim tweehonderd kinderen in totaal), onder meer onder supervisie van jeugdfilm regisseur Karst van der Meulen. Elke filmgroep heeft een kleine subsidie voor de aankoop van filmmaterial ont vangen en werd gecoached door mede werkers van het Verenigd Nederlands Filminstituut. (Dit deel van de Filmweek kwam 's avonds uitvoerig aan de orde rn een uitzending van AVRO's Tele- vizier Magazine). In ,,De Coehoorn" ging een tweedaags retrospektief van start met 16 films (waaronder „Dagboek" en „Het witte kasteel") van Johan van der Keuken. Dit retrospektief, dat gratis toeganke lijk was, maar desondanks helaas zeer matig bezocht werd, is in het kader van de Filmweek georganiseerd door het Nederlands Filmmuseum in samen werking met het filmblad Skoop (dat in een recent nummer een monografie van Dr. H. S. Visscher over Van der Keuken gepubliceerd had). Eveneens gratis toegankelijk, maar daarentegen zeer goed bezocht, was de manifestatie Open Doek III in het Saskia Theater. Van twaalf uur 's mid dags tot twaalf uur 's nachts werden hier vierendertig recente korte films Na de première van 'Angela' gaf regisseur Nicolai van der Heyde een pers conferentie in het perscentrum van de Filmweek in hotel Haarhuis. Aan de rechterkant van de open haard: cameraman Jörgen Persson. Een overzicht van de zaal in het Huis der Provincie bij de opening van het Festikon 73. De kindervoorstellingen in het Luxor-theater trokken grote belangstelling.

Film | 1973 | | pagina 10