14 De film „TroM" (Gofilex) is vertoond in het kader van oen aantal voor vertoningen van nieuwe films tijdens middagvoorstellingen in de theaters Luxor en Palace. In dit kader zijn ver der vertoond: „Harlis" en „Visions of eight" (Concorde), „Les ga Iets d'Etre- tat", „Tenderness", „Dirty fingers" en „A Swedish lovestory" (Euro-Centra), „The possession of Joe Delaney" (City), „Charley Varrick" en „Harold and Maude" (C.I.C.), alsmede „Les zozos" (Gofilex). 's Middags werd in het Rembrandt Theater de première gegeven van de Nederlands-Belgische co-produktie „Het dwaallicht" (Gofilex) van Frans Buyens. De hoofdrolspelers Romain Deconinck en Eva Kant waren in de zaal aanwezig. Zij werden namens de Stichting Filmweek Arnhem verwel komd door Leonie van Bladel, die ove rigens ook alle andere aankondigingen tijdens de filmweek verzorgd heeft. Aanwezigen waren voorts vertegen woordigers van de Belgische Ambas sade en van het Ministerie voor Ne derlandstalige Cultuur. Vooraf werd vertoond de korte Nederlandse' film „Het genieten" van Walter Kous; de regisseur was in de zaal aanwezig. Hierna vond in Rembrandt „Luxe" de uitreiking plaats van de tweejaarlijkse Billiton-Van der Rijnprijs. De jury, be staande uit Piet Ruivenkamp, Constant Wallagh, Frans Zwartjes, Reg ten Zijt- hoff en C. B. Doolaard (voorzitter), gaf in haar rapport een korte verhande ling over het subjectieve beginpunt van elke filmbeoordeling. Zij constateerde vervolgens, dat de animatie geen speelse variant is, maar een volwaar dige filmvorm, waarbinnen alle aspec ten van de kernvraag waarop de jury haar eindoordeel baseerde, boeiend kunnen samengaan. Zulks wordt naar het oordeel van de jury duidelijk ge demonstreerd in de vier ingezonden animatiefilms van Jacques Verbeek en Karin Wiertz, aan wie derhalve de eerste prijs werd toegekend. De twee de prijs ging naar Dick Rijneke en Hans de Ridder. Eervolle vermeldingen werden toege kend aan Peter Brouwer, Inge Kolff, Cees van Ede en Digna Sinke. Een aantal van de bekroonde films werd, na het voorlezen van het jury- raport door C. B. Doolaard, vertoond. Tijdens een drukbezochte happening in het belendende Hotel Bosch werd daar na de zogeheten „Pim en Wim-prijs" uitgereikt, bestemd voor een jonge Ne derlandse filmmaker. De prijs werd toegekend aan René Daalder, die de prijs persoonlijk in ontvangst nam. Vroeg in de avond vond in het uit verkochte Rembrandt Theater de première plaats van de Nederlands- Belgische co-produktie „Angela". In de zaal waren naast de regisseur Ni- colai van der Heyde, en cameraman Jörgen Persson, vele acteurs en ac trices uit de film aanwezig, onder an dere Sandy van der Linden, Ward de Ravet, Onno Molenkamp en Romain Deconinck. Voorts werd deze première bijgewoond door vele bekende per soonlijkheden uit de Nederlandse film wereld. Vooraf werd vertoond de korte film „Afscheid van een zomer" van Joop Pieeto, die eveneens persoonlijk aan wezig was. Na afloop vond in het perscentrum van cie Filmweek in Hotel Haarhuis een korte persconferentie plaats met Nico- lai van der Heyde, Sandy van der Lin- cen en Jörgen Persson. Tijdens de geanimeerde receptie van Tuschinski in 'The plough inn' na de première 'Angela', bevond zich onder de talrijke gasten ook de Zweedse regisseur Vilgot Sjöman, hier in ge zelschap van Drs. W. J. A. van Roos malen. Daarna werd in de „Plough Inn" door Tuschinski een zeer geanimeerde party aangeboden naar aanleiding van de première van „Angela". Bij deze ge legenheid, die gekenmerkt werd door een buitengewoon vrolijke stemming, waren de maker van de film en zijn medewerkers het middelpunt van een gemêleerd gezelschap: vertegenwoor digers van officiële instanties en van het film- en bioscoopbedrijf, maar ook van de televisie en van de filmpers. Na afloop van de film „Angela" was er voor belangstellenden dank zij een geste van het Hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscopbond de gelegen heid orn in de foyer van het Rembrandt Theater de speciale televisie-uitzen ding te volgen in verband met het zilveren regerings-jubileum van Ko ningin Juliana. Speciaal voor dit doel waren her en der vijftien kleurenmoni- toren geplaatst. In Rembrandt „Luxe" werd 's avonds een vertoning gegeven van „August and July" van Murray Markowitz, een van de twee Canadese films die spe ciaal voor de Filmweek naar Neder land waren gehaald. In de tweede avondvoorstelling werd van de Hongaar Miclos Jancsó ver toond „Rode psalm" (Cupido Film). Woensdag 5 september In „De Coehoorn" werden de hele dag de inzendingen vertoond van de Inter nationale audio-visuele wedstrijd, die door Interfilm en de O.C.I.C. was uit geschreven. Tot de getoonde 8 mm- films en diaseries behoorden alle Ne derlandse inzendingen plus een selec tie van de beste inzendingen uit andere landen. In de Korenbeurs besloot het Verenigd Nederlands Filminstituut zijn omvang rijke bijdrage aan de Filmweek Arn hem met een Festikon Kritikon. Tot de vertoonde films, die alle sociaal-kri tisch van aard waren, behoorde de Colombiaanse film „Chircales" van Marta Rodriguez en Jorge Silva, die hier zijn Nederlandse première beleef de. Het programma in Rembrandt „Luxe" werd 's avonds afgesloten met de vertoning van de Oscar-winnaar (cate gorie lange documentaire films) „Mar- joe" (Cupido Film) van H. Smith en S. Kernochan. Vooraf werd vertoond „Die kleine wereld", de korte doGU- mentaire film, waarvoor Charles en Martina Huguenot van der Linden dit jaar bekroond werden met een Oscar. In de geheel uitverkochte slotvoor- stelling in het Rembrandt Theater werd

Film | 1973 | | pagina 14