FESTIKON '73 18 De deelname van het Verenigd Nederlands Filminstituut (VNFI) en de daarbij aangesloten organisaties aan de Film- week Arnhem is een traditie, die al vele jaren teruggaat. Nog nooit hebben echter de edukatief-wetenschappelijke aspekten van de film een zo grote rol in het programma van de filmweek gespeeld, als ditmaal het geval geweest is. Het 12e Nationaal Filmfestijn, dat anders alleen in de Singer- Concertzaal te Laren NH gehouden wordt, was nu met de Filmweek Arnhem gekombineerd. De nieuwe naam Festikon, samenvoeging van festival en filmkongres, vormde de aan duiding van een nieuwe start. Dit was des te toepasselijker omdat juist dit jaar het Nederlands Filminstituut en het In stituut Film en Jeugd, allebei onderdelen van het VNFI, hun jubileum vierden. De openingsbijeenkomst van het festikon werd op vrijdag 31 augustus in het Huis der Provincie gehouden. Sprekers waren Drs. A. R. Vermeer, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland, Dr. J. E. Andriessen, voorzitter van het VNFI, de heer Paul Beugels, hoofdbestuurslid van het VNFI en direkteur van de Nederlandse Stichting voor Kunstzinnige Vorming (NSKV), en de heer J. Nijland, voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond. Laatstgenoemde overhandigde aan de heer J. G. J. Bosman, die bijna 25 jaar sekretaris- penningmeester van het Nederlands Filminstituut geweest is, het eerste exemplaar van het nieuwe boekje van Drs. Adriaan Briels over de geschiedenis van de film in Neder land: „Komst en plaats van de levende photographie op de kermis". In zijn toespraak wees de heer Nijland erop, dat wij in de 19e en 20e eeuw getuige zijn geweest van de geboorte van een nieuwe kunstvorm en dat het een grote fout geweest is, dat men verzuimd heeft, dit proces te re gistreren. Er zijn echter nog ooggetuigen in ons midden en het is de grote verdienste van de heer Briels, dat hij hen weet op te sporen en hun mededelingen met tal van andere feiten en gegevens weet te koórdineren tot een nieuwe kijk op het begin van de film in ons land. De heer Nijland deelde mede, dat het hoofdbestuur van de Nederlandse Biosooopbond in 1973 een bedrag van f 10.000,beschikbaar zal stellen voor het edukatief-weten- shappelijke werk van het VNFI. De ene helft van dit bedrag zal ten goede komen aan de opbouw van een 8 mm cinema- theek ten behoeve van de filmstudie, de andere aan een nieuwe publikatie in de serie Verkenningen, waarin ook het boekje van Drs. Briels verschenen is. Dr. Andriessen herinnerde in zijn openingswoord aan het eerste lustrum van het VNFI. Door de totstandkoming van dit samenwerkingsinstituuL waaraan het Nederlands Film instituut, de Stichting Filmcentrum, het Instituut Film en Jeugd, de Stichting Audiovisuele Dienst en de Werkgroep Skoop deelnemen, zijn de idealen van de oprichters van het Nederlands Filminstituut dichter bij hun verwezenlijking ge komen. Hij sprak de hoop uit, dat nog meer kulturele instellingen op filmgebied zich bij het VNFI zullen aansluiten, niet omdat het instituut een machtspositie wil veroveren, maar omdat een dergelijke samenbundeling van krachten voor de effek- tieve bevordering van de filmkultuur in Nederland absoluut noodzakelijk is. De heer Paul Beugels stelde in zijn toespraak, dat de Ne derlandse overheid de film nog altijd verwaarloost, terwijl het dit medium toch niet aan maatschappelijke relevantie ontbreekt. Van een konsekwent kultureel beleid t.a.v. de film is z.i. nog geen sprake. Hij brak een lans voor het alterna tieve circuit en de edukatieve film. Zijn rede kreeg veel aandacht in de pers en zal ongetwijfeld nog aanleiding tot verdere diskussie geven. 25 JAAR FILM EN JEUGD Ook bij de viering van het zilveren jubileum van het Instituut Film en Jeugd in Arnhem was van recepties e.d. afgezien. Het jubileum werd gevierd met de presentatie van een stuk werk, n.l. het projekt 8 mm camera in de school, dat ge durende het afgelopen jaar door Film en Jeugd in samen werking met het Niam (onderwijsfilm) is doorgevoerd. 24 Scholen van uiteenlopende type hebben aan dit projekt meegedaan. De heer Gerard Kruger gaf een toelichting op de voorlopige samenvatting van het rapport, dat de pers en de aanwezigen in Kunstcentrum De Korenbeurs werd aan geboden. Verscheidene in het kader van het projekt tot stand gekomen 8 mm films werden vertoond. Eén van de belangrijkste aspekten van het rapport is de stimulerende invloed van het zelf maken van films op het werken in teamverband van de leerlingen, die duidelijk kon worden vastgesteld. Het volledige rapport zal binnenkort verschij nen. De bijeenkomst van Film en Jeugd werd afgesloten met de première van een nieuwe film van de Nederlandse Film academie: „Repelsteeltje", een bewerking van het bekende sprookje met Jan van Oostendorp in de titelrol. Deze film met z'n romantische sfeer, die echter door vele komische momenten gerelativeerd wordt, is niet alleen voor de kinde ren bedoeld maar knipoogt ook voortdurend naar de vol wassenen en kan zodoende door jong en oud gewaardeerd worden. Samen met „Moeder, de lynx is los" (Agasy Baba jan, USSR) werd „Repelsteeltje" vertoond in een aantal jeugdvoorstellingen gedurende de filmweek. „Laat je niet kisten, Sneeuwwitje" (Vera Plivova-Simkova, Tsjecho- Slowakije) kwam niet meer op tijd in Arnhem maar kon nog wel in Laren vertoond worden. Het weekendprogramma van het festikon Op zaterdag 1 september werd in Cultureel Centrum De Coehoorn de 3e Kontaktbijeenkomst Filmprojekten gehou den. Hier werden niet-professionele films vertoond en met de makers besproken, voor het merendeel 8 mm films, die door allerlei groepen met vormingsdoeleinden gemaakt zijn. De bijeenkomst kon zich verheugen in een grote belang stelling. Niet minder dan 15 nieuwe films werden vertoond. Koördinator was Drs. Gerard Schuurman van het Studie- sekretariaat van het VNFI. Dezelfde avond volgde in Hotel De Bilderberg te Ooster beek de opening van de 3e Sociaalwetenschappelijke Film- konferentie. Het thema was: nieuwe wegen in de historische film. Dit thema was deze zomer al eens eerder door het VNFI aan de orde gesteld, n.l. op een konferentie in samen werking met de Internationale School voor Wijsbegeerte. Ditmaal spraken o.a. Drs. Briels over de stand van het film historisch onderzoek in Nederland en de heer Charles Boost over „L'attentat" van Yves Boisset, welke film 's avonds in Rembrandt in première ging. Eén en ander vormde de inleiding tot de voorstellingen van het Festikon Histikon, dat op maandag 3 en dinsdag 4 sep tember in Studio A te Arnhem gehouden werd. Hier gingen in première „Dimitroff" (Bulgarije), „Der plötzliche Reichtum der armen Leute von Kombach" (Volker Schlöndorff, West- duitse Bondsrepubliek) en „Mathias Kneissl (Reinhard Hauff, idem). De belangstelling van het voortgezet en hoger beroepson derwijs in Arnhem voor historische films als „Joe Hill" (Bo Widerberg, Zweden), „De tuinen van de Finzi Contini" (Vittorio de Sica, Italië) en „De ballade van Cable Hogue" (Sam Peckinpah, VS) was buitengewoon groot. Voor de docenten was een uitvoerige dokumentatie samengesteld. Bij de organisatie van de voorstellingen werd veel mede werking ondervonden van het Bureau Kunstzinnige Vorming van de Gemeente Arnhem. Joao bekroond Op het onlangs gehouden Festival te Santos (Brazilië) is de film „Joao" van George Sluizer bekroond met de prijs voor de beste acteur (Joffre Soares) en de prijs voor het beste script (George Sluizer en Odylo Costa Fo).

Film | 1973 | | pagina 18