Tentoonstelling en Retrospectief Asta Ni eisen Bezoekcijfers Festikon Kreatikon In 1971 werd op één Arnhemse basisschool een drietal 8 mm films gemaakt. Onder de titel Festikon Kreatikon werd dit projekt ditmaal veel breder opgezet. Zes scholen namen eraan deel. Bovendien maakte een plaatselijke cineclub een film in het kader van dit projekt. Coaches waren de heren Karst van der Meulen en Ewald Zimmerman. De films werden op 1 en 2 september 's middags in Kunst centrum De Korenbeurs vertoond. De jeugdige filmmakers waren in grote getale aanwezig en hadden hun ouders en onderwijzers meegenomen. Dit onderdeel van het festikon heeft het wel het meest tot pers en publiek gesproken. O.a. heeft AVRO's Televizier er een „item" over opgenomen. Buitenlandse bezoekers waren enthousiast en noemden de grote aandacht voor de niet-professionele film een uniek element van de Filmweek Arnhem. In de op het Festikon Kreatikon aansluitende voorstelling met de resultaten van de internationale AV wedstrijd van Interfilm en OCIC kwamen nog eens 22 diareeksen en 8 mm films op het doek. Bekroond werden „Want in het nacht verblijf was voor hen geen plaats" van Guus Janssen en Jos Gielen te Nijmegen, „The Golden Touch" van College Hage- veld te Heemstede en „Every-body Join Hands" van de heer J. Tielemans te Eindhoven. Wat betreft de buitenlandse in zendingen viel vooral de goede kwaliteit van de Zwitserse produkties op. Dr. J. Hes Tijdens de Filmweek werd in het Gemeentemuseum van Arnhem een door het Nederlands Filmmuseum georganiseer de tentoonstelling gepresenteerd, gewijd aan de fameuze actrice uit de tijd van de zwijgende film: ASTA NIELSEN. Deze tentoonstelling kwam tot stand door de medewerking van het Deens Filmmuseum, Kopenhagen, dat deze „reizen de tentoonstelling" heeft ontworpen. Opzet en inrichting van de panelen met unieke foto's, de filmaffiches, de curiosa betreffende Asta Nielsen's carrière, manuscripten, boeken, handschriften etc, alsmede de collages van Asta Nielsen zelf, werden verricht door de Deen Steffen Rode, student theaterwetenschappen, Kopenhagen en ontwerper van deze reizende tentoonstelling met assistentie van Nico Diemer van het Nederlands Filmmuseum. Door de directie van het Gemeente Museum en in het bij zonder door de hoofdconservator, de heer Daan van Golber- dinge, werd alle medewerking verleend. De bezoekers van de tentoonstelling konden tevens als onderdeel van de expositie in een ruimte, ingericht als koffie/projektiekamer, op speciale tijden iedere dag en voorts twee avonden gedurende die week, kennis maken met een grote selectie uit de films van Asta Nielsen. Er werden van haar films vertoond uit de jaren 1911 tot 1927. Het is verheugend te kunnen berichten dat zowel de ten toonstelling als de retrospectieve filmpresentaties goed be zocht zijn geweest. In deze toch korte periode van slechts één week werd een bezoekersaantal genoteerd van 2554 bezoekers. Niet alleen van de zijde van de bezoekers/deel nemers aan de Internationale Filmweek werd belangstelling getoond, maar ook, zo bleek, hebben vele Arnhemmers deze unieke en door iedereen gewaardeerde tentoonstelling en retrospectief van films bezocht. Het bezoekersaantal van 2554 werd door de directie van het Gemeente Museum als hoger dan normaal gekenschetst. Het Nederlands Filmmuseum organiseerde tijdens deze filmweek nog een moderne retrospectief van het werk van de Nederlandse filmer Johan van der Keuken in één van de zalen van het gebouw De Coehoorn, het huis van de Arn hemse Volksuniversiteit. Op 7 november 1973 vond de première plaats van Jan Vrijmans film 'The making of a ballet', door Cineproductie vervaardigd voor het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Centraal in de film, die als ondertitel draagt: 'a choreo- grapher and his world', staat Rudi van Dantzig. De Filmweek Arnhem is dit jaar in totaal bezocht door 32.000 personen. Dit is een toeneming met 7.000 man ten opzichte van de Filmweek 1971, die qua be- soekeisgetal reeds een groot succes was. Het programma in het Rembrandt Theater is bezocht door dik 8.000 personen. Vijf voorstellingen waren uitverkocht. De voorstellingen in Rembrandt „Luxe" trokken ruim 1.500 bezoekers, een zeer bevredigend aantal, gezien het speciale karakter van de daar vertoonde films Ook hier was een aantal voorstellingen uitverkocht of zo goed als uitverkocht. De Open Doek lll-manifestatie in Saskia korte Nederlandse films van diverse pluimage werd bij gewoond door bijna 2.500 personen. De overige theaters in Arnhem trokken samen nog eens bijna 8.000 bezoekers. De jeugdvoorstellingen van het Nederlands Filminsti tuut in het Luxor-theater werden bezocht door bijna 5.000 kinderen, terwijl de overige manifestaties van dit Instituut Histikon, Kreatikon, Kritikon samen 4.500 deelnemers c.q. bezoekers telden. De door het Filmmuseum georganiseerde Asta Niel sen tentoonstelling in het Arnhems Gemeentemuseum trok ruim 2.500 bezoekers, aanzienlijk meer dan het weekgemiddelde in deze tijd van het jaar. 19

Film | 1973 | | pagina 19