TOIiniCK UNIEKE AUTOMATISERING IN WINTERSWIJK GESCHIEDENIS TECHNIEK Diep in de Gelderse Achterhoek, om precies te zijn in Winterswijk be staat al sinds 1913 de Luxor bioscoop aan de Meddosestraat vlak bij de Markt pal in het centrum van het stadje. De bioscoop is altijd in handen geweest van de familie Scharphorn en sinds het overlijden van zijn vader in 1959 voert de heer J.H. Scharphorn de directie. Zijn vader had in de vijftiger jaren toen de bioscopen steeds meer te lijden kregen van de opkomst van de televisie al getoond een energiek zakenman te zijn. In die toch voor het bioscoop bedrijf donkere dagen toen collega's het een beetje rustiger aan deden, deed hij juist het tegenovergestelde: kocht het pand dat aan zijn bioscoop grensde en startte een ambitieuze uit breiding. Een moderne nieuwe voor gevel werd opgetrokken en naast het bestaande Luxor Theater met 430 zit plaatsen ontstond het City Theater met 270 stoelen. Zoals uit de hierbij afgedrukte foto blijkt, heeft het ge combineerde theater in Winterswijk nog steeds een aantrekkelijke aanblik. De techniek in dit theater gaat thans schuil in een gecombineerde cabine. In de tijd van de uitbreiding bestonden die plannen ook al, maar toen kon men geen toestemming krijgen van de brandweer. In de ene helft van die cabine nl. de helft van de apparatuur voor het Luxor Theater zit nu de aanleiding tot deze reportage. Dat deel is nl. sinds kort geautomatiseerd. Dit zou gezien het steeds stijgende aantal automatiseringen nog geen bijzondere vermelding krijgen, ware het niet dat deze automatisering geheel is bedacht en grotendeels uitgevoerd door de ope rateur van beide theaters, de heer H.J.M, te Hennepe die al 17 jaar de technische scepter zwaait in de beide bioscopen in Winterswijk. Hij heeft niet alleen een ingenieus systeem van automatisering in het Luxor Theater gecreëerd, maar tevens een complete no-rewind installatie ontworpen met diverse verfijningen t.o.v. de bestaande handelsapparatuur. Wanneer wij met het laatste beginnen dan kan worden vermeld, dat de aan drijving, centraal éénassig is uitgevoerd met behulp van een wervelstroom- motor, die door de film wordt ge stuurd. Dit type motoren heeft o.a. het voordeel dat zij hun trekkracht behouden ongeacht de loopsnelheid dus ook bij een zeer klein aantal om-

Film | 1977 | | pagina 10