TCCIiniCK DRIE JAARWERK MAX HAVELAAR IN INDONESIË VERBODEN OPERATEURSCURSUS OPERATEURSEXAMENS eenvolgende pulsen worden gegeven, wordt de volgende handeling uitge voerd en schakelt de computer auto matisch naar stand 3 enz. De standen zijn zowel bij de projector als op het desbetreffende schakelpaneel zichtbaar gemaakt door electronische uitlees- cijferbuisjes. Er zijn voorzieningen ge troffen om door middel van drukknop bediening bepaalde geprogrammeerde handelingen desgewenst te kunnen overslaan. Ook de optische signalering loopt dan door naar de volgende stand. De automaat heeft 10 standen hetgeen, mede gelet op het feit dat één stand meer dan één handeling kan omvatten, ruim voldoende is voor de afwerking van ieder gewenst pro gramma. Er zouden over de werking van deze unieke apparatuur nog veel meer de tails vermeld kunnen worden, maar dat zou in dit bestek te ver voeren. We zouden dan grotendeels terecht komen op het terrein van de gevor derde electronica. De heer H.JMte Hennepe bezig aan zijn schepping De heer Te Hennepe die alle nood zakelijke electrotechnische en mecha nische kennis door zelfstudie ver gaarde, heeft drie jaar aan dit unieke automatiseringsproject gewerkt. Elke dinsdag was hij 7 uur lang alleen hier voor in touw, bovendien is er natuur lijk heel wat tijd in het uitdenken en tekenen van het geheel gaan zitten. Een dikke map vol schema's is het resultaat op papier. Het resultaat van veertien dagen bouwen in de cabine mag zeker gezien worden, vandaar dat wij er in deze rubriek zo uitvoerig bij stil staan. Een groot compliment voor dit stuk werk waarin hobby en pro fessie werden verenigd, zowel voor de uitvoerder als voor de directie die het geheel heeft mogelijk gemaakt, mag op deze plaats zeker nog eens herhaald worden. De film Max Havelaar die regisseur Fons Rademakers in 1976 voltooide met in de hoofdrol Peter Faber is door de Indonesische censuurcommissie ver boden voor openbare vertoning. De commissie acht de film met name schadelijk voor jonge Indonesische kijkers. Enige tijd geleden circuleerden er in ons land al geruchten dat de Indone sische regering overwegende bezwaren koesterde tegen de verfilming van het in 1859 voltooide boek van Multatuli. Op de door het Tweede Kamerlid J.F. Wolff (CPN) gestelde vragen ant woordde minister Van der Stoel des tijds dat hij geen reden had om aan te nemen dat er in Indonesië problemen waren gerezen met betrekking tot deze film. Fons Rademakers was onbereikbaar voor commentaar aangezien hij op dit moment in het buitenland verblijft. Hij zou in ieder geval wel op de hoogte zijn van het verbod van de kant van Indonesië. De Indonesische co-produ cent zal ongetwijfeld tegen het verbod protesteren. Bij de verfilming in Indonesië destijds hebben de autoriteiten ook veel me dewerking verleend. Zoals gebruikelijk zal in september a.s. de eerstvolgende schriftehjke opera teurscursus beginnen, die opleidt voor het examen ter verkrijging van het Praktijk Certifikaat. Deze cursus omvat 33 lessen en de les- kosten zijn gesteld op f 14,50 per maand voor cursisten die zijn aange sloten bij een erkende werkeners- organisatie en f 16,— per maand voor ongeorganiseerde cursisten. Aanmeldingsformulieren zijn op aan vrage verkrijgbaar bij het secretariaat van het opleidingsinstituut, dat op het Bondsbureau is gevestigd. De jaarlijkse operateursexamens zullen wederom worden afgenomen medio december a.s. in Amsterdam. De aan melding voor deze examens wordt half november a.s. opengesteld.

Film | 1977 | | pagina 12