in dit nummcR: UITVOERINGSBESLUITEN INZAKE WET OP DE FILMVERTONINGEN Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond, nummer 18 18 augustus 1977 Redactie en administratie: Postbus 5048, Amsterdam. Tel: 020-799261 Hoofdredacteur J.Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: drukkerij Poortpers b.v. Torensteeg 3Amsterdam Tel: 020 -231485 Uitvoeringsbesluiten inzake Wet op de Filmvertoningen pagina 1 Produktie pagina 3 Techniek pagina 4 Nieuwe Films pagina 7 Bondsnieuws pagina 8 Op 5 juli 1977 is de Wet op de Filmvertoningen in werking getreden, waardoor het tot dan bestaande systeem van filmkeuring voor 'alle leeftijden' heeft plaatsgemaakt voor een keuring uitsluitend voor jeugdigen tot 16 jaar. De nieuwe wet laat evenals de nu ingetrokken Bioscoopwet veel te re gelen over aan uitvoeringsbesluiten. Op 30 juni 1977 is de algemene maatregel van bestuur vastgesteld, waarmede de werkwijze van de jeugdfilmkeuring is geregeld, alsook de wijze van benoeming der le den van de filmkeuring. De A.M.v.B. kan worden aangehaald als Besluit op de Filmvertoningen. Het uitvoeringsbesluit is veel beknopter dan het vroegere Bioscoop- besluit, hetgeen onder meer samenhangt met de omstandigheid, dat de Wet op de Filmvertoningen minder ver reikt dan de Bioscoopwet. De nieuwe wet kent immers noch een filmkeuring voor volwassenen, noch een keuring van filmreclamemateriaal. Bovendien regelde het Bioscoopbesluit tal van min of meer formele aangelegenheden, die ingevolge het Besluit op de Filmvertoningen bij reglement zullen worden vastgesteld. Het Besluit op de Filmvertoningen bepaalt het aantal leden van de filmkeuring op ten minste 20 en ten hoogste 40. De 'oude' filmkeu ring telde ten minste 60 leden, heel wat meer dus. Uiteraard hangt dit verschil in aantal samen met de omstandigheid, dat het aanbod van films ter beoordeling door de jeugdfilmkeuring, naar valt te ver wachten, geringer zal zijn dan het filmaanbod ten tijde van de vroe gere, alle leeftijden betreffende, Bioscoopwet. De voorzitter en de leden van de filmkeuring worden benoemd door de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en vor men gezamenlijk de algemene vergadering. Deze heeft een aantal ta ken, waarvan de moeilijkste wel is de jaarlijkste vaststelling van de beleidslijnen voor het komende jaar. Men kan zich afvragen, welke betekenis dient te worden toegekend aan de vaststelling van beleidslijnen door de algemene vergadering. Blijkens de Nota van Toelichting is het de bedoeling onderling te zeer afwijkende beoordelingen zoveel mogelijk te voorkomen. Het blijft in ieder geval het recht, ja zelfs de plicht van de keurders om te keuren volgens hun individuele opvattingen omtrent hetgeen voor kinderen al of niet schadelijk is te achten. De term 'algemene beleidslijnen' wekt ten onrechte de indruk, dat de keurders ze als normen zouden hebben te hanteren. De algemene vergadering stelt ook een concept-reglement op dat na dere regelen van praktische aard geeft tot uitvoering van het bepaalde in het Besluit op de Filmvertoningen. De Minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk stelt overigens het reglement vast, hetgeen ons inziens betekent dat hij het laatste woord heeft aan gaande de tekst van het reglement. De voorzitter van de filmkeuring heeft niet, zoals voorheen het geval was, de leiding van het bureau van de filmkeuring. Aan het hoofd van het bureau staat een directeur, die eveneens door de minister wordt benoemd. Het begrip 'Huishoudelijke Commissie' uit het Bioscoop- besluit is niet in het nieuwe besluit overgenomen. Er is nu sprake van FILM Bij de voorplaat: Hen werkfoto uit 'Doctor Vlimmen' Op de voorgrond regisseur Cuido Pieters en cameraman Theo van de Sande. Bij de spoorboom hoofdrolspeler Peter l'aber

Film | 1977 | | pagina 7