SEYMOUR MOSES OVERLEDEN een dagelijks bestuur, bestaande uit de voorzitter van de filmkeuring, een plaatsvervangend voorzit ter en ten hoogste vijf andere leden, te benoemen door en uit de algemene vergadering. Het Bioscoopbesluit maakte het mogelijk advise rende leden te benoemen, die werden aanbevolen door organisaties op het gebied van de film. Een zodanig adviserend lid kon van de Huishoudelijke Commissie deel uitmaken. Het Besluit op de Film vertoningen kent dit systeem van adviserende le den .niet. Als motief wordt hiervoor in de Nota van Toelichting aangevoerd: "De Wet op de Filmverto ningen richt zich meer explicitet op de belangen van jeugdigen dan op die van het bioscoopwezen als geheel, zodat er minder behoefte zal bestaan aan intensieve verbindingen met organisaties op het terrein van de bioscoop." Ter vermijding van misverstand moet er ten over vloede op worden gewezen, dat de Bioscoopwet bepaald niet het belang van het bioscoopwezen had te behartigen, doch integendeel beoogde de maat schappelijke en zedelijke gevaren van de bioscoop te bestrijden. De toevoeging van een adviserend lid uit de kring van de Nederlandse Bioscoopbond aan de Centrale Commissie voor de Filmkeuring en opneming van dit lid in de Huishoudelijke Commissie is, ondanks de bedoelingen die aan de Bioscoopwet ten grond slag lagen, nochtans een vast gegeven geweest. Dit systeem heeft blijkens de praktijk uitstekend ge werkt. Het permanente contact tussen de organen van de keuring en een vertegenwoordiger van hen die uit hoofde van hun bedrijf zeer intensief met de dagelijkse praktijk van de keuring hebben te maken, is voor een goede functionering van de filmkeuring van zeer groot nut gebleken. De Nota van Toelichting wijst op de mogelijkheid van de instelling van bijzondere commissies,waarin ook niet-leden zitting kunnen hebben. Langs deze weg zou inderdaad een contact met onze organisa tie kunnen worden gerealiseerd, doch het spreekt vanzelf, dat de oude situatie een directer en inten siever contact mogelijk maakte. Overigens is er nog steeds geen permanent contact met de organisatie tot stand gekomen, wat juist in de beginperiode van de nieuwe keuring als een tekortkoming moet worden aangemerkt. De keuringscommissies worden gerecruteerd uit de leden van de keuring. Elke keuringscommissie be staat uit vijf leden. Anders dan vroeger is er een vaste herkeurings commissie, bestaande uit de voorzitter van de film keuring en zes andere leden van de keuring. Voorts benoemt het daglijks bestuur uit de leden van de filmkeuring zes plaatsvervangers. De voorzitter van de filmkeuring deelt de uitslag van de keuringscommissie uiterlijk binnen 65 dagen na ontvangst van de keuringsaanvrage schriftelijk en onder vermelding van de redenen van de aan vrager mede. Men mag aannemen, dat de keuring op de kortst mogelijke termijn op de keuringsaan- vragen beslist. Een termijn van 65 dagen is in de praktijk veel te lang en zou ernstige stagnatie opleveren bij de uitbreng van films in ons land. Herkeuring vindt plaats in twee gevallen: a. indien ten minste twee leden van de keurings commissie in het verslag van de keuring doen opnemen, dat zij tegen de uitslag der keuring zo overwegend bezwaar hebben, dat zij een herkeuring noodzakelijk achten; b. indien de herkeuring binnen 60 dagen, nadat de uitslag van de keuring aan de aanvrager is be kend gemaakt, schriftelijk door hem is aange vraagd. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk heeft een besluit vastgesteld inzake de vergoeding ter bestrijding van de kosten van de filmkeuring. Deze vergoeding is gekoppeld aan de speelduur van de film en niet, zoals voorheen, aan de langte. Voor elke vijf minuten bedraagt het keuringsloon van films f. 20, Voor elke keurings- kaart dient een bedrag van f. 2,50 te worden be taald. v.T. Ons bereikte het bericht, dat de heer Seymour Moses op 9 augustus jl. op zestigjarige leeftijd in een ziekenhuis in Amerika aan een hartverlamming is overleden. Hij was al ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. De heer Moses was van 1948 tot 1952 directeur van de N.V. Metro Gold- wyn Mayer Filmmaatschappij. Gedu rende de betrekkelijk korte tijd die hij in ons land heeft doorgebracht, heeft hij zich vele vrienden gemaakt door zijn aimabele optreden. Als be- drijfsgenoot werd hij ten zeerste ge waardeerd. De heer Moses was de laatste jaren werkzaam op het gebied van het toerisme. Wij bewaren aan hem de beste herin neringen. CONTACTMIDDAG van de leden en donateurs van de Nederlandse Bioscoopbond DINSDAG 6 SEPTEMBER in Cinema International August Allebéplein 4, Amsterdam Opening zaal 13.30 uur Filmvertoning aanvang 14.15 uur ISLANDS IN THE STREAM regie: Franklin Schaffner In de hoofdrollen: George C. Scott en David Hennings Een Paramount Produktie uitgebracht door C.I.C. 16.15 18.00 uur: informeel contact

Film | 1977 | | pagina 8