DE MANTEL DER LIEFDE DE VORM Regisseur/scenarioschrijver Adriaan Ditvoorst (links) bij de montage van zijn speelfilm 'De Mantel der Liefde die begin volgend jaar in de bioscopen te zien zal zijn. Als uitgangspunt voor de film fungeer den De Tien Geboden zoals Moses die zich destijds voorstelde, en waarvan de grondgedachte was: Leef volgens die wetten, en je zult een lang en gelukkig leven leiden... Nou, daar is natuurlijk geen moer van terechtgekomen. De werkelijkheid ligt wel even anders. Christus, de grote protagonist uit de N.T., is een van de eersten geweest die die mooie gedachte bestreed, of vaak op zijn minst in twijfel trok. De film begint dan ook met de confrontatie van deze twee hoofdfiguren uit de Bij bel. Op het eind van de film zullen ze terugkeren, maar dan als filmprodu cent (Moses), en diens regisseur (Chris tus). Tussen deze twee confrontaties zijn de andere (acht) geboden verwerkt, geactualiseerd, en het blijkt, anno 1977, dat het in het dagelijks leventje zeker niet altijd mogelijk is zich aan Moses wetten te onderwerpen. Zo hebben b.v. een Minister van Justi tie, een directeur van een Abortuskli niek en een Kardinaal het behoorlijk moeilijk wanneer ze converseren over de abortus-kwestie; een pastoor ziet het niet meer zitten wanneer niemand meer naar zijn mis komt kijken; een verliefd stel maakt een eind aan hun le ven omdat ze zóveel van elkaar hou den dat ze maar besluiten om zelf moord te plegen. De film is in wezen fragmentarisch op genomen, voor elk hoofdstuk (gebod) andere locaties, acteurs etc. De uiteindelijke compositie is, via een uitgebalanceerde beeld- en geluidsmon tage, zodanig dat sprake is van een volledig, homogeen drama. Door de vele macabere, absurde, doch simpel te volgen handelingselementen is een originele black comedy ontstaan. De stotterende fietser op de brug ver bindt de aparte hoofdstukken tot één geheel. Adriaan Ditvoorst De produktie is in handen van Luc Bijkerk voor Luton Films. Regie en script: Adriaan Ditvoorst. Camera: Mat van Hensbergen. In de belangrijkste rollen: Hans Bos kamp, Joost Prinsen, Wim van derGrijn, Marjan Berk, Ronny Bierman, Jules Croiset, Henk Molenberg, Willeke van Ammelrooy, Rijk de Gooyer en Silvia de Leur. In totaal 27 acteurs en actrices. De film is opgenomen op 16 mm en zal worden opgeblazen naar 35 mm. Begin februari zal de film worden uit gebracht door Tuschinski Film Distri- bution.

Film | 1977 | | pagina 10