FILMPIRATERIJ in dit Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond, nummer 25 24 november 1977 Redactie en administratie: Postbus 5048, Amsterdam. Tel: 020-799261 Hoofdredacteur: J.Th. van Taalingen Eindredacteur: Bart Eldering Advertenties: drukkerijPoortpers b.v. Torensteeg 3Amsterdam Tel: 020-23 14 85 Filmpiraterij pagina 1 Nieuwe films pagina 2 Cisco 1977 pagina 3 Bondsnieuws pagina 4 Premières pagina 5 Produktie pagina 6 Arbitrage pagina 7 Het exploiteren van films is uitsluitend voorbehouden aan degene die krachtens auteursrecht daartoe is gerechtigd. Zo zou het althans moe ten zijn. Internationaal wordt men echter in toenemende mate geconfronteerd met filmpiraterij. Op zichzelf genomen is deze ontwikkeling niet zo vreemd in een wereld waarin velen zich weinig aantrekken van het verschil tussen mijn en dijn. Het auteursrecht, dat wil zeggen het uitsluitend recht van de maker van een werk van letterkunde, wetenschap of kunst om dit openbaar te maken en te verveelvoudigen (artikel 1 van de Auteurswet), heeft juridisch gezien een gecompliceerd karakter. Het exploiteren van een filmkopie zonder dat men daartoe het recht heeft verkregen van de filmmaker, schijnt gevoelsmatig door menig een minder ernstig te worden beschouwd als bijvoorbeeld de diefstal van een auto. Men vergeet echter, dat een onrechtmatige filmexploi tatie een vorm van diefstal oplevert met in financieel opzicht vaak veel verder strekkende gevolgen. Filmpiraterij is zeker niet iets van de tegenwoordige tijd. Dit geldt ook voor ons land, al moet worden gezegd, dat deze piraterij hier tot nu toe van zeer beperkte omvang is geweest. Het is nochtans raad zaam op grond van de internationale situatie ook in ons land waak zaam te zijn. Door toepassing van video-apparatuur dreigen trouwens nieuwe gevaren. De gecompliceerdheid van het auteursrecht, waarvan in het vooraf gaande werd gewaagd, maakt het niet altijd gemakkelijk om tegen filmpiraterij strafrechtelijk of civielrechtelijk op te tredefi. Dit neemt niet weg, dat het van groot belang is het euvel krachtig te bestrijden. Daartoe is een gecoördineerde aktiviteit in organisatorisch verband en zo mogelijk in samenwerking met andere belanghebbende groeperin gen op het terrein van het auteursrecht met het oog op de nieuwe technische ontwikkelingen zeer gewenst. v.T. VERSCHIJNINGSDATA EERSTVOLGENDE NUMMERS VAN 'FILM' FILM Bij de voorplaat: Wüleke van Ammelrooy als Maria in de film 'De Mantel der Liefde van Adriaan Ditvoorst. In verband met Kerstmis en Oud- en Nieuwjaar zal nummer 26 van het blad FILM verschijnen op 15 december a.s. Dit zal tevens het laatste nummer zijn in 1977. Het eerste nummer in 1978 zal verschijnen op donderdag 5 januari 1978. De sluitingsdata voor advertentiemateriaal zijn dienovereenkomstig aangepast. D.w.z. materiaal voor nummer 26/1977 uiterlijk maandag 5 december voor 12.00 uur bij Drukkerij Poortpers en voor nummer 1/1978 maandag 2 januari 1978 voor 12.00 uur aanleveren bij de drukkerij.

Film | 1977 | | pagina 5