NIEUWS VAN POLYGOON In Studio Wisseloord in Hilversum zijn onlangs de laatste opnamen gemaakt voor de nieuwe Nederlandse familie film 'Pinkeltje', een Pan Film/Cinecen- trum produktie onder regie van Harrie Geelen. De film zal tegen Pasen 1978 worden uitgebracht door Concorde Film. De hierbij afgedrukte werkfoto's to nen duidelijk de verhouding tussen de grote mensen- en de Pinkeltjewereld. In dit geval betrof het scènes met de heen-en-weer ballon zoals die in de film genoemd wordt. Het bijzondere aan deze film is het feit dat de opnamen in de studio volledig op Ampex zijn gemaakt, dat was nood zakelijk in verband met het gebruik van de speciale effecten die te bereiken zijn niet behulp van chroma-key. Dit is een bij de televisie veel gebruikte tech niek die het mogelijk maakt om ver schillende opnamen te 'mengen' zon der een storend trucage effect. Het was nu zonder meer mogelijk om de sprookjesachtige sfeer uit de Pinkeltje- boeken vast te leggen in beelden. De verhoudingen tussen de grote mensen en de Pinkeltje wereld zijn 1 op 14. Het geheel was natuurlijk een groot experiment, want voor zover bekend is dit systeem nog niet eerder toegepast voor een grote speelfilm. Men heeft dan ook eerst een aantal 'moeilijke' scènes opgenomen op video met de Boven: Op de set in Studio Wisseloord worden scè nes opgenomen met de heen-en-weer ballon. Onder: De unieke 2 inch Ampex recorder legt de uiteindelijk gekozen scène vast. In de wagen worden de verschillende takes' bekeken. toepassing van chroma-key en daarna over laten schrijven op 35 mm-film om te kijken of de resultaten aanvaardbaar waren. De resultaten waren boven ver wachting en zeer verrassend. De hele film wordt als het ware op 2 inch Ampexband 'gemonteerd' en dan in zijn geheel overgeschreven. Het grote voordeel van deze werkwijze is dat men onmiddellijk het resultaat van een bepaald shot kan beoordelen en zodoende al het overtollige materi aal niet bewaard blijft maar op het mo ment kan worden gewist als het niet geschikt blijkt te zijn. In Polygoon Journaal nr. 29 aandacht voor de grote cycloonramp in de deel staat Andra Pradesh in India, waar naar men vreest meer dan 50.000 mensen het leven verloren. In West-Duitsland worden proeven ge nomen met stadsbussen, die aangedre ven worden door batterijen, welke ge ïnstalleerd zijn in een aanhangwagentje. In kleuren ditmaal een kijkje achter de schermen van een bedrijf, waar etalage materiaal wordt vervaardigd, dat in deze periode van feestdagen, zo sterk in de belangstelling staat. In de komende weken kunnen o.m. reportages worden verwacht omtrent het vervaardigen van batik's door een Indonesische kunstenaar, over de film- produktie 'Pinkeltje' en het opzetten van dieren.

Film | 1977 | | pagina 17