Springhaver, gezellig trefpunt ONTWIKKELING Op 15 februari jl. werd in het hartje van Utrecht aan de Springweg het Springhaver Theater geopend. Het is een lang gekoesterde wens van cineast Jos Stelling, een Utrechter in hart en nieren. In samen werking met de Tuschinski Theaters is het tot realisatie van dit pro ject gekomen. Een nieuwe bioscoop met een hele eigen sfeer en een unieke ligging. VASTOMLIJND Twee jaar geleden werd het plan gebo ren, vertelt Jos Stelling in zijn gezellige kantoor boven de bioscoop, waar lange mensen gevaar lopen hun hoofd te sto ten aan de eiken balken van de dak constructie. De bioscoop is dan ook gebouwd in twee 17e eeuwse panden in een van de oudste delen van Utrecht waar men druk bezig is met renovatie- werkzaamheden. Er was een antiquair gevestigd met daar achter een restaura tiewerkplaats. De totale oppervlakte is zo'n 200 vierkante meter en daar is heel wat van te maken. Stelling zag het meteen helemaal zit ten. M'n hartewens is altijd geweest een huis te bezitten waar mensen in en uit lopen die met film bezig zijn, in de meest ruime betekenis van het woord. Een soort trefcentrum zou je kunnen zeggen, waar van gedachten kan wor den gewisseld, waar mensen gezellig bij elkaar zijn en een drankje drinken. Misschien op den duur wel films mon teren en gewoon blijven slapen zo lang ze daar mee bezig zijn. Het komt soms voor dat je ineens een inval krijgt als je bezig bent met een film en midden in de nacht ineens ach ter een Steenbeek wilt kruipen om te kijken of je idee te realiseren is. Ik kon het pand verhoudingsgewijs voor een prikje kopen, gaat hij verder. Toen liep ik nog met een plan voor een echte complete studio. Maar er zijn al zoveel uitstekende faciliteiten in ons land beschikbaar dat ik daar toch van terug gekomen ben. We waren toen ook al vergevorderd met onze Rem- brandt-film. Midden in de puinhoop hebben we ongeveer de helft van alle scènes met de oude Rembrandt ge draaid. Door zijn speelfilmbezigheden had Stelling vanzelfsprekend reeds in tensief contact met het Tuschinski- concern. Het was dus logisch dat hij met zijn bioscoopplannen eerst daar te rade ging. Men was onmiddellijk enthousiast. Men zocht al lang naar de mogelijkhe den voor een klein theater in Utrecht om een specifiek genre film uit te kun nen brengen. Zo kregen de plannen steeds meer vorm. In eerste instantie in samenwer king met de Rotterdamse architect Herman Haan die een aantal ideeën aandroeg en in een later stadium tot een soort bouwtechnisch adviseur werd. Twee foto 's vanuit hetzelfde standpunt. Links tijdens de opnamen voor de speelfilm 'Rembrandt' en rechts de nieuwe bioscoop in volle glorie

Film | 1978 | | pagina 8