GROEIENDE ECONOMISCHE BETEKENIS VAN NEDERLANDSE FILMMARKT kennen als een man met een enorme kennis van zaken op filmgebied, een hoge mate van taktisch inzicht en grote organisatorische gaven. Hij is vooral een aimabel mens met veel gevoel voor humor en is me de hierdoor in staat te relativeren, een waardevolle eigenschap in or- ganisatieverband. De benoeming van de heer Nijland op 12 december 1972 tot Voorzit ter van deze organisatie was een logische afsluiting van zijn Bondscar rière. Niet alleen in de filmsector is de heer Nijland een vooraanstaand man. Ook in de paardensport, in het bijzonder op het gebied van de dressuur, heeft hij gedurende vele jaren op nationaal niveau belangrij ke taken verricht, nog ongeacht zijn persoonlijke capaciteiten als dressuurruiter. De Koninklijke onderscheiding is voor de heer Nijland persoon lijk zeer eervol, doch zij is het ook voor de Nederlandse Bioscoop bond, doordat de onderscheiding met name is gekoppeld aan de functie van de heer Nijland als Bondsvoorzitter. Onze organisatie be staat dit jaar 60 jaar, een jubüeum dat in het najaar zal worden gevierd. De toekenning van de orde aan onze Bondsvoorzitter geeft extra glans aan dit jubileumjaar. Wij feliciteren onze Bondsvoorzitter en mevrouw Nijland recht harte lijk met zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Wij verbinden daaraan de mogelijk wat zelfzuchtige wens, dat de heer Nijland nog menig jaar leiding aan onze organisatie zal geven. v.T. SLUITINGSDATUM 'FILM' NR. 10 Advertentiemateriaal (werktekeningen, advertentie afdrukken met zetaanwijzingen etc.) voor plaatsing in 'FILM nr. 10 dient uiterlijk 10 mei om 5 uur in ons bezit te zijn. Nr. 10 verschijnt op 18 mei en 'dekt' dus de speelweken 18.5/24.5 en evt. 25.5/31.5. Indien u op 10 mei nog niet de exakte gegevens kunt leveren, is het mogelijk op die dag te RESERVEREN en het uiteindelijke advertentiemateriaal UITERLIJK op maandag 15 mei voor 5 uur bij drukkerij Poortpers, Torensteeg 3, Amsterdam (tel. 020-23 14 85) aan te leveren. Kontakt over alle advertenties via deze drukkerij: de heer G. Timmer. Onlangs lazen wij dat de bruto-bio- scoopomzet van Groot-Brittanniè' in 1977 rond 450 miljoen gulden heeft bedragen. De Nederlandse omzet in dit jaar maakt meer dan 1/3 van de Britse omzet uit. Het komt ons voor, dat uit deze cijfers duidelijk de betekenis blijkt van de huidige Nederlandse film- markt. Engeland moge dan in Europa op filmexploitatiegebied zeer zware klappen te incasseren hebben gekre gen, het land is in commercieel opzicht toch nog altijd van groot belang. Ook in vergelijking met andere Euro pese landen blijkt Nederland relatief genomen een sterkere positie in te ne men, hoewel wij ten opzichte van tra ditioneel grote filmmarkten als de La tijnse landen Italië en Frankrijk nog al tijd ver achter liggen. Een beter figuur slaat Nederland ech ter, wanneer men de ontwikkeling op langere termijn in bijvoorbeeld de Duitse Bondsrepubliek en België verge lijkenderwijs onder de loep neemt. In deze vergelijking betrekken wij uiter aard ook Engeland. Een twintig jaar geleden was de gemid delde bezoekfrequentie per inwoner in Duitsland, Engeland en België respec tievelijk 2Vi, 4 en 2 maal zo hoog als die van Nederland. Thans liggen Duits land en Engeland qua bezoekfrequen tie op hetzelfde niveau als ons land en bedraagt de bezoekfrequentie van Bel gië nog maar 1/4 meer dan de Neder landse frequentie. Het is niet zo, dat de economische teruggang op filmgebied in de wereld sinds het begin van de zestiger jaren aan Nederland voorbij is gegaan. De Nederlandse bioscoopmarkt heeft zich echter beter kunnen handhaven en, wat ook van belang is, zich meer kun nen herstellen. Dit laatste komt vooral tot uiting in de krachtige uitbreiding van het aantal bioscoopzalen. Nederland blijft met circa 4% van de gehele filmmarkt van de Europese Ge meenschap natuurlijk maar een kleine markt, doch het stemt tot voldoening, dat dit aandeel ten opzichte van de si tuatie rond twintig jaar geleden toen het omstreeks 2Vz% bedroeg in niet geringe mate is gestegen.

Film | 1978 | | pagina 6