EDB kreeg er twee SLUITING GEVEL Na een sluiting van enkele maanden is aan de Smedenstraat in Deven ter in de voetgangerszone van het oude centrum van de stad een nieuwe dubbelbioscoop ontstaan onder de naam EDB 1 en 2. Deze afkorting staat voor de even eenvoudige als veelzeggende naam Eerste Deventer Bioscoop Theater. Van oudsher was op dit adres een bio scoop gevestigd en nu voor het eerst sinds een groot aantal jaren heeft het gebouw een belangrijke face-lift ondergaan. Een tijdelijke sluiting was onvermijde lijk omdat de uit te voeren werkzaam heden dermate ingrijpend waren dat het volledig onmogelijk was om het publiek nog maar enigszins van dienst te kunnen zijn. Tegenwoordig wordt nogal eens geforceerd doorgedraaid met excuses voor het ongemak aan het publiek, doch dit is slechts zel den werkelijk verantwoord. Het bouw stof kan alleen al aan de apparatuur belangrijke schade toebrengen om over de gevolgen met betrekking tot de vertoonde kopie nog maar te zwij gen. Deze overwegingen bracht de di rectie van de Bioscoop Exploitatie Maatschappij B.E.M, ertoe om radi caal voor enige maanden 'de loop' uit het theater te halen en op zo'n manier versneld te werk te kunnen gaan. Aan de gevel zijn geen directe ingrij pende wijzigingen aanebracht. De typisch negentiende eeuwse gevel is de moeite waard om ongeschonden gehandhaafd te blijven, zoals ook uit de hierbij afgedrukte historische op namen blijkt. De belangrijkste veran dering in dit deel van het gebouw ge realiseerd door het architectenbureau C. den Heijer uit Haarlem, dat ook de hand heeft gehad in een groot aantal andere verbouwingen van bioscopen voor de B.E.M., is het naar voren halen van de haldeuren. Hierdoor is een rui me binnenhal ontstaan, waar een aan trekkelijke foyer royaal plaats heeft gevonden. Grote vitrines aan de linker en de rechterzijde van de entree atten deren het publiek op overzichtelijke wijze op het te vertonen programma. Het architectenbureau is er voor de zoveelste keer op voortreffelijke wijze in geslaagd om het eigen gezicht dat de B.E.M, zo langzamerhand aan alle in exploitatie zijnde theaters geeft, ook hier op een plezierige wijze door te zetten. De in deze kolommen al eerder vermelde policy dat het streven moet zijn om het publiek vanaf het moment van binnenkomst tot het ogenblik van vertrek duidelijk het gevoel te geven dat men echt 'uit' is, wordt hier ook in praktijk gebracht. De negentiende eeuwse gevel is onaangetast geblevenOnder twee historische plaatjes die de oude situatie duidelijk illustreren.

Film | 1978 | | pagina 10