TCCIiniCK nril DOLBY STEREO Er wordt in bedrijfskringen de laatste tijd veel gesproken over het verbeterde geluidssysteem, dat onder de naam 'Dolby' sedert enige tijd ook op de Nederlandse markt is verschenen. Er bestaan hierover nogal wat misverstanden, hetgeen mogelijk wordt veroorzaakt door dat het systeem bij verscheidene leveranciers kan worden betrokken. Het lijkt ons daarom nuttig op deze plaats een korte uiteenzetting te geven over deze nieuwe geluidsweergave-methode. TM Het Dolby-systeem, dat in de opname sector al geruime tijd bestaat, heeft bij de weergave van optisch geluid een ver beterde kwaliteit tot doel. Daartoe is het enkelvoudige optische geluidsspoor gewijzigd in een dubbel spoor en wordt de geluidsaftastinrichting voor zien van twee kleine solarcellen, die de beide geluidssporen afzonderlijk kun nen aflezen. Men kan daardoor stereo effecten verkrijgen, hetgeen echter niet de primaire bedoeling van het systeem is. Er wordt beweerd, dat Dolby-kopieën dat zijn dus films met een dubbel ge luidsspoor als bovenbedoeld niet met de normale apparatuur vertoond zouden kunnen worden. Dit is onjuist. Omgekeerd kan ook een normale ko pie die dus niet is voorzien van een Dolby-geluidsspoor zonder bezwaar op een voor Dolby-films geschikte in stallatie worden vertoond. Verder wordt beweerd, dat de installa tie van het Dolby-systeem per definitie erg duur zou moeten zijn. Het hangt er natuurlijk van af wat men onder duur verstaat, maar in het algemeen is ook deze bewering onjuist. Wanneer over een goede geluidsinstal latie wordt beschikt, dan behoeft al leen de Dolby-unit te worden aange schaft, hetgeen geheel compleet een bedrag van ongeveer f 10.000,— zal kosten. Wanneer echter de geluidsin stallatie is verouderd, of wanneer luid sprekers in' gebruik zijn met een te ge ring vermogen, dan zullen meer ver nieuwingen aangebracht moeten wor den, teneinde het systeem tot zijn recht te laten komen. Een algehele vernieuwing van versterker- en luid sprekerinstallatie zal inclusief de mon tage omstreeks f 1 5.000,- a f 20.000,- kunnen kosten, zodat men in normale gevallen voor een complete nieuwe Dolby-installatie f25.000,- a f30.000,— kwijt zou kunnen zijn. Dit betreft dan een drievoudige instal latie, terwijl echter bij schermen die minder dan 6 m. breed zijn, de midden-luidsprekers en bijbehorende Een voorbeeld van een complete installatie met een CP-50 unit 4

Film | 1978 | | pagina 10