SPRINGHAVERPRIJS VOOR ERIK VAN ZUYLEN vervolg van pagina 5 ten de twee uren durende vertoning van de in 1978 uit 1600 inzendingen in Cannes gekozen en bekroonde recla mefilms op 6 oktober in het City Theater te Amsterdam, De heer P.W.A. de Man, directeur van Oscar Films B.V. en bestuurslid van het Genootschap voor Reclame, memoreerde in zijn openingswoord dat deze show van door de SAWA bekroonde reclamefilms en T.V.-com mercials onder auspiciën van de Firma Cinescope en het Genootschap voor de 25ste maal werd gepresenteerd. Daarna sprak de heer G.F. Turèl, directeur van genoemde firma een inleidend woord, waarin hij er op wees, dat de belang stelling van opdrachtgevers voor recla mefilms in de bioscopen en voor recla me op de televisie zó toeneemt, dat de ruimte van beide media al overtekend is. Hij memoreerde het succes en wees er op, dat wat de bioscoopreclame aan gaat in ons land steeds naar nieuwe we gen wordt gezocht om de aantrekke lijkheid van deze reclame te behouden en te verhogen. "Reclamefilms moeten in hoge mate kunnen vermaken en communiceren", aldus de heer Turèl. Daarna werd het woord gevoerd door de heer Bert Kroon, directeur van Toonder Studio's B.V. en Geesink Filmproduktie CV. Deze zette uiteen, dat er op de kwaliteit van het totale aanbod voor het SAWA-Reclamefilm- festival technisch gezien niets valt aan te merken. Heel de wereld beheerst nu wel de vereiste technieken om een goed stuk vakwerk af te leveren. Waar we het echter van moeten hebben zijn: originaliteit, inventiviteit, humor, kunstzin en andere eigenschappen van de geest, gecombineerd met vakman schap die reclamefilms en T.V.-spots scheppen, welke ons publiek boeien. Het pakkende zit lang niet altijd in de lengte van de film. In elk geval dient de filmmaker in de allereerste plaats steeds geïnspireerd te werken. Dit is één van de voorwaarden tot ontplooi ing van de andere vereiste eigenschap pen. Verscheidene films, die in Can nes meedongen naar een prijs bleken saai te zijn, uitsluitend tengevolge van gebrek aan inspiratie. De vertoning van de reeks van met di ploma's, bronzen, zilveren en gouden leeuwen alsmede grand prix bekroon de films lokte in het City Theater vaak applaus en hilariteit uit van de daar aanwezige reclamedeskundigen. Om een greep daaruit te doen: Zeer knap gemaakt was de reclamefilm voor het Magazine, Paris Match; ont roerend was de film Le square, waarin een gezond kindje vol toewijding speelt met een mongooltje, gemaakt in opdracht van de Franse sociale instel ling C.F.E.S.; verbijsterend van een voud en indringende kracht bleek een heel korte ludiek eindigende reclame film voor een insecticide, getiteld met de slotwoorden.' That's all bugs!; Goed voor een bronzen leeuw was ook de Nederlandse film, geproduceerd door Koedijk Film: Pregnant or not preg nant. De show werd gesloten met een samen zijn van de bezoekers in de hall, waar zij onder het genot van een drankje hun indrukken uitwisselden. A.P. Woensdagavond 11 oktober 1978 is door filmer Wim Verstappen in het Springhaver Theater te Utrecht de 'Springhaver-prijs 1978' voor de Kor te Nederlandse Film uitgereikt aan Erik van Zuylen voor zijn film 'De Elektriseermachine van Wimshurst'. De film, naar een roman van Willem Frederik Hermans, is een produktie van Frans Rasker en Olga Madsen (Horizon Films). Uit een selectie van 75 films is de 'Springhaver-prijs 1978' tot stand ge komen door een puntenwaardering van het publiek, die de week van de Korte Nederlandse Film heeft bezocht. De prijsuitreiking vormde het hoogte punt van een geslaagde filmweek. Di verse filmmakers en producenten heb ben dit festival bezocht en ook het pu bliek heeft een goede belangstelling ge toond voor de week van de Korte Ne derlandse Film. Het ligt in de bedoeling om in 1979 weer een week voor de Korte Neder landse Film te organiseren, met dit verschil dat, in tegenstelling tot dit jaar, iedere filmer zelf zijn film kan inzenden. CONTACTMIDDAG van de leden en donateurs van de Nederlandse Bioscoopbond DINSDAG 7 NOVEMBER 1978 in Cinema International August Allebéplein 4, Amsterdam Opening zaal: 13.30 uur Filmvertoning aanvang: 14.15 uur FEDORA regie: Billy Wilder In de hoofdrollen: William Holden, Marthe Keiler, Henry Fonda, Michael York en Hildegard Knef Uitgebracht door: Cupido Films 16.15 18.00 uur: informeel contact

Film | 1978 | | pagina 12