in dit De relatie tussen vernieuwing, kritiek en schnabbelen Tweewekelijkse uitgave van de Nederlandse Bioscoopbond nummer 22 3 november 1978 Redactie en administratie Postbus 5048, Amsterdam. Tel: 020-23 14 85 Hoofdredacteur J.Th. van Taalingen Eindredacteur Bart Eldering Advertenties: drukkerij Poortpers b v Torensteeg 3Amsterdam Tel.: 020-23 14 85 De relatie tussen vernieuwing, kritiek en schnabbelen pagina 1 Produktie pagina 3 Techniek pagina 4 Bondsnieuws pagina 7 Opening Cinemanifestatie 1978 pagina 8 De vernieuwing die het bioscooppark in ons land ondergaat, is een opvallend verschijnsel. Er zijn de laatste jaren rond 150 nieuwe bioscopen in gebruik genomen, wat relatief en absoluut naar inter nationale maatstaven aan de hoge kant is. De publiciteitsmedia ruimen voor dit vernieuwingsproces veelal min der plaats in dan voor kritische opmerkingen met betrekking tot technische mankementen die zich bij de filmvertoning in de biosco pen voordoen. De kritiek strekt zich verder uit tot bepaalde elementen van de bio scoopvoorstellingen: de pauze tijdens de vertoning van een hoofd film in samenhang met de consumptieverkoop, de grote hoeveelheid projectiereclame en de service in het algemeen. Het behoeft op zichzelf genomen geen verwondering te wekken, dat negatieve elementen de aandacht krijgen. Al parafraserende zou men kunnen zeggen: goed nieuws is geen nieuws. Nu is kritiek als zodanig helemaal niet erg. Kritiek kan een zeer positieve functie hebben. Laten wij vooropstellen, dat de bioscoopexploitanten zelf ook naar een zo groot mogelijke perfectie van de voorstellingen streven, met alles wat erbij hoort. Technisch en menselijk feilen is echter niet altijd uit te sluiten. Hier heeft men te maken met een problematiek van de moderne maatschappij in het algemeen en van de sector van de dienstverlening in het bijzonder. Ongetwijfeld zouden de bio scoopexploitanten ten aanzien van bepaalde punten van kritiek ook wel de voorkeur geven aan andersoortige oplossingen, doch zo een voudig is het niet. Aan de ene kant hebben factoren als consumptieverkoop en pauze een functie in het kader van het avondje uit, aan de andere kant spelen puur-zakelijke redenen vaak een essentiële rol. Men kan over dit soort dingen natuurlijk verschillend denken, doch zo ongenuanceerd, generaliserend en denigrerend als Berend Boude- wijn op 6 oktober j.1. heeft geschreven in een artikel in Het Parool onder het hoofd "Samen naar de film Ja, ellendig!" maakt men zelden of nooit mee. Omdat niet iedereen die krant leest, menen wij er goed aan te doen het artikel hieronder onverkort op te nemen. FILM Bij de voorplaat: Leo de Hartogh in de titelrol van de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Meneer Klomp' van Otto Jongerius, die tijdens de Cinemanifestatie een voorpremière beleefde.

Film | 1978 | | pagina 7