NIEUW STUDIOCOMPLEX IN ALMERE Eind oktober zal het Westduitse Insti tuut voor Filmkunst samen met het Oostduitse Ministerie voor Cultuur een gezamenlijke filmweek organiseren, ge baseerd op het uitwisselen van eikaars filmprodukten. Hierbij zullen verschil lende steden in beide landen betrok ken zijn. De première vindt plaats in Dresden met de vertoning van Fassbin- der's "Die Ehe der Maria Braun". Worden in ons land in samenwerking tussen de Nederlandse Bioscoopbond en de Amerikaanse Motion Picture Export Association maatregelen getroffen tegen de filmpiraterij, ook de Zweedse filmindustrie heeft de jacht geopend. Men heeft zich daartoe verze kerd van de diensten van een jurist, die is verbonden aan een overkoepelend (Skandinavisch) bureau voor copy- rightcontrole bij de grammofoonpla tenindustrie. In Zweden bestaat de piraterij (zowel in de vervaardigings- sector als bij de verkoop) een maxi mum straf van zes maanden gevange nis. Bij ons geldt dezelfde maximum straf of een geldboete van f 25.000,-. Heel wat zwaarder zijn de straffen in de Verenigde Staten van Amerika, waar een videopiraat, die films van de televisie overnam en de aldus vervaar digde banden vervolgens verkocht, nog onlangs werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar en een boete van 100.000,-. Hoewel de filmpiraterij moeilijk te be strijden blijft, is het toch prettig overal een toenemende activiteit in de strijd tegen dit euvel te constateren. Op 2 oktober ging Paul Verhoeven's "Spetters" in West-Duitsland in pre mière. "Filmecho" wijdde een alles zins lovende kritiek aan de film. Naast Hans van Tongeren werd vooral Renée Soutendijk geprezen voor haar rol in "Spetters - knallhart und romantisch". De val van de Italiaanse regering-Cos- siga betekent een tegenvaller voor de Italiaanse filmindustrie. Deze regering had namelijk twee voor de industrie belangrijke wetsvoorstellen in voorbe reiding. Een voorstel betrof een nieu we filmwetgeving, waarin was voorzien in extra steunmaatregelen ten gunste van de Italiaanse filmindustrie. Deze heeft de laatste jaren zware klappen moeten incasseren onder invloed van de enorme opkomst van particuliere televisiestations, mogelijk geworden in 1976 door een uitspraak van het hoogste rechtscollege. De nieuwe sta*- tions vullen hun "zendtijd" voorname lijk met films die in vele gevallen on rechtmatig worden verkregen. Er zijn stations die rond duizend films per jaar uitzenden. Deze oneerlijke vorm van concurrentie heeft de Italiaanse filmin dustrie veel kwaad gedaan. Men was derhalve blij met het initiatief van de P.T.T.-minister om bij wet regelen te stellen ter zake van het exploiteren van particuliere televisiestations. Het aftreden van de regering-Cossiga brengt onzekerheid omtrent de vraag wat er met beide plannen zal gebeuren. De Italiaanse bedrijfsgenoten hopen uiteraard, dat van uitstel geen afstel zal komen. Op 15 oktober is de heer Helmut Woeller 70 jaar geworden. Onze orga nisatie heeft met hem de allerprettig- ste contacten gehad vanwege zijn ver schillende functies in het Hauptver- band Deutscher Filmtheater, waarvan hij laatstelijk voorzitter was. Daaren boven is hij bij een grote groep van leden bekend geworden door zijn leer rijke en amusante lezing over reclame mogelijkheden in de bioscoop tijdens het Bondscongres van 1972. Wij wen sen de heer Woeller bij gelegenheid van zijn 70ste verjaardag van harte geluk. Op 9 oktober vond de officiële opening plaats van dit fraaie en modern ingerichte complex en wel onder de naam Cine- video Groep Holland. Ons lid Oscar Film B.V. maakt een belangrijk deel van deze groep uit. De Staatssecretaris van C.R.M., de heer G.C. Wallis de Vries, die de openingshandeling zou verrichten, had op het laatste moment verstek laten gaan en excuseerde zich daarvoor per videocassette, hetgeen via de overal opgestelde monitoren zichtbaar en hoorbaar werd gemaakt. Mr. E.C.M. Jurgens, de voorzitter van de N.O.S., redde de show door de ope ningsplechtigheid, voorafgegaan door een kernachtige speech, voor zijn rekening te nemen. Na vele terecht lovende woorden in ontvangst te hebben ge nomen, sloot Pieter de Man de rij van sprekers met een dankwoord en was er een uitbundig feest met uitstekend verzorgde hapjes en drankjes, waaraan de talrijke genodig den uit het vak en de aanverwante branches, langdurig en met duidelijk genoegen deelnamen. Intussen was er open huis en kon een ieder naar hartelust kennisnemen van de zeer geavanceerde outillage van Cine- video, die, zelfs voor de verwende technici, nauwelijks nog iets te wensen overlaat.

Film | 1980 | | pagina 5