GEHANDICAPTEN STUDIEPROGRAMMA FESTIVALKALENDER met zoveel mogelijk nieuwe speelfilms is er een thematisch filmprogramma dat speciaal bedoeld is voor de mensen die werken met film in vormings- of onderwijssituaties. Verder is er voor de filmliefhebbers een speciaal "inhaal programma" samengesteld met films die het afgelopen half jaar in première zijn gegaan in bioscoop of filmhuizen. Tenslotte zal in een vierde zaal aan dacht worden geschonken aan het werk van videocollectieven, 8 mm fil mers en andere "kleine" mediamakers. In het themaprogramma zijn er twee thema's die er in het bijzonder uit springen: dat is op dinsdag 22 septem ber een speciaal filmprogramma over gehandicapten (in verband met het In ternationale Jaar voor de Gehandicap ten) en op vrijdag 25 september een programma met partij-politieke propa gandafilms, waarin de Nederlandse politiek sinds de Tweede Wereldoorlog onder de loep wordt genomen en dan met name de politiek zoals die gepre senteerd wordt in de propagandafilms en televisieprogramma's van politieke partijen. Verder zijn er kleine themaprogram ma's (themablokken) over zaken als kraken, ouder worden, sexualiteit, emancipatie, stervensbegeleiding, in ternationale politiek (Nicaragua, Zuid- Afrika), derde wereld-problematiek, technologische ontwikkelingen, cultu rele antropologie etc. Kortom een zeer gevarieerd programma van korte-, do cumentaire- en speelfilms, die in de meeste gevallen na het Festikon be schikbaar zijn voor de distributie in Nederland. Groter dan ooit is op dit 20e Festikon de aandacht voor de kleine media makers: de 8 mm filmers, de video collectieven en de makers van geluids diaseries, waarvoor vier dagen lang een zaal gereserveerd is. Daarbij zal de eer ste twee dagen het accent liggen op de 8 mm film, terwijl de volgende twee dagen video en fotografie (geluidsdia series) aan de beurt zijn. Aan dit multi- mediaprogramma wordt op dit mo ment nog druk gewerkt, maar gezien de animo van de (vele) deelnemers en ook de "professionalisering" van deze mediasector, belooft het een interes sant en waardevol programma te wor den. Direct in aansluiting op het festival programma in Laren gaat in Amster dam het studiegedeelte van het Festi kon van start. Dit valt uiteen in twee gedeelten: een symposiumprogramma op zaterdag 26 en zondag 27 septem ber in het Tropeninstituut/Soeterijn- theater en een filmworkshop op maan dag 28 en dinsdag 29 september in het Filmmuseum. Verder is in het Soete- rijntheater van 24-30 september een 21-30 juli 31 juli - 9 augustus 1-9 augustus 20-30 augustus 2-11 september 5-12 september 10-22 september 17-28 september Taormina Locarno Piana/Salerno (jeugdfilm) Montreal Venetië Deauville (Amerikaanse cinema) Toronto San Sebastian 25 september - 2 oktober Cork 25 september - 11 oktober New York 28 september - 4 oktober Thessaloniki 3-10 oktober 5-10 oktober 9-22 oktober 9-13 oktober 10-17 oktober 17-24 oktober 19-25 oktober 25-30 oktober 25 oktober - 1 november 26-31 oktober 2-7 november 6-25 november 3-15 november 7-22 november 14-23 november Sitges Mannheim San Fransisco Cannes (VIDCOM) Nyon (korte films) Varna (animatie) Milaan (MIFED Indian summer) Milaan (MIFED Oost/West) Se villa Straatsburg (informatie) Cartagena Chicago Wenen London Madras 30 november - 5 december Bilbao (korte films) 1-6 december Nice (Italiaanse cinema) Italië Zwitserland Italië Canada Italië Frankrijk Canada Spanje Ierland V.S. Griekenland Spanje West-Duitsland V.S. Frankrijk Zwitserland Bulgarije Italië Italië Spanje Frankrijk Spanje V.S. Oostenrijk Engeland India Spanje Frankrijk retrospectief te zien van de Indiase fil mer Mrinal Sen, terwijl in het Film museum de filmworkshop een vervolg krijgt in een Nouvelle Vague-filmpro- gramma van 29 september t/m 2 ok tober. Om met symposiumprogramma te be ginnen: dit wordt zoals gezegd gehou den in het Tropeninstituut en het Soeterijntheater en het thema is "media en culturele identiteit". Naast inleidingen en discussies over dit thema zullen er film- en videoprogram ma's te zien zijn die het theoretisch gedeelte zullen ondersteunen en il lustreren. Op de eerste dag van het symposium zal onder meer aandacht worden besteed aan de positie van de zigeuners in Nederland, terwijl op de tweede dag in algemene zin gesproken zal worden over de rechten (of de rechteloosheid) van culturele min derheden. Het thema van de filmworkshop in het Filmmuseum is: "Nouvelle Vague, filmstijl of etiket?" Een onderwerp dat min of meer voor zichzelf spreekt. Deze workshop die bedoeld is voor filmstudenten, cinefielen en andere belangstellenden, wordt georgani seerd in samenwerking met de Neder landse Film- en Televisie Academie, die ook de inleiders levert voor de twee studiedagen, waarmee het Festi kon wordt afgesloten. Verder is er in het kader van deze filmworkshop een speciaal Nouvelle Vague-filmprogram- ma te zien, dat een (bescheiden) beeld geeft van deze belangrijke Franse film stroming. Programmakranten met meer infor matie over Festikon '81 kunnen wor den aangevraagd bij Bureau Festikon, Postbus 515, 1200 AM Hilversum (tel. 035 - 17645), waar men ook terecht kan voor de toegangskaarten.

Film | 1981 | | pagina 5