Speelfilm SUBSIDIERING FILMMANIFESTATIES ENCYCLOPEDIE Op verzoek van de Minister van CRM heeft de Commissie Film van de Raad de drie filmmanifestaties die tot nog toe door CRM zijn ge subsidieerd in hun onderlinge sa menhang bekeken. De drie manifes taties zijn het Rotterdamse festival van Film International, de Film wee k Arnhem en de Nederlandse Filmdagen te Utrecht. Over de hoogte van de subsidiebe dragen heeft de commissie zoals door de Minister verzocht zich echter nog niet willen uitspreken. In het op 12 oktober 1982 uitge brachte advies wordt eerst de aan dacht gevestigd op Film Internatio nal. Dit festival verdient, vindt de commissie, onverminderd finan ciële steun van de Rijksoverheid. De National Filmdays (onderdeel daar van) zijn in de eerste plaats bedoeld om de festivalgasten, vooral de bui tenlandse, in de gelegenheid te stel len van Nederlandse films kennis te nemen. Een betere en meer gerich te promotie en publiciteit rond de National Filmdays is echter met het oog op de deelname van buiten landse festivaldirecteuren c.q. dis tributeurs zeer gewenst. Vervolgens wordt de Arnhemse Filmweek besproken. Geconsta teerd moet worden, dat hiervoor de publieke belangstelling van cinefie len uit Arnhem en de regio niet zeer groot is. De commissie meent dan ook dat dit festival een te geringe landelijke en internationale uitstra ling heeft om gezien de schaarse middelen voor dit soort manifesta ties, in aanmerking te komen voor een subsidie van de Rijksoverheid. De commissie vindt het daarentegen van veel belang dat er voor de Ne derlandse Filmdagen te Utrecht het festival van 1981 was een groot succes een adequate subsi die komt. De Minister wordt verzocht het be drag dat in het verleden aan de Filmweek Arnhem werd gegeven thans te bestemmen voor de Neder landse Filmdagen. Tenslotte wordt de Minister geadvi seerd Film International en de Stichting Nederlandse Filmdagen uit te nodigen concrete plannen in te dienen voor de promotie van Ne derlandse films ten behoeve van buitenlanders. Op basis van deze plannen zou bepaald kunnen wor den onder wiens auspiciën in de toekomst de National Filmdays ge houden worden. Tot die tijd acht de commissie het wenselijk de huidige situatie te laten voortbe staan. Nederlandse films in Berlijn Op het komende Filmfestival van Berlijn zullen ook dit jaar weer Ne derlandse films te zien zijn. Voor het Forum werden voor zover thans bekend twee films geselecteerd. Dit jaar zullen echter voor de eerste maal meer dan dertig Nederlandse films te zien zijn in het kader van de Filmmarkt die parallel loopt met het Festival. Uit een breed overleg waaraan werd deelgenomen door vertegenwoordigers van het Ministe- ri van WVC, Afdeling Film en Bila terale Samenwerking, het Produc tiefonds voor Nederlandse Films, de Nederlandse Bioscoopbond, de NBF, 'Film- en TV-maker en de Rijksvoorlichtingsdienst is het ini tiatief voor deze deelname naar voren gekomen. Van 21 tot en met 27 februari zul len in een eigen zaal op de Film markt permanent Nederlandse films worden vertoond. Bovendien zal een informatiestand worden inge richt, die gedurende het hele festi val van 18 februari tot en met 1 maart a.s. bemand is. Het ligt in de bedoeling dit initiatief niet te beperken tot de manifestatie in Berlijn, maar uit te breiden tot andere belangrijke internationale filmfestivals en filmmarkten. 2 De Indiase actrice Rohini Hattan- gady was eind januari ook voor een kort bezoek in ons land. In de neiuwe film 'Gandhi' vertolkte zij de rol van de vrouw van Ghandi. Deze bijzondere produktie met een lengte van drie uur zal begin maart door Columbia in ons land worden uitgebracht. Speelfilmencyclopedie Bij Uitgeverij Rostrum in Haarlem is onlangs de grote speelfilmency clopedie verschenen. Het is een om vangrijk standaardwerk geworden waarin niet minder dan 20.000 titels met gegevens over bioscoop- en televisiefilms zijn opgenomen. Het boek is samengesteld door een internationale redactie van negen personen. De Nederlandse redactie bestond uit Ab van leperen, Tjittede Vries en Thijs Ockersen. Het boek pretendeert niet uitputtend te zijn is het dan ook niet. Buitengewoon nuttig is een uniek register met 6700 Nederlandse titels, dat ver wijst naar de oorspronkelijke titel, volgens welke het boek is ingedeeld. Het formaat is 21 x 29,7, en de prijs f 39,90.

Film | 1983 | | pagina 4