Rob Houwer Marten Toonder: UNIEKE SAMENWERKING BIJ GROOT TEKENFILMAVONTUUR De strip, die als 'Tom Poes' in 1939 uit de schrijf- en tekenpen van Mar ten Toonder vloeide is nu als 'Heer Bommel en Tom Poes' bij miljoe nen krantenlezers in heel Europa een niet meer weg te denken onder deel van hun dagelijkse lectuur. Maar ook buiten de dagbladen heb ben Heer Bommel en Tom Poes tri omfen geoogst. In het weekblad Donald Duck verschijnt de kleuren- strip en de pockets van de Bezige Bij, die elk jaar de krantestrip in gebundelde vorm doen voortleven, vinden telkens weer honderdduizen den trouwe lezers. sen hem en Marten Toonder over vorm en inhoud van zo'n gigantisch project waarbij heren elkaar leer den kennen en waarderen produ ceerde en presenteert Rob Houwer nu de ruim tachtig minuten duren de tekenfilm 'Als je begrijpt wat ik bedoel', die de afgelopen dire jaar bij Toonder Studio's in Nederhorst den Berg werd gerealiseerd. 'Als je begrijpt wat ik bedoel' is de allereerste avondvullende tekenfilm en daarmee het grootste animatie- avontuur ooit in ons land uitge voerd. De kleurenfilm die voor vol wassenen en jeugdig publiek is be stemd zal op 3 februari in 70 bio scopen tegelijk in Nederland in première gaan en vervolgens in ver- Al kort na de Tweede Wereldoorlog is Ollie B. Bommel met zijn Jonge Vriend Tom Poes in tekenfilms ver schenen, maar dat waren korte pro- dukties, meestal in het vlak van de publiciteit. Ondanks verschillende serieuze pogingen is het echter nooit gelukt een avondvullende te kenfilm met Heer Bommel en Tom Poes van de grond te krijgen. Producent Rob Houwer, een fer vent liefhebber en kenner van het werk van Marten Toonder besloot na zijn reeks Nederlandse speelfilm- successen hierin definitief verande ring te brengen. Na lang overleg tus- schillende taalversies over de gehele wereld worden uitgebracht. Tekenfilm is monnikenwerk Ruim tachtig minuten tekenfilm be tekent het, met de hand inkleuren van 120.000 aparte beeldjes. Niet alleen tekenen, maar ook in contour, 'op cel' zetten en van achtergronden voorzien: een mon nikenwerk! Geen wonder, dat daar zelfs met de geroutineerde en grote tekenfilmstaf van Toonder Studio's sinds begin 1980 zo'n drie jaar onder de artistieke supervisie van Marten Toonder en Rob Hou wer aan moest worden gewerkt. De film bestaat uit ongeveer dui zend scènes van gemiddeld 5 secon den; voor elke scène werd tenmin ste één afzonderlijke achtergrond ontworpen, die in het juiste pers pectief, vanuit het juiste camera standpunt en in de juiste kleuren moest worden uitgevoerd. Samen met die achtergronden wer den de cels met de daarop geteken de figuren (vaak drie tot vier af zonderlijke cels over elkaar op één achtergrond) fase voor fase opge nomen; 24 stukjes beweging om één seconde tekenfilm tot stand te brengen. Script, storyboard en regie zijn, zoals dat bij een grote tekenfilm ge bruikelijk is, collectief uitgevoerd. Het team heeft, naast Marten Toon der en Rob Houwer, bestaan uit Bert Kroon, Harrie Geelen en Bj^rn Frank Jensen. Toen het script en dialogen klaar waren, zijn éérst de stemmen opge nomen. Twintig bekende Neder landse acteurs en actrices 'leen den' hun stem aan Heer Bommel, Tom Poes, Joost, Dodeltje, Dicker-

Film | 1983 | | pagina 5