Nederlandse stand op de film markt in Berlijn Gekoppeld aan de Internationale Filmfestspiele in Berlijn die dit jaar voor de 33ste keer werden gehou den, loopt een internationale film- markt. In ons vorige uitgave maak ten wij reeds melding van een ini tiatief tot deelname aan deze markt. Een samenwerkingsverband bestaande uit de Afdeling Film en de Afdeling Bilaterale Samenwer king van het Ministerie van W.V.C. het Productiefonds voor Nederland se Speelfilms, de Rijksvoorlichtings dienst, de Nederlandse Bioscoop bond, Fugitive Cinema, de N.B.F, en Film- en TV-maker heeft gere sulteerd in een dubbele stand op deze markt. Daarnaast werden in de week van 21 tot en met 27 februari niet minder dan 33 Nederlandse films, waaronder tien speelfilms die in de bioscopen hebben gerouleerd, vertoond in een en dezelfde zaal. Dit alles onder het motto 'Films from Holland'. De Nederlandse ac tiviteiten zijn bijzonder opgevallen tijdens deze periode eens te meer ge zien het feit dat Unibel (de Belgische filmexportorganisatie) dit jaar voor het eerst géén stand had op de film- markt in verband met door de over heid doorgevoerde bezuiningen. De Belgische filmmakers en produ centen hadden in Berlijn een mani fest opgehangen waarin zij protes teerden tegen deze maatregel en verklaarden dat een instelling als Unibel onontbeerlijk is voor de Bel gische film. De tekst van deze ver klaring drukken wij aan het eind van dit artikel integraal af. Gastvrijheid Gezien de duidelijke behoefte die bleek te bestaan aan een onderdak voor de Belgische filmers besloot de Nederlandse delegatie 'gastvrijheid' te verlenen aan de Belgen. Eigenlijk een heel vanzelfsprekende zaak daar de sluitingsfilm van het officiële hoofdprogramma een Belgisch/Ne derlandse co-produktie was in de vorm van 'De Vlaschaard', overi gens buiten mededinging. Goede zaken Met nagenoeg alle hoofdfilms zijn zaken gedaan en ook een groot aan tal korte films heeft de weg naar de filmverhuurders of televisiesta tions gevonden. Het feit dat alle films een representant hadden b.v. in de persoon van de regisseur of de producent of een agent was hierbij van doorslaggevende betekenis. Re gisseur Orlow Seunke van 'De smaak van water' en Mady Saks met 'Ademloos' stonden bijzonder in de belangstelling. Van televisiezijde was grote interesse voor 'Van de koele meren des doods', ook 'Sabi- ne' en 'De stilte rond Christine M.' hebben kopers gevonden. In Berlijn werd een Nederlandse ontvangst gegeven die door een groot aantal buitenlandse relaties bezocht werd. Dankzij de medewer king van de consul-generaal van ons land in Berlijn werd deze receptie een geslaagde happening. Het programma van het Filmfestival Berlijn bestaat uit diverse onderde- Festivaldirecteur Moritz De Hadeln, geflan keerd door Aina Bellis, directrice van de film- markt (links) en zijn echtgenote tijdens de Nederlandse ontvangst. Een overzicht van de Nederlandse stand op de Filmmarkt '83 in oerlijn.

Film | 1983 | | pagina 10