Kort geding N.B.B.-K.T.A. d.d. 14 februari 1983 Op 14 februari 1983 werd door de Nederlandse Bioscoopbond in kort geding gedagvaard de besloten ven nootschap Kabel Televisie Amster dam B.V. Kabel Televisie Amsterdam B.V. is exploitante van de centrale anten ne-inrichting te Amsterdam. Door middel van deze inrichting vangt gedaagde elders uitgezonden ether signalen op, bewerkt deze signalen, versterkt ze en geeft de signalen via haar kabelnet door aan haar abon nees. Het is bekend dat, voor zover K.T.A. aldus auteursrechtelijk be schermde werken aan haar abon nees doorgeeft, dat een openbaar making inhoudt in de zin van arti kel 1 en/of 12 van de auteurswet. K.T.A. behoeft derhalve de toe stemming van de auteursrechtheb benden. Ook is bekend dat in Amsterdam televisie-piraten aktief zijn. Deze pi raten, die niet beschikken over een zendmachtiging, voeden hun pro gramma's met hoofdzakelijk bio scoopfilms, waarvoor uiteraard geen toestemming is verkregen van de au teursrechthebbenden. K.T.A. geeft deze illegale uitzendin gen wel aan haar abonnees door. K.T.A. handelt hiermee in strijd met de telegraaf- en telefoonwet en haar machitigingsvoorwaarden, maar verricht, voor zover deze doorgifte auteursrechtelijk be schermde werken betreft, ook openbaarmaking in de zin van arti kel 1 en 12 van de auteurswet. Door een reeks rechterlijke uitspra ken is de K.T.A. op straffe van een dwangsom verboden illegale uitzen dingen van bioscoopfilms door te geven. Krachtens een beschikking van 25 mei 1982 hebben de Minis ter van C.R.M, en de Staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat de machtiginghouders en collectieve antenne-inrichtingen (dus ook K.T.A. B.V.!) verboden onder meer televisieprogramma's door te geven of over te brengen, welke door mid del van zendinrichtingen worden aangeboden door personen of in stellingen die daartoe niet bevoegd zijn. Dit verbod geldt volgens onze opvatting voor doorgifte van illega le uitzendingen, zowel tijdens, als na afloop van de programma's van legale zendgemachtigden. K.T.A. stelt dat zij thans is aangesloten op een landelijk automatisch afschakel- systeem, waardoor de antennes van K.T.A. na afloop van de uitzendin gen van de legale zendgemachtig den worden uitgeschakeld en de doorgifte van de piraten-uitzendin gen na afloop van de legale pro gramma's wordt voorkomen. Geconstateerd werd echter dat in de avond van 18 of 19 januari 1983 door een piraat, de doorgifte door K.T.A. van een legale zendgemach tigde (B.B.C.), is 'weggedrukt' en K.T.A. aldus heeft doorgegeven de illegale uitzending van de film 'For your eyes only'. Op 26 (of 27 januari) herhaalde zich dit, het betrof toen de film 'Poltergeist'. De Nederlandse Bioscoopbond vreesde dat deze illegale uitzendin gen, zich zouden herhalen en stel den zich terstond met K.T.A. in verbinding. K.T.A. stelde zich ech ter op het standpunt dat het vonnis van de President van oktober 1981 niet gegeven zou zijn voor de situa tie dat piraten de signalen van uit zendingen van legale zendgemach tigden wegdrukken. Saillant gege ven in deze is, dat, alhoewel het voor K.T.A. technisch zeer wel mo gelijk zou zijn te verhinderen dat piraten de signalen van uitzendin gen van legale zendgemachtigden wegdrukt, K.T.A. dit weigerde. De advocaten van de Nederlandse Bioscoopbond vroegen de President van de Rechtbank derhalve om K.T.A. te bevelen: a) zich te ont houden en te blijven onthouden van het plegen van inbreuken op de au teursrechten met betrekking tot cinematografische werken door openbaarmaking van deze niet te zelfder tijd door binnenlandse of buitenlandse zendgemachtigden uit gezonden - werken door middel van haar centrale antenne-inrich ting en haar kabelnet; b) zich te onthouden van de doorgifte door middel van cinematografische wer ken door anderen dan binnenlandse of buitenlandse zendgemachtigden die inbreuk maken op het auteurs recht van eiser; c) zich te onthou den en te blijven onthouden van de doorgifte door middel van haar cen trale antenne-inrichting en kabelnet van uitzendingen van cinematogra fische werken door anderen dan binnenlandse of buitenlandse zend gemachtigden, wanneer de uitzen ding van zo een werk inbreuk maakt op het auteursrecht van auteursrechthebbenden op die film. De Nederlandse Bioscoopbond vroeg de President de opeisbare dwangsom te verhogen van f 10.000,- naar f 100.000,- per overtreding. Op 3 maart werd in deze zaak recht gesproken. Uit de overwegingen vol gen onderstaand de meest belangrij ke: Kabel Televisie Amsterdam heeft in haar verweer tegen de vorderingen aangevoerd dat zij feitelijk en juri disch in de onmogelijkheid verkeert gevolg te geven aan het gevraagde bevel zich van doorgifte te onthou den. Voor zover een beroep op feitelijke onmogelijkheid wordt gedaan, moet dit worden verworpen, omdat K.T.A. onvoldoende aannemelijk heeft gemaakt dat niet, zoals ter rechtzitting is gesproken, het zoge noemde landelijke afschakelingssys- teem kan worden voorzien van een schakelaar, die selectief één of meer bij de Amsterdamse Kabeltelevisie door piraten misbruikte kanalen kan uitschakelen op instructie van een bewaker of van een electronisch detectie-apparaat, of dat K.T.A. niet zelf door het inzetten van eigen personeel kan zorgdragen voor het bewaken van het net en zo nodig afschakelen van één of meer mis bruikte kanalen. De juridische gronden, die er vol gens K.T.A. toe leiden dat zij in een onmogelijkheid verkeert om gevolg te geven aan een bevel zoals thans gevorderd, komen erop neer dat K.T.A. zich gesteld ziet voor een conflict van plichten. Enerzijds, al dus K.T.A., heeft zij de auteurs rechten van eisers te eerbiedigen, anderzijds rust op haar de verplich ting gedurende de officiële zendu ren het kabelnet open te houden voor de doorgifte van de officiële programma's. Bij het bestaan van dergelijke tegenstrijdige verplichtin gen dienen de grote maatschappe lijke belangen ter bescherming waarvan K.T.A. meent het kabelnet gedurende de officiële uitzendin gen niet te mogen afschakelen, naar haar mening zwaarder te wegen dan 5

Film | 1983 | | pagina 7