(Tootsie), Jessica Lange (haar twee de nominatie in één jaar - Tootsie) en Lesley Ann Warren (Victor/Vic- toria). De beste buitenlandse film wordt gekozen uit. Alsino and the Condor (Nicaragua), Coup de Torchon (Frankrijk), The flight of the Eagle (Zweden), Private life (Rusland) en To begin again (Spanje). De strijd voor het beste oorspronke lijke scenario gaat tussen: Bary Le- vinson (Diner), Melissa Mathison (E.T.), John Briley (Gandhi), Dou- glas Day Stewart (An officer and a gentleman) en Larry Gelbart, Murray Schisgal en Don McGuire (Tootsie) en voor een scenario naar al bestaand materiaal tussen: Wolf gang Petersen (Das Boot), Costa- Gavras en Donald Stewart (Missing), Alan J. Pakula (Sophie's Choice), David Mamet (The verdict) en Blake Edwards (Victor/Victoria). Voor het camerawerk wordt een keus gemaakt tussen:Jost Vacano (Das Boot), Allen Daviau (E.T.), Billy Williams en Ronny Taylor (Gandhi), Nestor Almendros (So phie's choice) en Owen Roizman (Tootsie). Daarnaast zijn er nog Oscar's voor de montage, originele muziek, de beste song, art-directie, costuum- ontwerp, geluid, geluidsmontage, vi suele effecten, korte film (zowel animatie als live-action), documen taire (kort en lang) en make-up. FESTIVAL INCANNES In tegenstelling tot eerdere mede delingen is nu bekend geworden dat de start van het Festival in Cannes één dag is verschoven naar 7 mei, omdat het voor de organisatie on mogelijk is gebleken om vóór die datum de projectieruimten voor de filmmarkt in het nieuwe festivalpa leis klaar te hebben. De Nederlandse première van de film 'Heidi' is gepland op 14 juli a.s. De film zal volledig in het Neder lands worden nagesynchroniseerd door een team onder leiding van Ar no/d Gelderman. De produktionele supervisie is in handen van Gerrit Visscher van Cine/Vista. Heidi zal de eerste Nederlandse film in dolby stereo zijn. De distributie is in handen van Concorde Film. VIDEO-PIRATERIJ IN DUITSLAND Ook in Duitsland heeft de bestrij ding van de video-piraterij in 1982 veel aandacht en inzet van het film bedrijf geëist. Met bijvoorbeeld medewerking van de politiecorpsen van Neder-Saksen, Sleeswijk-Holstein, Bremen, Ham burg en Berlijn werden meer dan 37.800 illegale video-banden in be slag genomen. Met een schade voor het piratendom van ongeveer 3.8 miljoen DM. Daarnaast werden ook een groot aantal recorders ge- confisceerd die werden gebruikt voor het maken van de banden. De justitie veroordeelde illegale video-handelaren tot geldboeten tot een hoogte van 25.000 DM. Ook werden vrijheidsstraffen tot een lengte van zes maanden opge legd. PRODUKTIE IN AUSTRALIË De Australische bioscoopgigant Hoyts Theatres heeft aangekondigd om in de toekomst naast de bio scoop- en distributie-activiteiten zich eveneens te gaan bewegen op het filmproduktionele vlak. Hoyts heeft hiervoor een joint-ven- ture aangegaan met Michael Edgley op een fifty-fifty basis. De eerste film 'Phar Lap' (overeen in Austra lië zeer beroemd racepaard in de 20-er jaren) is inmiddels in produk- tie genomen. AMERICAN FILM MARKET 1983 De inmiddels al weer derde Ameri can Film Market in Los Angeles speelt zich dit jaar af tussen 3 en 11 maart. De in 1981 door een aantal onaf hankelijke producenten en distribu teurs (op dit moment kent de AFM 60 leden) als experiment opgezette filmmarkt voor de Engels-talige film heeft in loop van die paar jaar een hechte plaats verovert in het inter nationale filmhandelsverkeer. Ver geleken met vorig jaar is het aanbod van geheel nieuwe films op het mo ment dat de informatie ons bereikte al gestegen met 15 procent naar 121 produkties. Verwacht wordt dat dit aantal nog gestegen zal zijn bij de start van de filmmarkt. In to taal worden 198 films ter verkoop aangeboden. De eerste markt kon zich al verheu gen in 1200 kopers uit meer dan 90 landen. Het tweede jaar was dat aantal al gestegen naar 1400. Het hoofdkwartier is gevestigd in het Hyatt Sunset Hotel. De films worden alle vertoond in de nabij gelegen Beverly Centre Cineplex Theatres, waarin zich 14 bioscopen bevinden met totaal 1400 zitplaat sen. Op 4 maart wordt de markt feeste lijk geopend met een feest in één van Hollywood's historisch meest bekende theaters, het 55 jaar oude Hollywood Palace (vroeger het Hollywood Playhouse geheten).

Film | 1983 | | pagina 9