22e EDUCATIEVE FILMWEEK IN AMSTERDAM Van 2 t/m 8 juni vindt in de Am sterdamse Movies het 22e Festikon plaats. Gedurende deze week wordt er een uitgebreid programma van speelfilms en documentaires ver toond. Dit jaar ligt het accent op drie actuele thema's: nieuw fascisme; jongerencultuur; de toekomst van de media. Verder is er een programma rond de historische speelfilm. Meer dan voorgaande jaren zal de nadruk lig gen op forums en discussie. Doel van het Festikon is het infor meren van mensen uit jeugdwerk, onderwijs en sociaal-cultureel werk over nieuwe films en documentai res. Bovendien is het Festikon van belang voor andere groepen die met media werken of geïnteresseerd zijn in nieuwe ontwikkelingen op het gebied van film, documentaire en video. Vanwege het met festivals en ande re activiteiten druk bezette najaar is uitgeweken naar begin juni. Ook wil men op deze wijze het onder wijs en sociaal-cultureel werk de mogelijkheid bieden om zich vroeg tijdig te oriënteren. Het programma over het nieuwe fascisme wordt gehouden op 2 en 3 juni. Naast een aantal binnen- en buitenlandse documentaires over het neo-fascisme wordt er gewerkt aan een programma 'Wat is rechtse propaganda?', waarin politieke uit zendingen van extreem rechtse groeperingen onder de loep worden genomen. Een ander onderdeel vormt de zg. fantasy-film. Naar aanleiding van een dergelijke film zullen filmers en critici ingaan op de eventuele fascis toïde elementen binnen dit genre. Het programma Jongerencultuur biedt films over muziek, mode, re laties, werkloosheid en bewegingen als punk en new wave. Vertoond worden o.a.'WildeClique' van Konradsen en Koster, de Zweedse speelfilm 'Secrets' van Hartleb en Lindqvist, een aantal Engelse documentaires en natuur lijk een aantal Nederlandse films en documentaires ('Donkere wolken boven het paradijs', 'Allemaal tuig', 'Pinkel'). Op zaterdag 4 juni is er een forum over de rol van jongeren bij filmpro- dukties. Het totale programma vindt plaats op zaterdag en maan dag. De toekomst van de media omvat verschillende onderdelen. Op zondagmiddag 5 juni wordt aan dacht besteed aan de TV-vormge- ving. Naast een presentatie van het werk van diverse grafici en program mamakers wordt de ontwikkeling van een specifieke TV-vormgeving besproken. Op dinsdag 7 juni worden films ver toond over piratenzenders, en is er een programma over de toekomst van omroep, kabel en satelliet. Op woensdag 8 juni wordt er in sa menwerking met de Utrechtse Uni- vesiteit een symposium gehouden over programmeerbaarheid en tech nologie. Met de roman '1984' als vetrekpunt worden huidige ontwik kelingen toegelicht en bediscus sieerd. Eveneens op woensdag is er een documentair programma over Fassbinder, Wenders en Herzog. Als voorbeeld van nieuw media-ge- bruik presenteert men het interna tionale Videomagazine Infermental, een mengeling van video-art en nieuws-items, samengesteld door re ducties in verschillende landen. In het kader van het programma over de historische film wordt er dagelijks een oude en een recente speelfilm gedraaid uit een bepaald land. Achtereenvolgens komen aan bod: de Britse film (donderdag), de Duitse (vrijdag), de Franse (maan dag), de Amerikaanse (dinsdag) en deSowjetrussischespeelfilm (woens dag). Op deze laatste dag zal de zes uur durende film 'Oorlog en vrede' van Sergei Bondarsjoek in zijn ge heel vertoond worden. De films zul len per land worden ingeleid, ledere dag wordt er om 16.00 uur een speelfilm vertoond, waarin as pecten van fascisme aan de orde ko men. Onder deze films bevindt zich de première van 'Der Aufenthalt' van Frank Beyer op donderdag 2 juni. Deze film was dit jaar de offi ciële DDR-inzending voor het fes tival in Berlijn, maar werd om po litieke redenen teruggetrokken. Een andere nieuwe film is 'Eine Liebe wie Andere auch', een speel film van het regisseursduo Ripkens en Stempel over een homofiele re latie. Vermeldenswaardig is verder nog het programma 'het beeld van de vijand'. In dit programma rond het vijandsbeeld in oost en west worden een aantal nieuwe documentaires vertoond over oorlog en vrede, o.a. 'In the minds of men' en 'Guide to Armageddon'. Exakte data en tijden worden nog nader bekend ge maakt. Festikon '83 wordt georganiseerd door het Verenigd Nederlands Film- insittuut in samenwerking met o.a. Burgerschapskunde, Cinemien, Fugitive Cinema, Film Internatio nal, Humanistisch Verbond, Kritie- se Filmers, Kijkhuis, The Movies, NOS, RVD, Solidariteitfilm en Uni- vesiteiten van Utrecht en Amster dam. Nadere inlichtingen: Bureau Festikon Postbus 515 1200 AM Hilversum tel. 035- 17645. VIDEO-CASSETTES De strijd tegen de opmars van de video-cassettes kan behalve met behulp van justitie - ook op een andere manier worden uitgevoch ten. In Duitsland hebben een aantal bio scoopeigenaren de verhuur en ver koop van cassettes binnen hun theaters gehaald. Een exploitante in Dinslaken haalde de eerste maand een omzet van ruim f 30.000,- ter wijl het bezoek aan de bioscopen niet was teruggelopen. Een exploitant van drie theaters in Dillingen, die zich uitsluitend con centreert op verhuur van cassettes, toonde zich na de eerste vier dagen zeer tevreden over het resultaat: de opbrengst was beter dan de omzet in zijn kleinste theater met 68 stoe len. Ook hier liep het bioscoopbe zoek niet terug, sterker nog, men denkt dat de video-handel een extra stimulans voor het bioscoopbezoek zal gaan betekenen. 9 FESTIKON

Film | 1983 | | pagina 11