Over de Produktie Er is nauwelijks een betere voorle zer uit eigen werk te bedenken dan Simon Carmiggelt. Als auteur heeft hij daarbij wel het voordeel dat hij precies weet hoe hij zijn figuren heeft bedoeld. Je kunt zijn persona ges ook laten spelen door levende mensen en die korte verhalen verfil men. Dan kan soms blijken dat ac trices of acteurs met hun talenten in samenwekring met de regie ver rassende elementen kunnen toevoe gen aan de ver-beelding van het ver haal of de figuren daarin. Carmig gelt zelf bleek die ervaring tenmin ste te hebben en hopelijk geldt dat ook voor het publiek. De keuze van de verhalen werd, wat mij betreft, vooral bei'nvloed door het feit, dat juist Carmiggelt's be slist unieke manier van beschrijven van voorvallen, situaties en stem mingen, waarin zijn figuren zich be vinden, een zó op zichzelf staande en volledige uitdrukkingswijze is, dat die niet vraagt om een aanvul ling of vervanging door middel van beeld. In de keuze, die overigens in nauw overleg met Carmiggelt plaats Voor het eerst ben ik bij het repe teren van de scènes anders te werk gegaan dan voorheen: vrijwel iedere Kronkel heb ik eerst op video gere peteerd. Daarbij speelde make-up, entourage of kleding geen rol. Het ging louter om de werking die van het zeggen van de tekst uitging. vond, ging mijn voorkeur vooral uit naar die verhalen, waarin de dialoog of monoloog de belangrijkste plaats innam. Bij de weergave van zo'n dialoog of monoloog kan het zicht baar maken van personages en hun entourage wèl een aanvulling zijn die het een en ander toevoegt aan de inhoud. Het is dan ook een abso lute voorwaarde dat aan de vertol king hoge eisen worden gesteld. Tijdens de filmopnamen heb ik ca mera-bewegingen tot het uiterste beperkt als er gevaar bestond dat die de aandacht van de vertolking zouden kunnen afleiden. Wel be weegt hij zich daarentegen naar elke nieuwe ontmoeting. Voor deze film leek me die werkwijze het meest passend. Bert Haanstra 'BILLY TURF, CONTRA KWEL' Bij Rex Filmproduktie in Schinnen is men op het ogenblik druk bezig met de afwerking van de derde film in de Billy Turf-serie onder de titel 'Billy Turf, contra Kwel'. Naar ver wachting zal de film de komende Kerstvakantie in de bioscopen te zien zijn. De titelrol wordt ge speeld door de 15-jarige Raymond van Haaf. In de rol van Meester Kwel is Jan Kruyk te zien, verder wordt o.a. meegewerkt door Frans Keulen, Jos van der Linden en Hub Consten. Op 26 juni a.s. viert filmmaker Henk van der Linden een uniek ju bileum. Zijn jeugdfilm 'Nieuwe avonturen van Dik Trom' zal dan 25 jaar onafgebroken in de bio scopen te zien zijn geweest. Wij hopen dat de Nederlandse jeugd nog tot in lengte van jaren zal kun nen genieten van de activiteiten van Henk van der Linden. Vnoeaenkon Ie lachen

Film | 1983 | | pagina 6