ELDORADO Voor de derde keer zal in het kader van het Holland Festival én het Festival van Vlaanderen een zwij gende film worden vertoond met muzikale begeleiding van Het Bra bants Orkest. De keuze is dit keer gevallen op een melodrama uit 1921 'El Dorado', ge maakt door Marcel l'Herbier naar een eigen scenario. Het is gelukt om de oorspronkelijke speciaal voor deze film geschreven partituur van de toen twintigjarige componist Marius-Francois Gaillard weer boven water te halen. Het was de eerste keer dat voor een film ge bruik werd gemaakt van muziek be stemd voor een groot symfonie-or kest (80 musici). Dit is dan ook de reden dat El Dorado hoewel de film algemeen beschouwd wordt als l'Herbier's grootste artistieke suc ces door dit enorme orkest on rendabel was. Na slechts enkele uit voeringen volgens de intenties van regisseur en componist werd de film verder als zwijgende produktie ver toond. Nu, 62 jaar later, zal door de bege leiding van de musici van Het Bra bants Orkest de film weer zijn oor spronkelijke dimensies terug krij gen. El Dorado vertelt het trieste verhaal van de danseres Sibilla, werkend in de obscure kroeg El Dorado en on gehuwde moeder van een tubercu leus kind, die wanhopige pogingen doet om aan geld voor medicijnen te komen, hetgeen haar met name bij de vader van de jongen niet lukt. De film speelt zich af in het Spaan se Granada en ook de muziek is zeer Spaans van karakter. Het or kest is bijvoorbeeld aangevuld met piano, gitaar, mandoline, harpen en slagwerk. El Dorado zal in de komende tijd vijf uitvoeringen beleven: 31 mei (Casino in Den Bosch); 2 juni (Casi no Beringen, België); 3 juni (Philips Ontspannings Centrum, Eindho ven); 4 juni (Concordia Stads schouwburg, Breda) en 5 juni (Con certgebouw De Doelen in Rotter dam). Voor deze voorstellingen wordt ge bruik gemaakt van speciale pro jectoren. De snelheid ligt dan tussen de 16 en 20 beelden per seconde, variabel vanwege de synchronisatie met de muziek. De produktie van de voorstellingen reeks is in handen van Het Brabants Orkest, Gaumont, De Franse Am bassade, Het Nederlands Filmmu seum en het Casino in Den Bosch. DE BORINAGE Bij Van Gennep Amsterdam en Kritak Leuven (België) verscheen het boek 'Borinage De mijnwer kersstaking van 1932 en de film van Joris Ivens en Henri Storck', onder redactie van Bert Hogenkamp en Henri Storck. Na een verslaggeving over de mens- ontwaardige omstandigheden in de Belgische mijnstreek en de daaruit voortvloeiende opkomst van de ar beidersbeweging, die uiteindelijk culmineerde in de over het hele ge bied verspreide stakingen, gaat het boek uitvoerig in op de produktie- geschiedenis van de film, deels aan de hand van de dagboeknotities van Storck, die hij ten tijde van het ver vaardigen van de film heeft bijge houden, deels door het opnemen van dat hoofdstuk uit Ivens' biogra fie The Camera and I, dat expliciet aan de Borinage film is gewijd. Daarnaast is een groot gedeelte van het boek ingeruimd voor een beeld voor-beeld beschrijving van de film, waarbij steeds één beeldje uit iedere instelling is afgedrukt. Eveneens wordt aandacht besteed aan de reacties van de pers op de film na de première die op 6 maart in Leuven plaatsvond, zowel in Bel gië als in Nederland. 11 Eve Martin in de slotscène van El Dorado: de zelfmoord van Sibilla

Film | 1983 | | pagina 13