Zoals in ons vorig nummer al aan gekondigd, besteden we in deze editie van Film wederom aandacht aan de komende Nederlandse films. Op een avond tijdens een hevig on weer raken vier mensen opgesloten in de lift als deze blijft hangen in de schacht. De vier, twee plattelanders en twee dames van een escortservice, kwa men uit het restaurant dat op de vijftiende verdieping van het ge bouw is gevestigd. Een beginnende vrijage in de lift moet worden ge staakt als het viertal in hevige adem nood geraakt. De airconditioning functioneert niet meer en het scheelt niet veel of het viertal kan het niet meer navertellen. Hoofdpersoon Felix Adelaar is een man van een jaar of dertig en van beroep liftmonteur. Hij wordt er op uitgestuurd door de liftfabriek om het euvel aan de lift te verhelpen. Hij kan echter niets vinden dat op een storing duidt. De airconditio ning en de liften functioneren nor maal. Enige dagen later valt een blinde man in de liftschacht. De man had er geen erg in dat de liftkooi afwe zig was en hij stapte niets vermoe dend de gapende diepte in. Hij slaat WERELDWIJDE DISTRIBUTIE VAN DE LIFT Tijdens het Festival in Cannes heeft Warner Bros. zich verbonden voor een wereldwijde uitbreng van de Nederlandse film 'De lift', van Dick Maas, geproduceerd door Matthijs van Heyningen. Het is zeker niet overdreven te spre ken van een mijlpaal in de geschie denis van de Nederlandse film. te pletter op de bodem van de schacht. Niemand in het gebouw merkt iets van het tragisch voorval, 's Avonds komen twee nachtwakers het gebouw inspecteren. Ze zien plotseling één van de liften omhoog gaan en vermoeden dat er ergens iemand in het gebouw is. Ze rennen de trappen op om de indringer te verrassen. Op de achtste verdieping aangekomen schuiven de deuren van één van de drie liften ineens open. De liftkooi is niet aanwezig. Eén van de nachtwakers steekt zijn hoofd in de schacht en kijkt naar beneden. Hij ziet het lichaam van de blinde man onderin de lift schacht liggen. Plotseling schuiven de deuren van de liftschacht dicht en omklemmen het hoofd van de nachtwaker. De lift die bovenin de schacht hangt komt langzaam naar beneden. De ongelukkige nachtwa ker gilt het uit van pijn en angst. Hij slaagt er echter niet in uit de wur gende omklemming los te komen en de lift onthooft hem op gruwelijke wijze. De politie die de zaak komt onder zoeken komt niet verder dan te concluderen dat het onfortuinlijke ongelukken zijn. Ze kunnen geen aanwijzingen vinden die op sabota ge of enige andere opzet wijzen. Felix begrijpt niet wat er aan de hand kan zijn. Hij heeft nooit moeite gehad met het verhelpen van storingen aan liften maar deze lift functioneert op een onbegrijpelijke manier. In de ogen van Felix doet de lift dingen die niet kunnen. Hij is vastbesloten het raadsel op te los sen. Hij krijgt daarbij hulp uit een onver wachte hoek. Een journaliste van een geillustreerd weekblad, Mieke de Beer, op zoek naar een smeuig artikel, raakt geïnteresseerd in de voorvallen met de lift en in Felix. Huub Stapel en Willeke van Ammelrooy na de première in Tuschinski De glorieuze aankomst op Schiphol van Dick Maas en hoofdrolspeler Huub Stapel (foto Paul Eyzinga)

Film | 1983 | | pagina 5