HANS EN HET LEVEN VOOR DE DOOD Op 8 september gaat de meer dan drie uur durende film 'Hans en het leven voor de dood' van Louis van Gasteren in première. Hans van Sweeden was een jong componist/schrijver die deel uit maakte van een inmiddels legenda risch geworden groep jonge mensen, die tijdens de vijftiger en zestiger ja ren het Amsterdamse Leidseplein bevolkte. Hij pleegde in 1962 zelf moord en was toen nog maar 23 jaar. Van Gasteren die tot zijn vrien den behoorde heeft vijf jaar in tensief gewerkt de eerste opname werd overigens al in 1965 gescho ten aan niet alleen een recon structie van de zeer complexe mens Van Sweeden, maar ook van een pe riode, die als je er over nadenkt, heel belangrijk is geweest omdat iri feite toen en daar de eerste aanzet werd gegeven tot de bewustwording van de eigen zelfstandigheid van de jeugd, die nu maatschappelijk vol ledig aanvaard is. Voor zijn film maakte Van Gasteren gebruik van de herinneringen van tal loze vrienden, vriendinnen en men sen uit de naaste omgeving van van Van Sweeden, waarbij twee dingen vooral opvallen: de betekenis van Van Sweeden voor zijn omgeving was voor vrijwel iedereen weer to taal verschillend én de volstrekte openhartigheid van ieder die voor de camera aan de film heeft willen meewerken. De muziek, een zeer belangrijk on derdeel van het geheel, is van Misha Mengelberg zijn stuk 'In Memori am Hans van Sweeden' uit 1963 was voor Van Gasteren onder ande re aanleiding de film te gaan ma ken Brian Eno en van Hans van Sweeden zelf. Voor het camerawerk tekenden Paul van de Bos, Fred van Kuyk en Jos van Schoor. De produktie was in handen van Joke Meerman voor Spectrum Film. De distributie zal worden verzorgd door Amstel Film. SCHATJES Eind juli zijn de opnamen begonnen van de nieuwe Nederlandse speel film 'Schatjes' onder regie van Ruud van Hemert. Op de foto Akkemay in de hoofd rol als Madelon. Akkemay is be- m

Film | 1983 | | pagina 12