FILMZIEN ORGANISEERT EEN SPROOKJESFILM SYMPOSIUM Filmzien is een landelijk werkend projekt, opgericht om de situatie van de Kinder- en Jeugdfilm in Ne derland te verbeteren. Filmzien houdt zich bezig met de volgende activiteiten: - bemiddeling in goede kinder- en jeugdfilms - signalering en selektie van films ten behoeve van de bemiddeling - dokumentatie en onderzoek - produktie van kinder- en jeugd films in Nederland - het maken van begeleidingsmate riaal bij de films - organisatie van festivals en stu diedagen. Een van de aktiviteiten die Filmzien voor 1983 in gedachten heeft is de organisatie van een Symposium over sprookjesfilms. Voor dit sym posium is gekozen om de belang stelling te wekken voor het feno meen de goede kinderfilm en om een inhoudelijke diskussie opgang te brengen onder de vertoners en begeleiders van kinderfilms, film- en tv-makers, leerkrachten, literatuur onderzoekers en andere geïnteres seerden over produktie, kriteria en begeleiding van kinderfilms. Het Sprookjesfilm symposium wordt gehouden in samenwerking met de Meervaart in Amsterdam. De Meervaart organiseert zelf een dans- en toneelvoorstellingen reeks rondom hetzelfde thema. Het ge hele programma zal twee weken duren. Een specifieke diskussie over het thema Sprookjesfilms wordt vanuit het werk van Filmzien van belang geacht omdat de Sprookjesfilm in relatie tot de 'betere' kinderfilm een bijzondere positie inneemt. Enerzijds worden sprookjesfilms ge waardeerd omdat ze een hoge ge- voels- en fantasie-waarde voor kin deren vertegenwoordigen en een be langrijke invloed hebben gehad op de produktie van kinder- en jeugd films. Aan de andere kant is er kri tiek op de traditionele rollenver- houdingen en het ouderwetse nor- 14 men en waardenstelsel dat in sprookjesfilms tot uiting komt. Centraal staat in dit symposium het belang van sprookjesfilms voor het denken over en de ontwikkeling en produktie van betere kinder- en jeugdfilms. Het is de bedoeling dat tijdens het symposium publikatie zal verschij nen waarin o.a. de maatschappelijk- ideologische en psychoanalytische achtergronden van sprookjes(films) uitgewerkt zullen worden. Tevens zullen enkele tientallen voor Neder land nieuwe sprookjesfilms te zien zijn. Enkele daarvan zullen na het symposium waarschijnlijk bij Film zien in roulatie kunnen komen. Om het Sprookjes Symposium een bredere impact te geven zullen in verscheiden steden in Nederland onderdelen van het symposium her haald worden. Het Symposium zal gehouden wor den op 14, 15 en 16 oktober 1983 in de Meervaart te Amsterdam. Nadere inlichtingen: Filmzien, O.Z. Voorburgwal 129, 1012 EP Am sterdam, tel. 020-250013. BEELD VOOR BEELD Beeld voor Beeld is de titel van een grote overzichtstentoonstelling die gewijd is aan de Nederlandse en in ternationale animatiefilm. Deze is vanaf 29 oktober 1983 tot en met 8 januari 1984 te zien in het Ge meentemuseum Arnhem. De titel geeft aan hoe een animatie film tot stand komt: Meer dan ze venduizend beelden voor vijf minu ten film. Het eerste deel van de tentoonstel ling laat zien dat animatiefilm veel méér is dan alleen 'tekenfilm' of 'poppenfilm'. Systematisch worden daar de verschillende technieken be handeld, die de animatiekunstenaar gebruikt. Getekende, uit klei geboetseerde, uit papier geknipte en uit hout ge sneden figuren worden door de fil mer tot leven gebracht. Hoe dat ge beurt wordt ook op video uitgelegd. Vervolgens geeft de tentoonstelling een indruk hoe zo'n filmstudio er uitziet. Van de Nederlandse animatiefilm wordt ook een stuk geschiedenis ge toond. Van de eerste poppenfilms van de Hongaarse immigrant George Pal tot aan de recente avondvullen de tekenfilm over Ollie B. Bommel. Maar het zwaartepunt van de ten toonstelling ligt op het experiment. Het was de Schotse Canadees Nor- man McLaren die met zijn experi mentele animatiefilms veertig jaar geleden nieuwe wegen wees. Veel onbekend en origineel materiaal uit Canada vormt een hommage aan de ze meester van de animatiefilm die zo'n geweldige invloed heeft gehad. Dat juist in Nederland het creatieve experiment op hoog peil staat, be wijst het werk van de leden van de tienjarige vereniging 'Holland Ani- mation', die met hun films veel internationale prijzen in de wacht hebben gesleept. Van hen zal origineel 'art work' ge toond worden en zullen films wor den gedraaid. Daarnaast zullen we fraaie voorbeelden zien van het beste werk dat er de laatste jaren op internationaal gebied is gemaakt, uit landen als Canada, België, Enge land, Frankrijk, Oost-Europa en de Verenigde Staten. Voorts laat de tentoonstelling zien dat veel animatiefilms niet alleen gemaakt worden tot verstrooiing en vermaak, maar dat veel dient tot le ring, zoals voorlichtingsfilms voor overheid en bedrijfsleven, onderwijs- films, technische en wetenschappe lijke films. Een aparte categorie vor men de 'geanimeerde' reclamefilms en titels die wij in de bioscoop en op de televisie te zien krijgen. Ook de allerlaatste technieken, die door het inschakelen van de com puter mogelijk worden, zijn te be wonderen. Aan de tentoonstelling is ook een 'workshop' verbonden. Hier zullen groepen bezoekers onder deskun dige leiding in staat worden gesteld met verschillende animatietechnie ken te experimenteren. De tentoonstelling belooft een zeer gevarieerde en levendige presentatie te worden, zowel voor de belang stellende leek, de student, de vak man als voor geïnteresseerden uit het bedrijfsleven en bij de overheid. Nadere inlichtingen: Gemeentemuseum Arnhem, Afde ling Voorlichting, Utrechtseweg 87, 6812 AA Arnhem, telefoon 086 - 512431.

Film | 1983 | | pagina 16