VIDEOCRIMINALITEIT Kort Geding Arnhem en Haarlem (uit: het Leidsch Dagblad) Wat doet de Stichting Video Vei lig? De Stichting werd op 19 januari 1983 opgericht door de Nederland se Bioscoopbond (N.B.B.) de Mo- tion Picture Association of America (M.P.A.A.) de Nederlandse Vereni ging van Videoproducenten en -Dis tributeurs (N.V.V.D.) de Neder landse Vereniging van Producenten en Importeurs van Beeld en Geluid dragers (N.V.P.I.) de Stichting Stemra. De Stichting stelt zich ten doen het bestrijden van onrechtmatige ex ploitatie van filmwerken en andere audiovisuele werken door middel van videobanden en het te dien einde behartigen van de gemeenschappe lijke belangen van exploitanten van die werken met name van de haar aangeslotenen, in het bijzonder door het handhaven, bevorderen en verkrijgen van een afdoende juri dische bescherming van de rechten en belangen van die exploitanten. Bovenstaande impliceert dat de Stichting een actief opsporingsbe leid voorstaat. De activiteiten die het afgelopen half jaar zijn ont plooid hebben duidelijk resultaat gehad. Duidelijk werd óók dat een en ander niet gaat zonder slag of stoot. Hoe gaat men nu te werk? Zonder al te veel in details te treden kan de gang van zaken als volgt worden geschetst. Door de opspo ringsambtenaren wordt geconsta teerd dat een videotheek illegale vieobanden in verhuur heeft. In sa menwerking met de politie worden deze banden in beslag genomen. Na enige tijd blijkt bij een hercontrole dat de bewuste videotheek weder om illegale banden aanbiedt waarop de Stichting betreffende video theekhouder nogmaals op deze fou tieve handelwijze attendeert en te vens verzoekt een verklaring te tekenen waarin men zich jegens de Stichting en de aangeslotenen ver bindt voor iedere onrechtmatige kopie, die men in strijd met deze verklaring verhandelt een direct door de Stichting opeisbare boete van fl. 10.000,- te betalen aan de Stichting, tenzij goede trouw kan worden aangetoond. Niet alle video theekhouders waren genegen deze veklaring te ondertekenen. Om dit alsnog te bereiken waren in Arn hem, Amsterdam en Haarlem een aantal videotheekhouders in kort geding gedagvaard op respectievelijk 13, Men 18 juli. Advocaten van gedaagden bestreden het spoedeisend belang met het be roep dat de Stichting een aantal maanden had laten verstrijken al vorens het kort geding te entame ren. Zowel de Rechtbank te Arnhem, Amsterdam als Haarlem verwierp dit beroep en stelde dat de Stich ting c.s. wel degelijk geacht kon worden thans nog een spoedeisend belang te hebben bij de door hen gevraagde voorzieningen die ertoe strekken inbreuken op hen toeko mende rechten te voorkomen. Hoofdmoot in het verweer van ge daagden in Arnhem, Amsterdam en Haarlem vormde het argument dat de goede trouw-clausule te weinig bescherming zou bieden. Dit verweer werd ongegrond ver klaard met het argument dat er een onbeperkt aantal mogelijkheden is om deze goede trouw aan te tonen (garantie van de leverancier dat het geleverde inderdaad legaal is, de prijs, de wijze van levering of afre kening en de uiterlijke kenmerken van de verpakking). De Presidenten van Haarlem en Arnhem hebben op respectievelijk 26 en 28 juli vonnis gewezen. De Amsterdamse President op 4 augus tus. De Stichting werd in het gelijk gesteld en gedaagde werd verboden op straffe van fl. 10.000,- per kopie illegale banden te verhuren. In Haarlem werd het maximum gesteld op fl. 300.000,- per videotheek, in Arnhem op fl. 250.000,-, in Am sterdam werd géén maximum ge noemd. Gedaagden werden voorts veroor deelt in de kosten van het geding. De Stichting Video Veilig hoopt met deze uitspraken én een alert opsporingsbeleid de videocriminali- teit tot een acceptabel niveau terug te dringen. Het bovenstaande rechtvaardigt dit voorzichtig optimisme. H.T. Een deel van de in beslag genomen banden en apparatuur bij een controle-actie in 's-Hertogenbosch. Dozen met tanden.

Film | 1983 | | pagina 3