City's zestigste verjaardag maakt, waarbij een continuiteit voor de jaren '84, '85 en '86 is ge waarborgd. Gestreefd wordt naar een gemiddelde jaarproduktie van vijf films. City heeft in principe slechts één criterium vastgesteld waaraan de door haar te produceren films moeten voldoen: zij moeten een redelijke vertoningskans hebben in de eigen theaters, waarvan de grootte varieert van een zaal met een gering aantal stoelen tot de 875 plaatsen in City 1 in Amsterdam. Men mikt dus zeker niet uitsluitend op de grote publiekstrekkers. De publiciteit voor het produktiebe- drijf is in handen gegeven van Harry Klooster Promotions. De publiciteitsactiviteiten voor de ver- huurpoot worden vanuit het eigen bedrijf verzorgd. Hoewel nu nog geen concrete invul ling voor een pakket films tot stand is gekomen, zijn inmiddels wel de rechten verworven van Harry Mu- lisch' bestseller 'De Aanslag'. Er moet nu eerst in overleg met Mulisch hard gewerkt worden aan een scenario, dat voldoet aan alle eisen, vóór een verdere gerichte planning wordt gemaakt. De nieuwe' produktiemaatschappij heeft er totaal geen belang bij om de zaken te overhaasten, ten koste van mogelijk kwaliteitsverlies. Het feit dat Mulisch zelf de regie zou willen toevertrouwen aan Fons Ra demakers wil dus niet zeggen, dat dit ook inderdaad zal gaan gebeu ren. Daarvoor spelen nu nog teveel verschillende factoren een rol. Op 22 oktober 1923 begon de fami lie Wilton met de N.V. Mij tot Ex ploitatie van het City Theater te 's- Gravenhage. Op 22 oktober 1983 herdacht de inmiddels omgedoopte City Exploi tatie Mij B.V. het feit dat in de loop van die 60 jaar het bedrijf nog steeds bloeiende is en tot een jaar geleden nog altijd onder directie van een telg uit de Wilton familie. Dat het niet bij dat ene theater is gebleven, zal genoegzaam bekend zijn. Er kwamen bioscopen bij in Amsterdam, Groningen en Rotter dam. City ging zelf de filmdistribu tie ter hand nemen. In het Bedrijfs- register van de Bond vinden we daarvan een eerste inschrijving^) 7 mei 1946, hoewel ook in vooroor logse jaren al distributie-activiteiten werden ontplooid. Tenslotte zal het een paar jaar geleden opgeheven produktiebedrijf op korte termijn ook weer nieuw leven worden inge blazen. In de geschiedenis van de bioscoop hebben de begrippen 'film' en 'verjaardag' altijd veel met elkaar te maken gehad. Wie herinnert zich niet die verjaardagen als kind, wan neer je je vriendjes mocht, meenemen naar de 'fillem'? City kon dus geen toepasselijker verjaardagsviering or ganiseren dan de feestelijke happe ning in het City Theater in Amster dam, waar een groot deel van het Nederlandse film- en bioscoopbe drijf zich na de première van de der de Starwarsfilm 'The return of the Jedi' nog tot in de kleine uurtjes amuseerde. Omdat een feest wel heel vrolijk is, maar daarnaast ook weinig tastbaar blijft, wilde City haar dankbaarheid voor het bereiken van deze respec tabele leeftijd ook in een meer sub stantiële vorm uiten: de Nederland se Film- en Televisie Academie ont ving daarom een geldelijk bijdrage die ten goede zal komen aan de eindexamenkandidaten 1984. Daar naast kreeg het Koningin Wilhelmi- na Fonds een gift die gebruikt kan worden voorde kankerbestrijding. JAARBOEK FILM 1983 In het Jaarboek Film 1983 wordt evenals in de twee vorige edities weer een opsomming gegeven van alle films die voor het eerst werden uitgebracht in Amsterdam tussen 1 januari en 31 december 1982. Het gaat daarbij uitsluitend om lange met een minimum speelduur van 60 minuten films, die via een dis tributeur een verder roulement in Nederland krijgen. Evenals in de twee vorige uitgaven van het jaarboek wordt deze lijst vooraf gegaan door een aantal hoofdstukken, waarin nader op af zonderlijke facetten binnen de film industrie - zowel nationaal als in ternationaal wordt ingegaan. Deze editie bijvoorbeeld besteedt onder andere aandacht aan het vijf entwintig-jarig bestaan van de Ne derlandse Film- en Televisie Aca demie, cameraman Theo van de Sande, actrice Katharine Hepburn en filmmaker Steven Spielberg. De redactie wordt gevormd door Hans Beerenkamp, Peter van Bue- ren, Robert Eekhof en Jan Heys. Uitgever is 'Het Wereldvenster' in Bussum en de prijs van het boek be draagt f 25,-. FRANSE FILMPRIJZEN Nederlandse films met een maxi mum lengte van 58 minuten kun nen weer worden aangemeld voor mededinging naar de Franse film prijzen. Tot 10 november is aanmel ding mogelijk. Nadere informatie kan worden ingewonnen bij de Werkgroep Franse/Italiaanse Film prijzen (RVD), telefoon: 070 - 61 41 81, toestel 4397. 9

Film | 1983 | | pagina 11