BERLIIMALE 1984 Het Internationale Film Festival in Berlijn wordt van 17 tot 28 febru ari a.s. georganiseerd. Ook dit jaar weer zeven programma-onderdelen: voor het hoofdprogramma in competitieverband kunnen films worden aangemeld, die in de twaalf voorafgaande maanden zijn gepro duceerd. Korte films mogen niet langer duren dan 15 minuten. Alle films dienen te zijn gemaakt op 35 of 70 mm. Verder zal het Internationale Fo rum van de Jeugdfilm plaatsvinden, de filmmarkt, een overzicht van de nieuwe Duitse film, een kinderfilm festival en een aantal retrospectie ven. Aanmeldingen voor alle onderdelen worden alleen geaccepteerd via offi ciële formulieren, die tot 7 decem ber a.s. kunnen worden gestuurd aan: Internationale Filmfestspiele Berlin, Budapester Strasze 50, 1000 Berlin 30, West Duitsland. VERANDERINGEN VAN SPEELWEEK IN ENGELAND Voor de tweede keer al dit jaar heeft de Engelse Society of Film Distributors SFD de speel- weekindeling veranderd. In januari werd de eerste verto- ningsdag verlegd van de zondag naar de ons ook bekende donder dag. Al na een paar weken drongen de bioscoopexploitanten aan op een herstel van de oude situatie: het pu bliek was volkomen in de war ge raakt en het bioscoopbezoek liep sterk terug. Om nu de verwarring nog groter te maken heeft de SFD besloten om met ingang van 11 november de speelweek te laten beginnen op vrij dag; daarvoor wordt het argument aangevoerd dat er genoeg bewijzen zijn aan te voeren voor de haalbaar heid van dit besluit, voornamelijk in relatie tot de verschijningsdag van veel weekbladen. Men verwacht dan ook dat het publiek met de veran dering gediend zal zijn en dat het voor de exploitant gunstig zal uit pakken. De reactie van de exploitanten is ta melijk ambivalent. Binnen de Cine- matograph Exhibitors Association kon men vooralsnog niet tot een eensluidend oordeel komen. Wel is men daar unaniem van mening dat in het belang van het publiek en de totale filmindustrie iedere wijziging nu voor een lange periode ook de laatste moet zijn. De voorzitter van de Association of Independant Cinema's uitte zijn woede over het gebrek aan commu nicatie over de maatregel. 'Het schijnt dat Engeland niet langer in staat is tot het voeren van een dis cussie en tot het stand laten komen van een toekomstbeeld zowel voor exploitant als voor verhuurder. Men kan alleen maar hopen, dat zij die verantwoordelijk zijn voor deze aanvechtbare stap er voor zullen zorgen dat het publiek goed wordt ingelicht. Er bestaat geen twijfel over het feit dat deze verantwoor delijke lieden bij de verhuizing van zondag naar donderdag daarin ab soluut hebben gefaald!' PRODUKTIESTIJGING IN DE VS Over de eerste negen maanden van dit jaar valt een spectaculaire stij ging van het aantal gestarte produk- ties bij de Amerikaanse Major Com- panies waar te nemen: vergeleken met dezelfde periode in 1982 zijn er 42% meer films in produktie ge nomen; 92 films tegen 65 in het eerste drie/kwart jaar 1982. In 1981 kwam het aantal op 76 films. Wat de lokaties betreft, 57 films werden in Amerika zelf opgenomen, voor de resterende 35 zijn de pro ducenten de zee overgestoken, vorig jaar lagen deze cijfers respec tievelijk op 37 en 28 films. Ook de onafhankelijke producenten zijn dit jaar actiever met 79 films tegen 63 vorig jaar. De verhouding opnamen in binnenland/buitenland ligt hier op 41 tegen 38, een totaal ander beeld dan in 1982: 17 tegen 46. In totaal waren dus tot en met sep tember 171 films op weg naar hun voltooiing, 43 meer dan in 1982: 128 produkties. CANNES'84 Eerdere berichtgeving omtrent de datum van het Festival in Cannes is blijkens latere publicaties alweer achterhaald. De laatste berichten maken melding van een periode van 1 1 tot 23 mei. Onder voorbehoud van verdere wijzigingen kan dus deze datum in de agenda's worden genoteerd. OSCARUITREIKING 1983 Op 9 april 1984 worden de Oscars over de lopende periode uitgereikt. De show die korter zal duren dan in voorgaande jaren zal zich af spelen in het Music Centre in Los Angeles. De organisatie belooft wel voor meer glamour en betere film fragmenten te zullen zorgen. EXPOSITIE VAN FILMCOSTUUMS Nog altijd roept de naam Christian Dior wereldwijd visioenen op van weelderige haute couture creaties. Waarschijnlijk minder bekend zal zijn dat Dior ook costuums voor een aantal Franse films heeft ont worpen. In de Cinemathèque in het Palais Chaillot in Parijs is tot 4 december nog een tentoonstelling te zien van 80 originele ontwerpen van de le gendarische couturier, die bestemd waren voor vijf films. In combinatie met de tentoonstelling zijn van die films er ook een aantal vertoond, waaronder 'l_e lit a Colonnes' (1943), 'La valse de Paris' (1947) en 'Le silence est d'or' (1946). FRANSE OVERHEIDSSTEUN Het Franse IFCIC, een door Minis ter Jack Lang in het leven geroepen Instituut ter stimulering van de fi nanciering van het filmbedrijf en andere culturele instellingen, is thans een autonoom functionerend college geworden. Tot voorzitter is benoemd de Parijse bankier Jean Saint Geours. Het instituut beschikt over een kapitaal van 1 miljoen francs; 20% wordt ingebracht door het Ministerie voor Cultuur, 20% door de Crédit National en 20% door de CEPME, een kredietbank voor kleine en middelgrote onder nemingen, terwijl de resterende 40% ponds/pondsgewijs wordt ge fourneerd door een achttal natio nale banken. Het doel van het Instituut in zijn al gemeen is het creëren van de moge lijkheid voor hen die professioneel bezig zijn met culturele activiteiten, tot het verkrijgen van kredieten door het verstrekken van garanties 11

Film | 1983 | | pagina 13