DE MANNETJESMAKER Regisseur Hans Hylkema en produ cent Hans Klap maakten een film naar aanleiding van een geruchtma kende politieke affaire van zo'n tien jaar geleden rond een PR-adviseur die zich bezig hield met de 'promo tie' van een aantal confessionele po litici en het daarbij aan het licht ge komen corruptieschandaal. Samen met Ton Vorstenbosch schreef Hylkema eveneens het sce nario. Camerawerk van Dirk Teen stra en Rudie van Meurs. De hoofd rol in de film Ben Mertens ge noemd wordt gespeeld door Ge- rard Thoolen. Verder wordt aan de 'De Mannetjesmaker' geeft een beeld van opkomst en ondergang van Ben Mertens, opererend in krin gen van zakenlieden en politici. De televisie is sterk in opkomst en poli tici hebben behoefte aan iemand die ze kan begeleiden in de wijze waarop ze zich het best aan het volk kunnen presenteren. Mertens valt in de smaak en al snel heeft hij hele kabinetten als cliënt. Zo raakt hij verstrikt in een web van zake lijke en politieke intriges, waarbij men elkaar via zijn gemeenschappe- film meegewerkt door onder andere Celia Nufaar, Carol van Herwijnen, Henk van Ulsen, Marjon Brandsma en Petra Laseur. De film wordt uit gebracht door City. lijke adviseur tracht te beïnvloeden en te manipuleren. Mertens brengt zichzelf ook in een kwetsbare posi tie door druk in de weer te gaan op het amoureuze vlak met de echtge notes van zijn opdrachtgevers. Daar van wordt op een bepaald moment misbruik gemaakt door een inter nist, Dr. Hendrik Oudekerk, die hem bewust voorziet van verdo vende middelen om zo via zijn pa tiënt een- door hem geambieerde carrière in de gezondheidszorg te kunnen realiseren. Als Mertens op het toppunt van zijn carrière vrij grote invloed achter de schermen van het regeringsbeleid heeft ge kregen, geeft hij twee spraakmaken de interviews af en graaft zo zijn eigen graf. De daarin openbaar ge maakte confidenties zijn onverteer baar voor zijn hooggeplaatste cliën ten. Hij valt in ongenade en binnen twee jaar is hij door de drank en drugmis bruik verworden tot een lichamelijk^ en geestelijk volkomen ontredderd mens. Als hij in 1969 onder myste rieuze omstandigheden sterft, ont staat er wederom een schandaal als zijn inmiddels ex vrouw en een psychiater de zaak bij de Officier van Justitie aanhangig maken. Al vrij snel ontstaan er geruchten dat Mertens vermoord zou zijn. Na een onderzoek door justitie verdwijnt de zaak echter in de doofpot en op zijn begrafenis schitteren zijn prominente vrienden door afwe zigheid. 'Ben Mertens is het slachtoffer ge worden van door hem veronderstel de vriendschap op plaatsen waar heel andere belangen speelden' zoals de VVD-Senator Mr. Victor van Tol aan zijn graf terecht analy seert. BASTILLE Een volgende film die voor het vol gende jaar op het programma staat is 'Bastille' naar het boek 'Place de la Bastille' van Leon de Winter en volgens een scenario van Annema- rie van de Putte en Rudolf van den Berg, die ook de regie voert van deze voor hem eerste speel-film. De produktie is in handen van George Sluizer en Anne Lordon voor MGS Film en Euro-Centrafilm zal deze film te zijner tijd in roulatie bren gen. De opnamen vonden plaats tussen 6 september en 14 oktober, zowel in Nederland als in Frankrijk. Hoofd rollen worden gespeeld door Derek de Lint, Geert de Jong en Evelyne Dress. 'Bastille' is het verhaal van Paul de Wit, een geschiedenisleraar van veer tig jaar die in de ban raakt van een onbekende man die hij bij toeval op straat heeft gefotografeerd. Aan zijn verlangen die man terug te vin den maakt Paul alles ondergeschikt wat hem tot dan toe dierbaar is ge weest. Naarmate we de crisis in Pauls be staan zien' toenemen, worden we ook meer gewaar van zijn drijfve ren; Paul de Wit blijkt in 1943 als kind van joodse ouders in de onderduik te zijn geboren. Als enige van zijn familie heeft hij de oorlog over leefd. Jarenlang niemand te vinden die hem wat over zijn herkomst kan vertellen, totdat hij als student op een zekere dag in aanraking komt met de vroedvrouw, die zijn moeder tijdens de bevalling heeft bijgestaan. Tot zijn verbijstering vertelt zij hem dat hij een tweelingbroer heeft ge had, Philip, die met zijn ouders naar Polen is gedeporteerd. Jarenlang weet Paul het sluimeren de gevoel van eenzaamheid en gemis te verzachten door op te gaan in het gezinsleven waaraan hij zeer is ge hecht, door zijn werk op school, door zijn ambiteuze plannen om een boek te schrijven over de Franse Revolutie. Maar deze zorgvuldig opgebouwde harmonie begint te wankelen als hij voor zijn boek een researchreis maakt naar Parijs, waar hij in aanra king komt met de studente Nadine. 5 Gerard Thoolen

Film | 1983 | | pagina 7