zich de zaak persoonlijk aan. Samen met zijn jonge, nog onerva ren assistent Vledder opent hij de jacht op de moordenaar(s). Alle sporen leiden overduidelijk naar de directeur van het beroofde geldtransport-bedrijf, een man met een passie voor mooie vrouwen en een chronisch tekort aan de kon tanten, waarmee hij zich de liefde koopt. Eén van die liefdes is een fraai foto model, dat heel wat mannen rond haar vingers wind en óók intieme relaties onderhield met twee van de bruut vermoorde slachtoffers. Maar De Cock is een oude rot die zich niet om de tuin laat leiden. Hij zoekt hardnekkig verder dan de neuzen van alle andere dienders (in clusief Vledder en de betweterige commissaris) lang zijn. Zijn verfijnde speurzin en onortho doxe werkmethodiek verrassen, zo als steeds, vriend en vijand. Dank zij De Cock worden de ware dader(s) nogal letterlijk ontmas kerd, hoewel hij het oprecht be treurt dat zij daarbij tijdens een laatste vuurgevecht met de politie, het leven laten. De Cock houdt niet van geweld. Veel liever drinkt hij een goed glas cognac in de schemerige zelfkant kroeg van Smalle Lowietje. Tussen 6 augustus en 7 oktober vonden de opnamen plaats voor 'Ciske de Rat' naar het min of meer autobiografische boek uit de derti ger jaren van Piet Bakker. Zoals be kend zal zijn, is dit de tweede verfil ming van het boek. In 1955 al werd een eerste versie gemaakt door de Duitse regisseur Wolfgang Staudte. De regie is dit keer in handen van Guido Pieters. Producent is Matthijs van Heyningen. Het scenario is Karin Loomans. Frans Bromet han teert de camera. De film speelt zich evenals het boek af in de jaren 1933/1934, een tijd die veel overeenkomsten vertoond met onze dagen: crisis, werkeloos heid, opkomend fascisme, versla ving aan alcohol en rellen, zo dat het verhaal in feite nu nog net zo actueel zal blijken te zijn als toen, in de jaren dat de onderwijzer Piet Bakker in film en boek onder het pseudoniem meester Bruis acterend zich het lot aan trok van het elfjarige ontwortelde jongetje Ciske Vrijmoeth, ook wel Ciske de rat genoemd, die zich alleen met agressie kon wapenen te gen het gemis van zijn vader en de geborgenheid van een gezin, die hij wanhopig zocht en die hem om uit sluitend zelfzuchtige redenen door zijn moeder werd ontzegd. Agressie die uitmondde in een drama, toen Ciske in een'aanval van uitzinnige woede en verdriet om het moedwil lige vernielen van zijn zo dierbare boek zijn moeder dodelijk verwond de, waarna hij werd veroordeeld tot zes maanden tuchtschool. Mede door inspanningen van zijn in middels tot voogd benoemde onder wijzer, een kapelaan die aan de tuchtschool verbonden was en zijn oude schoolvriendinnetje Betje kwam Ciske uiteindelijk daar terecht, waar hij al die tijd voor ge vochten had: in het (nieuwe) gezin van zijn vader en stiefmoeder. De rol van Ciske wordt gespeeld door de dertienjarige Danny de Munk. Zijn ouders worden vertolkt door Willeke van Ammelrooy en Pe ter Faber. Herman van Veen ismees ter Bruis. Met Pasen 1984 wordt de film in een groot groot aantal kopieën uit gebracht door Concorde Film. Danny de Munk als Ciske foto: Paul Eyzinga

Film | 1983 | | pagina 9