t Kevin Kline Cry Freedom 'Cry Freedom' is een grootse film, gebaseerd op een waar gebeurde geschiedenis. De film draait om een diep-menselijk en spannend drama dat zich afspeelde in het prachtige, maar roerige Zuid-Afrika. 'Cry Freedomvertelt het verhaal van de uitzonderlijk krachtige band tus sen twee mannen: Donald Woods (Kevin Kline), de rijke en progressie ve blanke hoofdredakteur van een invloedrijke krant, en Steve Biko (Denzel Washington), de jonge op richter van de Black Consciousness Movement (de beweging voor Zwart Bewustzijn). De charismatische Biko weet zijn zwarte mede-Afrikanen ertoe te be wegen trots te zijn op hun achter grond. Dat heeft tot gevolg, dat hij door de Zuidafrikaanse regering tot 'uitgebannen persoon' wordt ver klaard. Daardoor kan hij niet langer vrij door het land reizen en hij mag niet in het openbaar spreken. Hij wordt nagenoeg tot gevangene in zijn eigen huis gemaakt. Als persoon die in de openbaarheid treedt houdt hij op te bestaan. RICHARD ATTENBOROUGH werd in 1959 een onafhankelijke filmmaker. Daarvoor was hij een velen malen onderscheiden acteur die zowel in films als op hettoneel had gewerkt. Hij heeft er twintig jaar voor geijverd om 'Gandhi' te mogen produceren en regisseren. In 1983 werd het uit eindelijke produkt van die ambitie, de inmiddels beroemde film 'Gand hi', onderscheiden met acht Ameri kaanse Oscars en vijf Britse filmprij zen. Attenborough heeft altijd een film met apartheid als thema willen ma ken. Het materiaal dat hij daarvoor nodig had, vond hij in twee boeken van Donald Woods, 'Biko' en Asking for Trouble'. Donald en Wendy Woods waren tij dens de hele produktie van 'Cry Freedom' werkzaam als 'officiële adviseurs'. Ze wonen nu in Londen gaan door met hun strijd voor her vormingen in Zuid-Afrika. Wendy Woods is journaliste en Donald Woods is docent aan de universiteit. Daarnaast is hij de apartheidsadvi- seur van het Secretariaat voor het Gemenebest. Denzel Washington

Film | 1988 | | pagina 26