EEN WARNER FILM EMPIRE OF THE SUN In 1941 waren Japan en China al ruim 4 jaar in een onofficiële oorlog verwikkeld. Een Japans bezettings leger had al het grootste gedeelte van het Chinese platteland en de steden onder controle. In Shanghai bleven de duizenden Europeanen - die zich veilig waan den vanwege de diplomatieke on schendbaarheid van de Internatio nale Nederzetting - net zo leven als zij gewend waren sinds de Britten in de 19e eeuw aan land kwamen en een stad stichtten die overeenkwam met het beeld van hun eigen land. Banken, hotels, kantoren, kerken en landhuizen hadden zo uit Liverpool of Surrey kunnen komen. Maar hun dagen waren geteld. De Japanners hadden zich net buiten Shanghai ingegraven en wachtten op,... Pearl Harbor. Ondanks het feit dat er een wereld oorlog woedt leeft de 11 -jarige Jim Graham een rustig beschut leven te- samen met zijn ouders in de Britse sector van Shanghai. Hij is meer geïnteresseerd in zijn modelvlieg tuigjes dan in naar school gaan. Hij droomt ervan later vliegenier te wor den en bewondert de Japanse oor- logsvliegers die regelmatig boven Shanghai verschijnen als ze op pa trouille zijn. Maar dan plotseling realiseert hij zich dat de oorlog dichterbij is dan hij zich heeft kunnen voorstellen als hij tijdens een feestje verdwaalt en een troep Japanse soldaten ontdekt. Die soldaten zijn kennelijk in af wachting van iets en mede naar aanleiding van Jim's belevenis be sluit zijn vader dat zij maar beter voorbreid kunnen zijn op een ko mende evacuatie. Zij trekken in 'n hotel in Shanghai maar in diezelfde nacht trekken de Japanners Shang hai binnen. Op hun vlucht te voet wordt Jim van zijn ouders gescheiden en moet zich dan verder alleen zien te redden. Hij wordt van verhongering gered door 2 Amerikaanse zeelieden die zich in een havengebied verscholen houden. Zij worden tenslotte gevan gen genomen en belanden in een gevangenkamp, Soochow, waar de mensen gedwongen werken aan de startbaan van een nieuw vliegveld. Jim weet beter te overleven dan de meeste andere gevangenen en wordt boodschapper voor Basie, één van de zeelui die hem in Shanghai redde. Met honger en dood als voortduren de dreiging weet Jim te leren om gaan met de Japanse bewakers, ge kookt water te drinken om geen dy senterie te krijgen en torretjes te eten voor de proteïne die ze bevat ten. Als de oorlog plotseling eindigt moet Jim het weer alleen zien te red den, zijn kindertijd achter zich te la ten en op ruwe wijze de wereld van volwassenen binnen te treden. Een wereld vol bedrog, dood en te leurstelling....maar een wereld waarin Jim heeft leren te overleven. Met in de hoofdrol: Christian I als Jim. Regie: Steven Spielberg In de bioscoop op: 17 maart 1!

Film | 1988 | | pagina 26