DE N.B.B. EN DE ASSOCIATIE VAN NEDERLANDSE FILMTHEATERS dividuele bioscopen die meededen aan prijsexperimenten vergelijken met gelijkwaardige periodes, regio's of individuele bioscopen niet aan ex perimenten onderhevig. Hieruit kon men conclusies trekken over de ef fecten van prijsveranderingen op het bioscoopbezoek. Dus GEEN conclu sies op basis van wat het publiek zei wat het had gedaan of dacht te zul len gaan doen op basis van effectief gedrag van het bioscooppubliek in situaties met en zonder prijsveran- dering. Dit wetenschappelijke prijsonder- zoek werd binnen het kader van het SVP verricht door de heer Drs. J.Ph. Wolff en neergelegd in zijn rapport 'Onderzoek naar de prijsgevoelig heid van bioscooppubliek'. Dit rap port, dat ter beschikking is gesteld aan alle leden van de N.B.B, geeft tal van conclusies en aanbevelingen voor de korte en lange termijn. Onderzoek en rapport lijken uniek voor de internationale bioscoopwe reld. De omstandigheid dat kennis van de branche en wetenschappelij ke deskundigheid om het aanwezige materiaal te verwerken, te analyse ren en te evalueren in één persoon verenigd waren, heeft daartoe in ho ge mate bijgedragen. Eén van de aanbevelingen van het rapport, namelijk dat voor goed geoutilleerde bioscopen een lichte prijsstijging mogelijk was zonder daardoor het bioscoopbezoek nade lig te beïnvloeden, lijkt door de uit komsten van het afgelopen jaar be vestigd te zijn: een stijging van de landelijke recette met circa 7%, ter wijl het bezoek een stijging van ca. 4% te zien gaf. Het rapport vormt eveneens een uit muntende basis voor vervolgonder zoek. Dat is niet alleen nodig om de eerste baanbrekende aanzet verder uit te bouwen, maar vooral omdat zowel de hoogte van de prijs van het bioscoopkaartje als de invloed daar van op het bioscoopbezoek tijdge bonden zijn. We hebben hier uitvoerig stilgestaan bij de prijsstelling van het bioscoop kaartje. In een volgend artikel zullen de bemoeienissen van het SVP met de overige componenten van de marketingmix en de daardoor ver kregen of nog te verwachten resul taten worden belicht. *Een duidelijk overzicht hiervan staat vermeld in het laatste jaarverslag van de N.B.B. De zestiger jaren werden geken merkt door tegenstellingen tussen het zogenoemde alternatieve circuit en het commerciële circuit, oftewel tussen filmhuizen en bioscopen. In de zeventiger jaren kenterde het tij enigszins. In 1977 trof de N.B.B, een regeling, waarbij de leden-filmver- huurders in staat werden gesteld onder zekere voorwaarden films, die in cultureel of filmhistorisch opzicht bijzondere betekenis hebben, ter beschikking te stellen aan filmhui zen die buiten de N.B.B, werden geëxploiteerd. In 1985 sloot de N.B.B, een overeenkomst met de Vereniging Associatie van Neder landse Filmtheaters, die de grotere filmhuizen in ons land vertegen woordigt. Uitgangspunt was (en is nog) dat beide partijen van oordeel zijn dat uit een oogpunt van natio naal filmcultureel belang distributie en vertoningsmogelijkheden van cultureel waardevolle films meer nog dan tot nu toe diende te worden bevorderd. Een nauwere samen werking werd gewenst geacht, on verlet latend de zelfstandigheid en het zelfstandig functioneren van de Associatie. In de overeenkomst wordt onder an dere geregeld dat er regelmatig overleg plaatsvindt tussen beide partijen, de filmtheaters zullen vol doen aan redelijke eisen, uitrusting en veiligheid, en de filmtheaters, ge zien hun veelal gesubsidieerde fi nancieringswijze, geen prijsbederf zullen entameren. Daarnaast is van het grootste belang dat de Associa tie-leden gebruik kunnen maken van de regelingen van de N.B.B, op het gebied van filmhuurcondities, af rekeningen, recettecontrole, entree- kaarten, muziekauteursrechten, contributie, filmtransport endergelij- ke. Centraal staan de afspraken over het vertonen van films van N.B.B.-leden bij Associatie-leden. Zonder één van beide partijen zijn specifieke plaats binnen de film- markt geweld aan te doen, kan wor den gesteld dat de eerdergenoemde trend van het naar elkaar toegroeien zich doorzet. Wellicht wordt dit ener zijds ingegeven door het verschijnsel dat de Associatie-theaters meer dan voorheen behoefte hebben aan (en kele) speelfilms van N.B.B.- filmver huurders. Anderzijds zou er bij de N.B.B.-leden ook ruimte kunnen zijn voor films die afkomstig zijn van de gesubsidieerde import, en die zeer wel zouden kunnen worden ver toond in N.B.B.- arthouses. De dis cussie over dit verschijnsel zal in 1988 zeker worden doorgezet. Andere onderwerpen van gesprek zijn nu bijvoorbeeld het verschijnsel dat bij prolongaties van N.B.B.- films in Associatie-bioscopen de door stroming van de betreffende films naar N.B.B.-bioscopen in andere plaatsen kan stagneren, en de vraag of de N.B.B, nog langer films dient te leveren aan 'exploitanten' die van geen der beide organisaties lid zijn. De N.B.B, is van mening dat de ge hele bioscoopsector zich dient te verenigen en dient te streven naar optimale kwaliteit en serviceverle ning. In dit licht bezien is de Associa tie haar enige, representatieve ge sprekspartner. De N.B.B, zal met be trekking tot deze zogenoemde 'der den' - binnen afzienbare tijd - dan ook geen levering van speelfilms aan hen meer toestaan. Het is dan ook verheugend dat zich wederom een aantal nieuwe leden bij de Associatie heeft aangemeld. In het onderstaande treft u de leden lijst van de Associatie van Neder landse Filmtheaters. Provadja, filmtheater Verdronkenoord 12 1811 BE Alkmaar Amsterdams Filmtheater Ceintuurbaan 338 1072 GN Amsterdam Desmet, filmtheater Plantage Middenlaan 4/a 1018 DD Amsterdam Melkweg, filmtheater Lijnbaansgracht 234/a 1017 PN Amsterdam Arnhem, filmtheater Korenmarkt 42 6811 GW Arnhem Breda, filmtheater Van Coothplein 37 4811 NC Breda Delft, filmtheater Kromstraat 27 2611 EP Delft Casino, filmtheater Parade 23 5211 KL Den Bosch Filmtheater Haags Filmhuis Denneweg 56 2514 CH Den Haag Cinode, filmtheater Kunstmin, St. Jorisweg 76 3311 PL Dordrecht Krabbedans, filmtheater De Stratumseind 32 5611 ET Eindhoven Groninger Filmliga Postbus 1497 9701 BK Groningen Liga. Nieuwe Boteringenstraat 96/b 9712 PS Groningen Haarlem, filmschuur Smedesstraat 23 2011 RE Haarlem Fries Filmcircuit p/a Ruiterskwartier 4 8911 BP Leeuwarden Leeuwarden, filmtheater Ruiterskwartier 4 8911 BP Leeuwarden Lumière, filmtheater Bogaardenstraat 40/b 6211 RV Maastricht Mecano, filmtheater St. Pieterstraat 53 4331 EV Middelburg Mariënburg, filmcentrum Mariënburg 59 6511 PS Nijmegen LantarenA/enster Gouvemestraat 129-133 3014 PM Rotterdam Tilburg, filmtheater Louis Bouwmeesterplein 1 5003 DA Tilburg Hoogt, filmtheater 't 't Hoogt 4 3512 GW Utrecht 29

Film | 1988 | | pagina 28