BESTUURSJUBILEUM 1963-1988 (een stukje Bondsgeschiedenis) Op 22 maart is het precies 25 jaar geleden dat YTZEN BRUSSE, zelf standig filmproducent sedert 1950, zijn intrede deed in het bestuur van de toenmalige Bedrijfsafdeling Film producenten en Filmfabrikanten. Ook Bert Haanstra werd op die da tum tot bestuurslid gekozen, maar hij hield het minder lang vol. Voorzitter was toen wijlen de heer CS. Roem en vice- voorzitter res pectievelijk penningmeester waren de eveneens overleden Rudi Meyer en Max de Haas. Secretaris/be stuurslid was Mr. H.B.F.J.A. Peters. Ytzen Brusse had het nodige organi satorische bloed in de aderen en hij stoomde door. Na eerst enig com missiewerk te hebben verricht, o.a. met betrekking tot de RVD- contrac ten, werd hij in 1967 secretaris/be stuurslid en nam Mr. Peters de voor zittershamer over van de heer Roem. Dooreen reglementswijziging kwam in 1968 de functie van secretaris/ bestuurslid te vervallen en werd Ytzen penningmeester in plaats van Max de Haas. De heer L. Claassen, die voordien de functie van admini strateur (zo heette dat toen nog) bij de afdeling vervulde werd door het Bondsbestuur benoemd tot secreta ris van de afdeling. Intussen was ook de heer G.F. de Clerck, die onlangs tot Lid van Ver dienste van de Bond is benoemd, tot bestuurslid gekozen. In dat jaar kreeg een stuk herstructurering bin nen de N.B.B, zijn beslag en ging de afdeling heten: Bedrijfsafdeling Filmproduktie. Ook de speelfilmpro ducenten behoorden tot de leden van die afdeling. Ytzen Brusse legde het penning meesterschap in 1972 neer en werd toen vice-voorzitter, naast Guido de Clerck, die Mr. Peters als voorzitter opvolgde. Penningmeester werd toen Bob Kommer. Ook hij is sedert kort Lid van Verdienste van de Bond. Deze situatie bleef bestaan tot eind 1980 toen - na jarenlange voorbe reiding - de speelfilmproducenten uit de afdeling traden om te worden ondergebracht in een eigen Bonds afdeling. De producenten van opdrachtfilms kwamen, samen met de facilitaire bedrijven, in de Afdeling Audiovisue le Produktie. De bestuurssamen stelling veranderde niet. In de AV-sector braken nu roerige tijden aan, met dien verstande dat dit medium zich in een sterk toene mende belangstelling mocht ver heugen en dat op instigatie van Eco nomische Zaken, via de NEHEM, al lerlei onderzoekingen binnen en rondom de branche, die als 'groei sector' werd bestempeld, zijn ver richt. Dit leverde veel commissie werk op, waarvan Ytzen Brusse een fors deel voor zijn rekening nam. In 1983 was er weer, na veel voor bereiding, een herstructurering en veranderde de naam van de afdeling voor de vierde maal. Nu werd het de Verenigde Audiovisuele Produktie- bedrijven (V.A.P.). Hierdoor deden ook de media video en band/dia for meel hun intrede binnen de N.B.B. Tot dan toe was het alleen maar FILM geweest! De heer De Clerck legde zijn functie neer wegens verandering van werk zaamheden en Ytzen Brusse werd de nieuwe voorzitter. Dat is nog steeds zo. Het zal de insider duidelijk zijn, dat achter deze simpele, min of meer historische opsomming zeer veel werk en dus ook tijd schuilgaat van de achtereenvolgende bestuursle den, in het bijzonder van de jubile rende voorzitter. Hij heeft in de afgelopen 25 jaar in talloze functies binnen en buiten de Afdeling, respectievelijk de Bond, bergen werk verzet. Eind 1987 was er ten slotte nog een belangrijke mijlpaal. Er werd name lijk met het Bondsbestuur overeen stemming bereikt over de omzetting van de afdeling in een zelfstandige vereniging (met dezelfde naam!), waarvan de leden geassocieerd lid van de N.B.B, zouden worden. Ook deze tijdrovende operatie stond on der de leiding van Ytzen Brusse. Op dit moment is de omschakeling for meel nog niet geheel afgerond, maar dat zal niet lang meer duren. Voorwaar een bijzonder jubileum van een bedrijfsgenoot die zich 25 jaar in dienst heeft gesteld van de organisatie, en daarbij op vele terrei nen een belangrijke inbreng heeft kunnen leveren. PROFICIAT en... veel dank van zeer velen! AGENDA Oscar uitreiking (Los Angeles) 11 april Seminar van het Hauptverband Deutscher Filmtheater* Baden-Baden 11 t/m 14 april MIP-TV (Cannes) 28 april t/m 3 mei Filmfestival Cannes 11 t/m 23 mei Nationale en Internationale bio- scoopdag* donderdag 16 juni Europees kampioenschap voet bal in Duitsland 10 t/m 25 juni Congres over de problemen van de speelfilmproduktie in kleine landen - Amsterdam* 21 t/m 23 sep. Olympische Zomerspelen Seoul 17 sept. t/m 1 okt. Fotokina - Keuelen 5 t/m 10 okt. Mipcom - Cannes 14 t/m 18 okt. Mifed - Milaan 22 t/m 30 okt. in het kader van het Europese jaar van de Film en de Televisie 1988. 31

Film | 1988 | | pagina 30