Research en Managementinformatie Stemra, 16-02-'88 De civielrechtelijke aanpak Na afloop van een strafrechtelijk on derzoek treft Video Veilig een voor ziening voor de toekomst. Video Vei lig stuurt de videotheekhouder een 1.000-verklaring ter onderteke ning toe, waarin de videotheekhou der o.a. verklaart dat hij geen illegale videocassettes meer te huur aan zal bieden. Wordt bij een volgend on derzoek geconstateerd dat de video theekhouder zijn woord niet heeft gehouden, dan moet hij 1.000,- per aangetroffen illegale kopie beta len. Mocht de videotheekhouder niet tot ondertekening van de verklaring wil len overgaan, dan vraagt Video Veilig de rechter om de overtreder een ver bod op te leggen om nog langer ille gale cassettes te verhuren. De dwangsommen die door de rechter worden opgelegd zijn doorgaans ho ger dan 1.000,-. Inmiddels heeft Stichting Vdeo Veilig enkele honderden antipiraterij verklaringen in haar bezit. Boven dien heeft de rechter ruim tweehon derd vonnissen in kort geding aan de Stichting toegewezen. Vormen van piraterij De aangetroffen illegale videocas settes laten zich onderverdelen in drie categorieën: hetcounterfeitpro- dukt, de 'piratenkopie' en de back- to-back kopie. Onder counterfeit wordt verstaan het produkt dat door de piraat tot in de tails wordt nagemaakt naar voor beeld van het originele produkt. Dit produkt, dat niet van echt te onder scheiden zal moeten zijn, is voor de piraat duur in aanmaak. Staat daar een grote afzet tegenover, dan is het counterfeitprodukt voor de piraat nog wel lucratief. Afzet is voor hem echter een probleem geworden. Over het algemeen zijn videotheek houders niet meer bereid tot het ne men van het risico van aankoop van dit illegale produkt. Konden videotheekhouders zich in het verleden nog weleens beroepen op onwetendheid ten aanzien van het aangeboden produkt, thans is dat niet meer mogelijk. Sedert au gustus 1984 voorzien NVPI-video- distributeurs hun videocassettes van een holografisch veiligheidszegel. Vervalsing van dit zegel is zeer moei lijk en tot nu toe gemakkelijk herken baar. Bovendien gaat er nu constant een stroom van informatie van de legale distributeur over zijn produkt naar de videodetaillist middels mailings en de vakliteratuur. Via deze kanalen wordt de videohan- del vroegtijdig geïnformeerd over de data van uitbreng van nieuwe video films. Daarmee wordt de kans van het vroegtijdig uitbrengen van der gelijke titels op een 'fake label' door de piraat belangrijk verkleind. Het verschijnen van de 'piratenko- pieën' is vooral in de beginjaren van de videogeschiedenis een groot pro bleem geweest. De bezitter van een videorecorder anno 1980 was gretig genoeg om iedere film die op video werd aangeboden te huren. Consu ment noch videotheekhouder be kommerden zich om kwaliteit of ille galiteit. De piraat wist in die dagen de hand te leggen op masters. Of dat nu 35mm kopieën, 16mm ko pieën of U-matics waren: dat maak te hem niets uit, als er maar geko pieerd kon worden. De film- en bioscoopwereld - zich nog niet bewust van de grote waarde van het filmmateriaal voor de video markt - heeft de piraat destijds wel eens de kans gegeven om zich op een goedkope wijze een master te verschaffen voor zijn illegale praktij ken. Gelukkig zijn de filmproducenten, - distributeurs en bioscoopexploitan ten zich meer en meer bewust ge worden van het gevaar en de finan ciële nadelen wanneer het overzet ten van celluloid naar magneetband op onrechtmatige wijze wordt uitge voerd. De back-to-back kopie ten slotte is de kopie die een videotheekhouder het minste geld en moeite kost. Door het aaneenschakelen van enkele vi deorecorders worden van één legaal uitgebrachte videocassette kopieën op ieder gewenst systeem bijge- maakt. Daalt de vraag naar de geko pieerde videofilm, dan wordt de cas sette opnieuw gebruikt voor een nieuwe titel waar op dat moment veel vraag naar is. De resultaten Het consequent gevoerde beleid van Stichting Video Veilig ten aanzien van het dichtdrukken van de illegale verhuurpunten, het vervolgen van producenten en aanbieders van ille gale videokopieën, het hanteren van de antipiraterijverklaring: het zijn factoren die ertoe geleid hebben dat de situatie op de videomarkt met be trekking tot de illegaliteit aanmerke lijk is gewijzigd. Het aantal illegale videokopieën dat gemiddeld per verhuurpunt wordt aangetroffen wordt steeds lager. Dat dit gemiddelde nog steeds veel te hoog ligt is voornamelijk te wijten aan de grote aantallen illegale video cassettes die in beslag worden ge nomen in videotheken in de Rand stad. diverse disciplines - filmvervoerders, ondertitelingslaboratoria, filmlabo- ratoria, dupliceerhuizen enz, - is be reikt dat over beveiligingsmaatrege len beter wordt nagedacht. Het zal voor de Stichting een taak zijn om het oog te blijven richten op derge lijke maatregelen. Daarmee zal ze de betrokken bedrijven moeten acti veren om veel aandacht te besteden aan maatregelen waarvan een pre ventieve werking uitgaat. De NVPI-videodisthbuteurs zijn de genen die het dichtst bij het produkt video staan. Zij zijn het ook die in het kader van de preventie het vi- deoprodukt omgeven met produkt- beschermende maatregelen. Goede voorbeelden hiervan zijn o.a. de ho lografische NVPI- veiligheidszegel, de uniforme leader vóór iedere vi deofilm en het ompakverbod. Maar wanneer in het voortraject - de filmexploitatie - niet de nodige aandacht besteed wordt aan een goede bewaking van het kostbare materiaal, dan zal het fenomeen 'pi ratenkopie' weer een grotere kans krijgen. 1983 1984 Research en Management-informa- tie Stemra, 16-02-'88 Preventieve maatregelen De Minister van Justitie heeft heel duidelijk gesteld dat in de strijd tegen het illegaal kopiëren de film- en vi deo-industrie hun eigen verant woordelijkheden hebben. Stichting Video Veilig dringt er dan ook bij de aangeslotenen op aan zo veel mogelijk preventieve maatrege len te nemen. In dat kader heeft de Stichting zich het afgelopen jaar beziggehouden met het in kaart brengen van het traject dat een 35mm kopie door loopt. Voor een buitenlandse pro- duktie betekent dat vanaf het mo ment dat de kopie op Schiphol arri veert tot in de bioscoop, tot in de videotheek. Voor een Nederlandse speelfilm al vanaf de montagetafel. Alléén al door het houden van vele interviews met betrokkenen van de 1985 1986 1987 De situatie op dit moment is, dat zich in de partijen in beslaggenomen ille gale videokopieën voor het meren deel back-to-back kopieën bevin den. Uit het vorengaande moge blijken dat de videoparasiet zich in mindere mate tegoed kan doen ten koste van de legale videohandel. Toch is het nog steeds zo dat te vaak het ver- huurbestand wordt uitgebreid met il legaal gekopieerde videocassettes. Krantekoppen als 'Videopiraterij, dweilen met de kraan open' mogen wellicht tot het verleden behoren, voor Stichting Video Veilig blijft er voorlopig nog genoeg te doen. De 'aanvaardbare' situatie, zoals de platenindustrie die (moet) onder gaan is voor video nog lang niet be reikt. Emmy Janssens coördinator piraterijbestrijding 33

Film | 1988 | | pagina 32