11 FEBRUARI - N.B.B. 70 JAAR RM)JOJAAI Ruim 200 bedrijfsgenoten en ex-bedrijfsgenoten, genodig den en vrienden van de bedrijfstak druppelden op donder dag 11 februari j.l. de grote zaal van Hotel Krasnapolsky binnen. Die Amsterdamse locatie, waar tot 1972 iedere maandag de filmbeurs werd gehouden, waar films werden afgesloten, het laatste nieuws uitgewisseld en filmhuur- percentages ter discussie werden gesteld. Waar envelop pen met advertentiematrijzen, reclamemateriaal of recet- testaten verwisselden van eigenaar en men zich op het balkon verdrong om de grootste posters op te hangen. Verhuurkantoren als Standaard Films, Viktoria, Filmex, Royal Film, Fan Film, D.L.S., Spiendal hadden naast de nu nog bestaande verhuurkantoren een paar vierkante meter als tijdelijk kantoor naast de boxen van Ermi Usen Phidesa. Van de nostalgie van vroeger naar de feiten van vandaag: De N.B.B. 70 jaar De voorzitter, Drs. J.Ph. Wolft, heet de aanwezigen van harte welkom en gaat in op de belangrijkste gebeurte nissen van de afgelopen tien jaar, zoals de rol van de organisatie, de gewijzigde situatie van de filmcul tuur, de versnelde concentratie van ondernemingen binnen de bedrijfs tak, de activiteiten met betrekking tot onderzoek, de window-regeling en de taken van de N.B.B, in de na bije toekomst. Vervolgens tekenen de voorzitter en de secretaris van de N.B.B, en de voorzitter van de Afdeling Audiovi suele Producenten (V.A.P.), Y. Brus- se, de overeenkomst waarin de nieuwe verhouding tussen de N.B.B. en de V.A.P. is vastgelegd. Staande gedenken de aanwezigen de leden en de oud-leden die in de afgelopen jaren zijn weggevallen, zoals vorig jaar december het ere-lid W.K.G. van Rooyen. Onderscheidingen De leden, de heren J, Arkenbout, L. van Praag en F.H.W. Weyschedé en de oud-leden G.F. de Clercken H.W. Kommer worden voor het voetlicht genodigd. De voorzitter belicht de vele functies welke zij vele jaren heb ben vervuld c.q. nog vervullen, roemt hun verdiensten voor de orga nisatie en overhandigt hen het Lid maatschap van Verdienste. Mevrouw Ph. Dilg, op deze dag pre cies 31 jaar verbonden aan het Bondsbureau, ontvangt de Gouden Brochette, een onderscheiding wel ke door een besluit van de Bonds raad in december 1987 - nu ook voor medewerkers die 25 jaar bij het Bondsbureau werkzaam zijn - uitge reikt kan worden, Mevrouw S. Voskuil-de Hoop leest een brief van haar man voor, waarin hij duidelijk maakt hoezeer het hem spijt niet op deze bijzondere dag aanwezig te kunnen zijn. Na de lunch Na een geanimeerde lunch geeft de voorzitter het woord aan de direc teur-generaal van Economische Za ken, Mr. W. de Boer, die uitvoerig ingaat op de driehoeksrelatie E.Z., NEHEM en N.B.B. De voorzitter richt zich tot de heer J. Nijland, oud- voorzitter van de N.B.B., en schetst de vele functies welke hij met enthousiasme en wijs heid heeft bekleed. Zijn huidige be stuurlijke bijdragen aan de Commis sie Beroep Nieuwe Zaken, Cinetone 'Nieuwe Stijl', de Stichting Transport N.B.B, en Stichting Bio- Kinderreva- lidatie zijn bijna spreekwoordelijk te noemen. Onder een klaterend ap plaus wordt de heer Nijland het ere- voorzitterschap van de N.B.B, aan geboden. Wie zou beter Drs. F.L. Schimshei- mer - die ruim 16 jaar ononderbro ken de voorzittershamer hanteert in de talloze zittingen van de Commis sie Nieuwe Zaken - kunnen toespre ken dan de heer J. van Dommelen, jarenlang als directeur van Jog- chem's Theaters een 'vaste klant' van de Commissie? De Commissie, één van de belang rijkste binnen de organisatie, heeft vele wijzigingen ondergaan, niet al leen qua leden, maar vooral qua taakopdracht en functie. De heer Schimsheimer manoeu vreerde met veel diplomatie, grote (juridische) kennis van (nieuwe) za ken en humortussenSkyllaenCha- rybdis, ofwel tussen economische belangen en economische haal baarheid van nieuwe vestigingen. Ook in de toekomst zal de taak van de Commissie er niet lichter op wor den. Moge de uitgereikte onderschei ding, de Bronzen Penning van Ver dienste, de heer Schimsheimer nog lange tijd inspireren! Last but not least is het de beurt aan Oscar-winnaar 1987, Fons Rade makers, die uit handen van produ cent Matthijs van Heyningen de Zil veren Schaal met inscriptie krijgt aangeboden als blijk van dankbaar heid voor zijn ambassadeurschap voor de Nederlandse film. Met de hem bekende welsprekend heid wijst Fons Rademakers op het Hollandse fenomeen dat aan een profeet - zo hij geëerd wordt in eigen land - eerst een buitenlandse onder scheiding vooraf moet gaan. Het Bondsbestuur ruimt haar plaats op het podium in voor Ir. H. Wessels van Philips International B.V., Afde ling Corporate Product Development Coordination, Drs. P. Sikkema van InterA/iew B.V. en Congresvoorzitter Drs. W.J.A. van Roosmalen. Ir. Wessels schetst de ontwikkeling van High Definition Television en de mogelijkheden, terwijl Drs. Sikkema onder de titel 'Een kindervriend in slow-motion' zijn visie geeft op en kele aspecten van film en bioscoop en de bestedingsgewoonten van de consument. Uit de gestelde vragen aan de spre kers en aan het commentaar van de toehoorders valt af te lezen dat de aanwezigen vaak een andere me ning zijn toegedaan dan de sprekers. Het blijkt dat de leden van de N.B.B, de toekomst van het filmbedrijf met gematigd optimisme tegemoet zien. Rond half vijf sluit de congresvoorzit ter de discussie en wordt er nog ge ruime tijd in de belendende zaal met een glas in de hand nagekaart. Voor een samenvatting, zie elders in dit nummer.

Film | 1988 | | pagina 5